Blog

28.12.2018

Ważne badania ginekologiczne – infografika

Regularne wizyty u ginekologa dla każdej kobiety powinny być rutynowym obowiązkiem. Niestety wciąż zbyt wiele z nas widuje tego lekarza jedynie podczas porodu czy w sytuacji, gdy niepokojące objawy mają tak duże nasilenie, że przełamują strach, wstyd i zmuszają do znalezienia chwili czasu na badanie. To niestety prowadzi do tego, że statystyki zachorowalności i umieralności na nowotwory narządów rodnych w Polsce wciąż są jedne z gorszych w Europie i na świecie. Dlaczego badania ginekologiczne są tak ważne?

Czytaj Dalej

11.12.2018

Najpopularniejsze choroby weneryczne – infografika

Choroby weneryczne to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, których podstawową drogą transmisji są kontakty seksualne. Mogą one być przekazywane nie tylko na drodze klasycznego stosunku waginalnego, ale także oralnego, analnego i innych zachowań seksualnych. Co warto wiedzieć o najczęstszych chorobach przenoszonych drogą płciową?

Czytaj Dalej

16.10.2018

Porady lekarza: Wydzielina z pochwy – o czym świadczy kolor wydzieliny

Ilość i konsystencja wydzieliny z pochwy u każdej kobiety są uwarunkowane cyklicznymi zmianami hormonalnymi. Największa ilość śluzu występuje przy najwyższych stężeniach estrogenów w surowicy krwi, czyli w okresie okołoowulacyjnym i w trakcie ciąży. Fizjologicznie wydzielina z pochwy powinna być bezbarwna lub lekko biaława. Każda inna zmiana zabarwienia śluzu może świadczyć o różnych patologiach.

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica pochwy to najczęstszy rodzaj infekcji intymnej. Jest wywoływana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Podstawowym objawem grzybicy pochwy jest obecność serowatych, białych upławów, którym towarzyszy intensywny świąd. W większości przypadków leczenie jest proste i ogranicza się do zastosowania miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych.

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Czym jest kandydoza pochwy? Objawy i leczenie

Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii raz na 3 lata to proste nawyki, które mogą nawet niekiedy uratować życie. Tymczasem wiele kobiet pomija ten aspekt dbania o zdrowie intymne. Z jakich powodów może wynikać ich niechęć i dlaczego warto ją przełamać? Przeczytaj w poniższym tekście.

Czytaj Dalej

13.09.2018

Porady lekarza: Zapalenie szyjki macicy – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie szyjki macicy to jedna z częściej stwierdzanych chorób infekcyjnych narządów rodnych, zwłaszcza u pacjentek w młodym wieku, podejmujących często ryzykowne kontakty seksualne. Za większość przypadków odpowiada zakażenie bakteriami Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrheae, przenoszonymi drogą płciową. Stan zapalny szyjki macicy w wielu przypadkach stanowi wyzwanie diagnostyczne ze względu na bezobjawowy przebieg. Jego wykrycie jest jednak bardzo istotne, ponieważ może wskazywać na infekcję szerzącą się w całej miednicy mniejszej. Ta z kolei prowadzi do powstawania zrostów, które mogą stać się nawet przyczyną niepłodności.

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Świąd pochwy – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Uporczywy świąd pochwy jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjentki zgłaszają się do lekarzy rodzinnych czy ginekologów. Najczęściej jego przyczyną jest powszechna infekcja grzybicza pochwy, rzadziej spowodowana innymi patogenami, np. pierwotniakami. Aby włączyć odpowiednie leczenie, kluczowe jest ustalenie, który drobnoustrój jest odpowiedzialny za wywołanie objawów. W tym celu należy zebrać dokładny wywiad na temat symptomów towarzyszących świądowi pochwy.

Czytaj Dalej

12.09.2018

Porady lekarza: Najczęstsze problemy intymne Polek

Niemal każda kobieta w jakimś okresie swojego życia boryka się z problemem intymnym. Najczęstszym z nich są zakażenia, które mogą stać się przyczyną obecności upławów, uporczywego świądu czy powstania zmian na wargach sromowych. Najważniejsze jest to, by nie wstydzić się swojego problemu, a w sytuacji gdy dzieje się coś niepokojącego, natychmiast skonsultować się z lekarzem, który pomoże postawić właściwą diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze problemy intymne Polek i jak się one objawiają?

