Biocenoza pochwy – cena, przygotowanie do badania, interpretacja wyników

Data: 20 maja 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Biocenoza pochwy to badanie diagnostyczne, pozwalające ocenić florę bakteryjną pochwy. Badanie biocenozy pochwy wykonywane jest u kobiet w ciąży, zwłaszcza przed samym porodem. Jest zupełnie bezpieczne, bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne. . U pacjentek w różnym wieku, które zgłaszają dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy, trudności z oddawaniem moczu wykonuje się posiew z pochwy.

Co to jest biocenoza pochwy?

Biocenozą pochwy nazywamy badanie czystości pochwy, pozwalające ocenić środowisko pochwy, wykryć bądź wykluczyć zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Biocenoza pochwy to inaczej wymaz z pochwy, czyli jedno z podstawowych badań przeprowadzanych przez lekarzy ginekologów. Poddawane są mu kobiety, które zgłaszają się do specjalistów z problemami ze strony narządów intymnych. Do najczęstszych powodów przeprowadzania badania, jakim jest biocenoza pochwy, należą: uporczywy świąd okolic intymnych, pieczenie, dyskomfort podczas oddawania moczu, ból brzucha czy brzydko pachnąca wydzielina z dróg rodnych. Biocenoza pochwy to także standardowe badanie wykonywane u ciężarnych. Przeprowadza się je w celu wykluczenia zakażenia paciorkowcem z grupy GBS, które może stanowić poważne zagrożenie dla noworodka. Badanie biocenozy pochwy jest bezinwazyjne i bezbolesne. Powinien wykonać je lekarz ginekolog, który przy pomocy specjalnego wacika pobiera wymaz z pochwy. Uzyskany materiał umieszczany jest w probówce ze specjalnym podłożem, a następnie przekazywany do laboratorium, gdzie zostaje przebadany. Podczas badania biocenozy pochwy pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, dokładnie tak samo, jak podczas rutynowego ginekologicznego badania. Pobieranie wymazu z pochwy trwa chwilę, a pacjentka zaraz po nim może wrócić do swoich codziennych zajęć. Zazwyczaj jest ono bezbolesne, choć przy zaawansowanych stanach zapalnych kobieta może odczuwać lekki dyskomfort.

W jakim celu wykonuje się badanie biocenozy pochwy?

Biocenoza pochwy to badanie, które pomaga zdiagnozować stany zapalne dróg rodnych. Dzięki pobraniu wymazu i analizie flory bakteryjnej lekarze są w stanie wykluczyć lub potwierdzić istnienie zakażenia wywołanego przez bakterie czy grzyby. Najczęściej potwierdzanymi stanami zapalnymi są:

  • chlamydioza,
  • grzybica pochwy,
  • zakażenie gronkowcem złocistym,
  • zakażenie bakterią Escherichia coli,
  • nosicielstwo GBS.

Diagnostyka biocenozy pochwy to także wykonanie posiewu wraz z antybiogramem, który pozwala ocenić dokładnie, z jakim rodzajem drobnoustrojów chorobotwórczych mamy do czynienia, i wybrać skuteczny rodzaj antybiotyku, który gwarantuje skuteczność terapii. Prawidłowy wymaz z pochwy to widoczna przewaga pałeczek kwasu mlekowego, wykrycie w obrazie leukocytów, bakterii czy drożdżaków świadczy o nieprawidłowościach i wymaga leczenia. Każda infekcja intymna może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u ciężarnych. Kobiety w ciąży narażone są szczególnie na zachorowania tego typu, a nieleczone infekcje mogą powodować przedwczesne porody, a nawet poronienia.

Nieleczone infekcje dróg rodnych mogą skutkować zmniejszeniem płodności, niedrożnością jajowodów, rozwojem ciąży pozamacicznej.

Czytaj również: Zmiany na wargach sromowych – co może je powodować?

Ile kosztuje badanie biocenozy pochwy?

Badanie biocenozy pochwy to proste i niedrogie badanie, które można wykonać również w ramach profilaktyki, nie tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości. Biocenoza pochwy w ciąży jest badaniem obowiązkowym, wykonywanym bezpłatnie (badanie refundowane przez NFZ), oczywiście w ramach wizyty u ginekologa przyjmującego na NFZ. W pozostałych przypadkach należy za badanie zapłacić. Prywatnie wykonana biocenoza pochwy to koszt około 15-20 zł.

