Seks bez zabezpieczenia – czym może skutkować?

Data: 26 lutego 2018, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Bielizna i prezerwatywa

Przygodny seks bez zabezpieczenia jest bardzo ryzykowny, głównie ze względu na możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, należą one do najczęściej występujących chorób zakaźnych. Obecnie zaś znanych jest ok. 40 różnych drobnoustrojów, które mogą je wywołać. Jakie są rodzaje i objawy chorób wenerycznych? Sprawdź!\

Seks bez zabezpieczenia – jak można się zarazić?

Każdy seks bez prezerwatywy wiąże się z ryzykiem zakażenia chorobą weneryczną. Czasami osoby, które są nosicielami drobnoustrojów wywołujących chorobę, nie są tego świadome i wyglądają na okazy zdrowia. Statystycznie problem dotyczy częściej ludzi młodych, w wieku 15-30 lat. Wówczas życie seksualne jest mniej ustatkowane i pojawia się więcej okazji do przygodnych kontaktów. Co więcej, zgodnie z danymi choroby weneryczne częściej występują u mężczyzn. Ponadto większe prawdopodobieństwo zarażenia obserwuje się wśród tych osób, które często zmieniają partnerów, mają ich wielu, a także decydują się na wspomniany już, przygodny seks.

Choroby weneryczne – rodzaje

Schorzenia przenoszone drogą płciową mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki czy pasożyty skóry. Chorobami bakteryjnymi są kiła, rzeżączka, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej oraz zakażenia przewodu pokarmowego. Do chorób wirusowych należą: opryszczka, wirus brodawczaka ludzkiego, mięczak zakaźny, wirusowe zapalenie wątroby, AIDS i leukoplakia włochata. 

Gdy dochodzi do zakażenia wywołanego przez grzyby, możliwym schorzeniem jest drożdżyca narządów płciowych i odbytu. Pasożyty mogą wywołać świerzb, wszawicę łonową albo owsicę, natomiast pierwotniaki – rzęsistkowicę. Zakażeń przenoszonych drogą płciową jest więc bardzo dużo, a seks bez zabezpieczenia wiąże się z ryzykiem „złapania” nieprzyjemnej choroby.

Choroby weneryczne – objawy

W zależności od tego, co wywołało chorobę, objawy mogą się od siebie różnić. Trudno też ogólnie określić, po jakim czasie choroby weneryczne wywołują określone symptomy – jest to zazwyczaj zależne od indywidualnego przypadku. Niemniej niektóre oznaki są dosyć charakterystyczne dla chorób przenoszonych drogą płciową. Należą do nich:

  • zmiany skórne (np. wysypka, grudki) w okolicach narządów płciowych i odbytu,
  • wysypka na dłoniach, stopach i tułowiu,
  • powiększone węzły chłonne (zazwyczaj w pachwinach),
  • bolesne oddawanie moczu,
  • ból podczas stosunku płciowego,
  • gorączka,
  • bóle podbrzusza,
  • objawy chorób wenerycznych u mężczyzn mogą obejmować także pojawienie się wydzieliny z penisa,
  • w przypadku kobiet niepokojącym symptomem jest wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu lub krwawienia/plamienia, które nie są związane z menstruacją (np. chlamydioza może objawiać się wydzieliną o charakterystycznym, ropnym zapachu, zaś rzeżączka krwistym śluzem lub wydzieliną żółtawo-ropną).

Czy istnieją choroby weneryczne bezobjawowe? Niektóre z nich mogą wywoływać symptomy dopiero po długim czasie od zakażenia (np. kiła). Inne objawiają się tylko u części osób zarażonych – np. według szacunkowych danych rzeżączka nie daje symptomów u 80 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn. Grzybica pochwy u wielu kobiet także nie wiąże się z objawami. Niestety, to bardzo niebezpieczne, gdyż osoba nieświadoma choroby, która prowadzi aktywne życie seksualne, stwarza duże ryzyko nie tylko dla siebie, lecz także swoich partnerów lub partnerek. Warto pamiętać, że przerywany seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy wcale nie oznacza, że mężczyzna nie przeniesie niebezpiecznych drobnoustrojów na kobietę.

Co robić w przypadku pojawienia się objawów?

Każda choroba przenoszona przez bezpośredni kontakt musi być leczona. Zgłoszenie się do lekarza z objawami choroby wenerycznej jest dla wielu osób krępujące, jednak negatywna postawa wobec leczenia wiąże się z ryzykiem powikłań i rozprzestrzeniania zakażenia. Osoby, z którymi chory miał kontakty seksualne, również powinny być poinformowane o ryzyku i podjąć leczenie tak szybko, jak to tylko możliwe.

Nieplanowana ciąża

W przypadku seksu bez zabezpieczeń istnieje też duże ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Warto przy tym zauważyć, że WHO do antykoncepcji nie zalicza tzw. naturalnych metod – stosunku przerywanego oraz abstynencji seksualnej w okresie okołoowulacyjnym. Ich skuteczność, wg wskaźnika Pearla (powszechnie stosowany w tym zakresie miernik), jest zbyt niska – waha się od 0,6 do 25. Dla porównania, wkładki wewnątrzmaciczne cechują się skutecznością na poziomie 0,6-0,8, zaś antykoncepcja hormonalna 0,1-1 (im wskaźnik jest niższy, tym skuteczność danej metody jest większa).

Warto pamiętać, że niepożądana ciąża może znacznie wpłynąć na życie zarówno kobiety, jak i współżyjącego z nią mężczyzny. W przypadku nastolatek może wiązać się z ograniczeniem możliwości dalszej edukacji, a także stanowić problem w kontekście jej gotowości emocjonalnej do macierzyństwa (podobnie dotyczy to młodego ojca). Jeśli zaś chodzi o osoby w zaawansowanym wieku, znacznie wzrasta wtedy ryzyko powikłań ciążowych oraz różnego rodzaju wad genetycznych płodu. Warto zwrócić też uwagę na potrzeby ekonomiczne, jakie są związane z narodzinami dziecka i koniecznością zapewnienia mu bytu – nie wszyscy są na to przygotowani, a nieplanowane rodzicielstwo może stanowić ogromne obciążenie. Seks bez zabezpieczenia znacznie podwyższa ryzyko takiej ewentualności.


  • Firląg-Burkacka E. Choroby przenoszone drogą płciową. Krajowe Centrum ds. AIDS. Warszawa 2014.
  • Sexually transmitted diseases (STDs). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sexually-transmitted-diseases-stds/symptoms-causes/syc-20351240. Data dostępu: 8.02.2018
  • Zespół pod przewodnictwem Szamatowicz, M., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego 2006–2011 w: Ginekol Pol. 2010, 81, 947-949 [dostęp: 09.11.2019] https://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/luz01-80b7.pdf
  • Czerwińska-Osipiak, A., Michalik, A., Olszewska, J., Repetytorium z antykoncepcji, Miscellanea Anthropologica et Sociologica 2013, 14 (2): 195–204 [dostęp: 09.11.2019]  http://bazhum.muzhp.pl/media/files/Miscellanea_Anthropologica_et_Sociologica/Miscellanea_Anthropologica_et_Sociologica-r2013-t14-n2/Miscellanea_Anthropologica_et_Sociologica-r2013-t14-n2-s195-204/Miscellanea_Anthropologica_et_Sociologica-r2013-t14-n2-s195-204.pdf

Przeczytaj inne porady

Kup online