Czytaj Dalej

07.08.2018

Porady lekarza: Zielone, żółte, białe, brązowe – co oznaczają kolorowe upławy

Obecność wydzieliny z dróg rodnych to objaw jak najbardziej fizjologiczny, wynikający z uwarunkowań hormonalnych. Jej ilość jest szczególnie zwiększona w okresie okołoowulacyjnym i w ciąży. Zmiana wyglądu, barwy, konsystencji czy zapachu wydzieliny z pochwy może natomiast wskazywać na różnorodne patologie.

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Zmiany na wargach sromowych – jakie mogą być ich przyczyny

Wargi sromowe większe są pokryte skórą, a na ich powierzchni jak w każdej innej okolicy, może dochodzić do powstawania różnego typu zmian. Przybierają formę guzków, grudek, krostek, pęcherzyków, owrzodzeń oraz wielu innych. Na jakie patologie mogą wskazywać zmiany, które powstają na wargach sromowych?

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Chlamydioza – przyczyny, objawy i leczenie

Chlamydioza to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową, wywoływana przez bakterie z gatunku Chlamydia trachomatis. Szczep ten jest odpowiedzialny za wywoływanie stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych i układu moczowego. Jakie są podstawowe objawy chlamydiozy? Dlaczego tak istotne jest jak najszybsze włączenie leczenia?

Czytaj Dalej

08.06.2018

Porady lekarza: Kiła (syfilis) – objawy i leczenie choroby

Kiła to choroba zakaźna, która należy do grupy chorób przenoszonych drogą płciową. Niepokojący jest fakt, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost częstości zachorowań, co ma związek przede wszystkim z brakiem zastosowania odpowiednich metod zabezpieczenia się, zwłaszcza podczas przygodnych stosunków seksualnych. Jakie są objawy i metody leczenia tej choroby?

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Łagodne nowotwory sromu – objawy, diagnoza, leczenie

Srom to zewnętrzna część układu rozrodczego kobiety. W jego skład wchodzą wargi sromowe większe i mniejsze, wzgórek łonowy, łechtaczka i przedsionek pochwy. Jest on zbudowany praktycznie wyłącznie z tkanek miękkich, w związku z tym jest tak samo narażony na powstawanie łagodnych nowotworów, jak reszta ciała. Które nowotwory łagodne sromu są najczęściej diagnozowane? Jakich objawów nie wolno bagatelizować? Kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza?

Czytaj Dalej

06.04.2018

Porady Suchość pochwy po menopauzie – z czego wynika i jak jej zaradzić?

Suchość pochwy jest jednym z objawów związanych z menopauzą. Może towarzyszyć jej świąd, upławy i bolesne stosunki płciowe. Wszystko to wiąże się w ogromnym dyskomfortem i pogorszeniem samopoczucia. Czy istnieją skuteczne sposoby na suchość w pochwie? Po jakie środki warto sięgnąć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które przynajmniej częściowo pomogą Ci uporać się z problemem.

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Podstawowe błędy w higienie intymnej

Infekcje intymne rozwijają się z różnych powodów. Sprzyjają im np. osłabienie odporności, antybiotykoterapia, zaburzenia hormonalne, zaniedbania dietetyczne, ale także błędy w higienie. Jak ich uniknąć? Poznaj kilka wskazówek.

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Irygacja pochwy – co to jest?

Irygacja pochwy to rodzaj zabiegu, który polega na płukaniu wnętrza pochwy wodą lub roztworem, zawierającym kwas octowy, preparaty jodyny, sodę albo inne substancje. Niektóre kobiety do irygacji używają także jogurtu naturalnego. Czy jednak to faktycznie dobry sposób na zachowanie higieny? Kiedy i jak zrobić irygację pochwy, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czytaj Dalej

Porady lekarza: Bolesne stosunki płciowe – możliwe przyczyny

Bolesne stosunki płciowe (dyspareunia) to dla każdej kobiety dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Jeśli sytuacja zdarza się notorycznie, na pewno nie zachęca do kolejnych zbliżeń i może negatywnie odbić się na związku. Z czego może wynikać ból w czasie stosunku? Oto kilka informacji na ten temat.

Czytaj Dalej

26.02.2018

Skutki seksu bez zabezpieczeń – choroby przenoszone drogą płciową

Przygodny seks bez zabezpieczeń jest bardzo ryzykowny, głównie ze względu na możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, należą one do najczęściej występujących chorób zakaźnych. Obecnie zaś znanych jest ok. 40 różnych drobnoustrojów, które mogą je wywołać. Jakie są rodzaje i objawy chorób wenerycznych? Oto kilka informacji na ten temat.