Jak należy przygotować się do badania biocenozy pochwy?

Do badania biocenozy pochwy należy się przygotować. O czym powinna pamiętać kobieta wybierająca się na pobranie wymazu z pochwy? Badania nie wykonuje się podczas miesiączki, dlatego ważne jest ustalenie odpowiedniego terminu. Przez dwa dni przed badaniem biocenozy pochwy należy powstrzymać się od stosunków płciowych. W dniu badania należy umyć okolice intymne, ale bez użycia mydła, płynów do higieny intymnej, płynów dezynfekcyjnych. Przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, maści kremów, wykonywać irygacji. Lekarza wykonującego badanie należy poinformować o przeprowadzanym ostatnio leczeniu, przyjętych lekach i rodzaju dolegliwości. Materiał do badania biocenozy pochwy najlepiej pobierać w godzinach porannych. Jeśli pacjentka ma mieć także pobrany wymaz z okolic cewki moczowej, dobrze nie oddawać moczu przez 2-3 godziny przed planowanym badaniem biocenozy pochwy.

Zobacz także: Irygacja pochwy – pomaga czy szkodzi?

Jak interpretować wyniki badania biocenozy pochwy?

Interpretacja wyników badania biocenozy pochwy nie powinna nastręczać trudności. Wynik przedstawiany jest w czterostopniowej skali czystości pochwy. Pierwszy stopień oznacza wynik prawidłowy. W obrazie obserwujemy pałeczki kwasu mlekowego, Lactobacillus (głównie L.acidophilus, L.fermentum, L.plantarum, L.delbrueckii, L.rhamnosus). Stopień II to obraz z nielicznymi bakteriami chorobotwórczymi i leukocytami. Stopień III i IV charakteryzuje się występowaniem licznych drobnoustrojów chorobotwórczych, leukocytów, drożdżaków, zaś śladowych ilości pałeczek kwasu mlekowego. Stopień I to prawidłowa flora bakteryjna, stopień IV to znaczne zachwiania i konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dla stanów zapalnych o charakterze bakteryjnym stosuje się również 10-stopniową skalę Nugenta. Wynik wskazuje na liczbę chorobotwórczych bakterii, uzyskanie 7-10 punktów oznacza silne zakażenie. Kolejnym krokiem jest często wykonanie posiewu, aby ustalić z jakiego rodzaju bakteriami mamy do czynienia. Prawidłowa biocenoza pochwy to kwaśne środowisko utrzymane dzięki obecności pałeczek kwasu mlekowego.

Jak zadbać o prawidłową biocenozę pochwy?

Na co dzień zaleca się paniom odpowiednią higienę intymną, stosowanie preparatów niepodrażniających delikatnych narządów. Warto również sięgnąć po ginekologiczne probiotyki, które pomagają odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy. W stanach infekcji pochwy zaleca się także stosowanie preparatów odkażających i przeciwzapalnych. Pomagają znieść dolegliwości w postaci świądu, pieczenia i upławów. Ważnym elementem profilaktyki chorób ginekologicznych jest przeprowadzanie regularnych badań, w tym biocenozy pochwy.

Przeczytaj również: Menopauza – szczególna dbałość o zdrowie intymne


  • A.Reroń, M.Trojar-Podleśny: Zapalenie pochwy i szyjki macicy – problem wciąż aktualny, Ginekologia Praktyczna nr 3/2004, s.10-17.
  • A. Nalewczyńska, A. Cendrowska, J. Kowalska, B. Szyszka: Zaburzenia biocenozy pochwy – postępowanie diagnostyczne oraz leczenie. Część I. Zakażenia bakteryjne, Ginekologia Praktyczna nr 3/2009, s. 33-36.Piotr Brzózka, Wymaz z pochwy – wyniki i interpretacja badania, „Medme.pl”, 10 grudnia 2018 [dostęp: 13 kwietnia 2019],

Przeczytaj inne porady

Kup online