Czytaj Dalej

Podrażnienia pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Swędzenie i pieczenie pochwy lub sromu nie zawsze świadczy o chorobie, jednak jest bardzo dokuczliwe. Jakie czynniki mogą wywołać podrażnienie okolic intymnych i co robić w sytuacji wystąpienia objawów?

Czytaj Dalej

16.05.2017

Zapalenie szyjki macicy – objawy i metody leczenia

W przebiegu zapalenia szyjki macicy stwierdza się przede wszystkim śluzowo-ropną wydzielinę z szyjki macicy, która uwidacznia się w ujściu szyjki. W chorobie występują też krwawienia międzymiesiączkowe – w badaniu zmieniona szyjka krwawi już pod wpływem kontaktu z gazikiem lub szpatułką. Zapalenie szyjki macicy nieleczone lub leczone nieprawidłowo może przerodzić się w przewlekły stan zapalny, prowadzić do zwłóknienia i stwardnienia szyjki, a nawet torować drogę zmianom nowotworowym.

Czytaj Dalej

Suchość pochwy – przyczyny i leczenie

Suchość pochwy to powszechny problem pacjentek w okresie okołomenopauzalnym, jednak z dolegliwością zmagają się również znacznie młodsze kobiety. Najczęściej objaw jest skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, w szczególności spadku stężenia hormonów sterydowych. Niedobory estrogenów prowadzą do zmian w mikroflorze pochwy i nabłonku, upośledzając jego nawilżenie i regenerację. Suchość pochwy zwiększa podatność pochwy na mikrourazy i zakażenia, zwykle wiąże się ze świądem, pieczeniem pochwy, dysurią i dyspareunią.

Czytaj Dalej

14.05.2017

Obrzęk sromu

Srom, ze względu na lokalizację (blisko odbytu, w bezpośredniej łączności z ujściem cewki moczowej) jest szczególnie narażony na kolonizację drobnoustrojami patogennymi i rozwój stanów zapalnych. Dodatkowe ryzyko stanowią zapalenia pochwy i kontakt z wydzieliną jej nabłonka. Do chorób sromu, manifestujących się obrzękiem, może przyczynić się nieprawidłowa higiena intymna, znaczenie ma również większa podatność tych okolic na urazy mechaniczne. Czasem dolegliwość jest następstwem hipoestrogenizmu w okresie pomenopauzalnym lub reakcji alergicznej.

Czytaj Dalej

13.05.2017

Atroficzne zapalenie pochwy – objawy i leczenie

Menopauza wiąże się z ograniczeniem funkcji endokrynnej jajników, co skutkuje spadkiem stężeń hormonów płciowych pochodzenia jajnikowego – w szczególności estrogenów. Niedobory steroidów płciowych prowadzą do zmian w narządach płciowych i dolnym odcinku układu moczowego, czyli do atrofii urogenitalnej (urogenital atrophy), która obejmuje również pochwę. Atroficzne zapalenie pochwy, zwane też zanikowym zapaleniem pochwy lub starczym zapaleniem pochwy, to – obok objawów wazomotorycznych – najuciążliwszy problem pacjentek w okresie pomenopauzalnym.

Czytaj Dalej

03.05.2017

Nawrotowe infekcje pochwy

Uporczywe i nawrotowe stany zapalne pochwy należą do częstych problemów w praktyce ginekologicznej. Sprzyja im nieprawidłowe leczenie prowadzone bez kontroli lekarza, agresywna i przewlekła antybiotykoterapia, a także nieodpowiednia higiena intymna. W ich przebiegu występują upławy, ból i świąd pochwy, dyspareunia, dysuria. Terapia obejmuje leczenie przyczynowe i objawowe. Należy położyć szczególny nacisk na edukację i postępowanie profilaktyczne, dzięki którym można istotnie ograniczyć ryzyko powtórnego zakażenia i jego powikłań.

Czytaj Dalej

29.04.2017

Zielonkawe upławy pochwowe

Nieprawidłowa wydzielina pochwowa to nagminny problem, z którym kobiety (zwłaszcza w wieku rozrodczym) zgłaszają się do ginekologa. Za upławy odpowiadają czynniki zakaźne i niezakaźne, jednak czynniki zakaźne stwierdza się zdecydowanie częściej. Wydzielina o zielonej lub zielonkawej barwie może świadczyć o zakażeniu pierwotniakowym lub bakteryjnym. Lekarz rozpoczyna ocenę od gruntownego wywiadu z pacjentką (uwzględniając kontakty płciowe i partnerów seksualnych), przeprowadza badanie ginekologiczne, może zlecić badania laboratoryjne. Niektóre infekcje intymne rozpoznaje się tylko na podstawie cech treści pochwowej i prostych testów, bez konieczności wykonywania badań dodatkowych.

Czytaj Dalej

22.04.2017

Waginoza bakteryjna

Bakteryjna waginoza (BW) to stan, który w pewnych warunkach może rozwinąć się w zapalenie pochwy. Dochodzi do niego, gdy maleje liczba pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego, dominujących w fizjologicznej mikroflorze środowiska pochwy, a ich miejsce zajmują szczepy bakterii patologicznych. Bakteryjna waginoza należy do najczęstszych przyczyn nieprawidłowej wydzieliny pochwowej u pacjentek w wieku prokreacyjnym.

Czytaj Dalej

15.04.2017

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy (drożdżyca pochwy, kandydoza pochwy) to częsta choroba, za którą odpowiadają głównie grzyby drożdżopodobne, najczęściej Candida albicans. Według statystyk, aż 25 proc. zapaleń pochwy ma związek z drożdżycą. Na obraz kliniczny choroby składają się serowate upławy, swędzenie, podrażnienie pochwy, dysuria oraz dyspareunia.

Czytaj Dalej

06.04.2017

Pieczenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Z pieczeniem pochwy każda kobieta zmaga się przynajmniej raz w życiu. Często towarzyszą mu inne objawy, np. świąd i ból pochwy. Dolegliwość może wywoływać wiele przyczyn – to od nich zależy wybór sposobu leczenia. W ramach profilaktyki zaleca się przestrzegać zasad higieny intymnej i unikać przygodnych kontaktów seksualnych.

Czytaj Dalej

01.04.2017

Połóg – ważny okres poporodowy

Połóg (łac. puerperium) rozpoczyna się w momencie wydalenia popłodu i trwa ok. 6-8 tygodni. To ważny okres – w organizmie kobiety dochodzi do cofania zmian powstałych podczas ciąży i porodu. W połogu zachodzą procesy odnowy, gojenia i inwolucji narządów płciowych, a także laktacji i wznowienia funkcji generatywnej jajników.

Początek połogu przypada na urodzenie łożyska. Matki zaraz po porodzie tracą ok. 5 kilogramów wagi, które obejmują masę dziecka, łożyska i wód płodowych. Pozostałe kilogramy ubywają stopniowo w czasie 2-3 miesięcy. Powrotowi do wagi sprzed ciąży sprzyja m.in. prawidłowa laktacja.

Czytaj Dalej

29.03.2017

Zapalenie cewki moczowej – objawy i leczenie

Zapalenie cewki moczowej (łac. urethritis) jest stanem zapalnym, który obejmuje dystalną część dróg moczowych. To choroba o różnej etiologii, która objawia się wyciekiem z cewki moczowej, uczuciem parcia na mocz i bólem w trakcie mikcji. Najczęściej przenosi się drogą płciową, podczas kontaktu z zainfekowanym partnerem. Na zapalenie cewki moczowej chorują głównie kobiety (ze względu na sprzyjające warunki anatomiczne).

Czytaj Dalej

26.03.2017

Rzeżączka – przyczyny, objawy, leczenie

Rzeżączka, obok nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, należy do najczęstszych niewirusowych chorób przenoszonych drogą płciową. Odpowiadają za nią bakterie Gram-ujemne – dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Do zakażenia gonokokami dochodzi podczas kontaktu płciowego z osobą chorą.

Czytaj Dalej

23.03.2017

Zapalenie sromu – przyczyny, objawy, leczenie

Srom jest zewnętrzną częścią żeńskiego układu płciowego. Zapalenie sromu (potocznie nazywane zapaleniem warg sromowych) wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcia stosownego leczenia. Infekcja, niepoddana terapii, może rozwijać się i obejmować pobliskie narządy. Zwykle towarzyszą jej świąd, uczucie pieczenia i bolesność sromu.

Czytaj Dalej

07.03.2017

Nieprzyjemny zapach z pochwy – niepokojący objaw

Przykry zapach z pochwy występuje w przebiegu wielu infekcji intymnych, zwykle towarzyszą mu inne objawy, np. upławy i świąd. Zakażeń tego rodzaju nie powinno się bagatelizować – należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa i poddać terapii. Nieleczone zapalenia często rozprzestrzeniają się, zajmują wyższe odcinki układu moczowo-płciowego oraz prowadzą do groźnych powikłań i nie zawsze odwracalnych zmian.

Czytaj Dalej

23.02.2017

Chlamydioza – bakteryjna choroba przenoszona drogą płciową

Chlamydioza należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją bakteria – Chlamydia trachomatis. Schorzenie dotyka pacjentów obu płci, w każdym przedziale wiekowym, ale najczęściej stwierdza się je u młodych kobiet. Zakażenie chlamydiozą może przebiegać bezobjawowo. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwdrobnoustrojowych.

Czytaj Dalej

18.02.2017

Brodawki wirusowe narządów płciowych, czyli kłykciny kończyste

Za brodawki wirusowe narządów płciowych, czyli kłykciny kończyste, odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Dotąd poznano ponad 120 typów HPV – część z nich wywołuje brodawkowate zmiany okolic płciowych. Kłykciny uważa się za chorobę weneryczną (przenoszoną drogą płciową). Zatem do grupy ryzyka zalicza się osoby aktywne seksualnie – zwłaszcza te, które często zmieniają partnerów.

Czytaj Dalej

11.02.2017

Rzęsistkowica (trychomonadoza)

Rzęsistkowica (trychomonadoza) należy do chorób pasożytniczych przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis), czyli pierwotniak, który bytuje w drogach moczowych i układzie rozrodczym człowieka. Kobiety dotknięte rzęsistkowicą cierpią z powodu upławów, świądu pochwy i bólu podczas oddawania moczu. U mężczyzn infekcja na ogół nie daje charakterystycznych objawów.

Czytaj Dalej

02.02.2017

Opryszczka narządów płciowych i okolic intymnych

Za opryszczkę narządów płciowych odpowiada wirus Herpes (Herpes simplex virus – HSV), najczęściej typu 2. Do zakażenia dochodzi podczas zbliżeń intymnych. Wirus przenosi się drogą bezpośredniego kontaktu ze skórą, dlatego do zarażenia prowadzą nie tylko stosunki pochwowe, ale różnorodne praktyki seksualne (oralne, analne).

Czytaj Dalej

24.01.2017

Świąd pochwy

Świąd pochwy to dolegliwość, która dotyka kobiet w każdym wieku. Często objaw świadczy o podrażnieniu miejsc intymnych lub rozwijającej się infekcji, towarzyszy też pacjentkom w okresie przekwitania. Kobiety, które odczuwają uporczywe swędzenie pochwy, powinny skonsultować się z lekarzem.

Czytaj Dalej

17.01.2017

Jak rozpoznać nieprawidłową wydzielinę z pochwy?

Ślady na kobiecej bieliźnie nie zawsze są upławami. O dolegliwości można mówić, jeśli wydzielina z pochwy przyjmuje niewłaściwą barwę i konsystencję, a jej ilość istotnie odbiega od normy. Upławy nie należą do rzadkości. Jest to powszechny problem kobiecy, który wiąże się z dużym uczuciem dyskomfortu. Nieprawidłowej wydzielinie z dróg rodnych kobiety zwykle towarzyszy przykry zapach. Objawu nie wolno bagatelizować, ponieważ często wskazuje na różnorodne schorzenia narządów płciowych. Dolegliwość należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zdiagnozuje jej przyczynę i, gdy to konieczne, zaleci właściwą terapię.

Czytaj Dalej

12.01.2017

Nawracająca grzybica pochwy

Grzybicy pochwy sprzyja wiele czynników. Na rozwój infekcji bardziej narażone są pacjentki z obniżoną odpornością, po antybiotykoterapii, nieprzestrzegające zasad higieny intymnej. Szacuje się, że zakażenia grzybicze dotykają 5 proc. kobiet i często mają charakter nawracający. Kiedy pojawiają się objawy choroby, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza – właściwe leczenie i profilaktyka zapobiegają ponownemu zachorowaniu.

Czytaj Dalej

05.01.2017

Higiena intymna po urodzeniu dziecka

Higiena intymna w połogu nabiera szczególnego znaczenia. Krocze po porodzie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Rany poporodowe, utrzymywane w czystości, goją się szybciej, nie wywołują niebezpiecznych powikłań i wiążą z mniejszymi dolegliwościami bólowymi.

Czytaj Dalej