Ból podbrzusza sugerujący ból jajnika?

Data: 25 czerwca 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Ból podbrzusza może być interpretowany przez kobiety jako ból jajników, przybiera on przede wszystkim wymiar kłucia lub rozpierania. Może dotyczyć zarówno prawej, jak i lewej strony podbrzusza, a także promieniować do innych obszarów, np. pleców. Nieraz ma przeszywającą formę, co na szczęście nie zawsze wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Niewątpliwie jednak należy go skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę bólu podbrzusza.

Co warto wiedzieć o jajnikach

Jajniki są narządem znajdującym się wewnątrz jamy otrzewnej. Opisując dokładniej – przy bocznych ścianach miednicy. Są niewielkim organem, ale pełnią bardzo ważne funkcje. To właśnie w jajniku co miesiąc dojrzewa pęcherzyk Graafa, który zawiera w sobie komórkę jajową i umożliwia kobiecie zostanie matką. Co więcej, jajniki odpowiedzialne są za produkcję takich hormonów płciowych, jak estrogeny, progesteron, androgeny czy też relaksyny. Obie te funkcje wiążą się z dynamicznym i zmiennym cyklem menstruacyjnym. Niewątpliwie należy jednak zwrócić uwagę na ból podbrzusza w rzucie jajników, ponieważ może być także objawem poważnej choroby. Co zatem może sygnalizować ból podbrzusza?

Czytaj także: Torbiel jajnika – rodzaje, przyczyny, leczenie

Ból w rzucie przydatków, określany przez pacjentki jako ból jajników, który jest reakcją fizjologiczną

  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – ból podbrzusza jest jednym z kluczowych elementów występujących podczas PMS. Podobnie jak zwiększone poczucie zmęczenia, a także huśtawka nastrojów. Dane wskazują, że większe ryzyko wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawia się w momencie, gdy cykl jest owulacyjny.
  • Owulacja – niektóre kobiety odczuwają owulację, czyli moment pęknięcia pęcherzyka Graafa, który wiąże się z uwolnieniem komórki jajowej. Nieprzyjemny ból zazwyczaj nie jest bardzo nasilony. Ważne jest w tym wypadku obserwowanie swojego ciała. Jeżeli kobieta zauważa, że to ból powtarzalny w danym okresie cyklu, może z dużym prawdopodobieństwem założyć, że to naturalna reakcja jej organizmu.
  • Pozycja seksualna – nieodpowiednio dobrane pozycje mogą uciskać kobiece narządy, co powoduje dyskomfort, a także bolesność podczas współżycia. Warto poobserwować, jak ciało reaguje na zmianę pozycji i poszukać tej, która jest najbardziej komfortowa dla budowy anatomicznej danej kobiety. Dyspareunia jest jednak wskazaniem do pogłębienia diagnostyki ginekologicznej.
  • Podłoże emocjonalne – ból w rzucie jajników może wiązać się z odczuwaniem lęku, który zupełnie nie wiąże się z obszarem seksualności (praca, codzienne obowiązki, dzieci etc.). Z drugiej strony może pojawić się także lęk przed stosunkiem (ewentualną ciążą, bliskością z partnerem, w związku z wcześniejszymi doświadczeniami etc.). Pracę nad znalezieniem przyczyn owych trudnych emocji, a następnie nad konstruktywnymi sposobami radzenia sobie z nimi, najlepiej wykonać pod okiem psychoterapeuty lub seksuologa.

Ból podbrzusza, który jest związany ze zmianami chorobowymi

  • Torbiele jajnika – powiększająca się torbiel jajnika może powodować ucisk znajdujących się obok tkanek, co powoduje m.in. właśnie ból. Pojawiać mogą się również zaburzenia cyklu, krwawienia międzymiesiączkowe czy też trudności podczas oddawania moczu. 

Co istotne, torbiele mogą być zmianami łagodnymi, ale także takimi, które zagrażają zdrowiu – szczególnie jeśli istnieje znaczne ryzyko ich pęknięcia. Odpowiedni sposób postępowania w przypadku wystąpienia torbieli jajnika należy skonsultować z lekarzem (leczenie może nie być potrzebne, ale jest też ewentualność terapii farmakologicznej lub nawet konieczność operacji). Mocno nasilony ból jajnika może wiązać się również ze skrętem torbieli lub jej pęknięciem, co wymaga pilnej reakcji chirurgicznej.

  • Endometrioza – to choroba, w przebiegu której endometrium (błona wyściełająca jamę macicy) występuje poza jamą macicy. Charakteryzuje się m.in. dużym nasileniem bólu, szczególnie w czasie menstruacji. Występowanie endometriozy nieraz również wiąże się z powstaniem torbieli, które nazywane są endometrialnymi. W procesie ich leczenia wykorzystuje się przede wszystkim metodę laparoskopową, włącznie z pobraniem materiału do dalszych badań, które pomogą postawić finalną diagnozę. Ból redukuje w tym wypadku głównie usunięciem zmian endometrialnych. Jeżeli jednak jest to I lub II stopień endometriozy, można starać się zastosować leczenie farmakologiczne.
  • Ciąża pozamaciczna – dochodzi do niej w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa nie zagnieżdża się w macicy, a zamiast tego w jajowodzie (w większości przypadków) czy też np. właśnie w jajniku. Jej objawem może być ból, który rozprzestrzenia się także na inne obszary, ale również krwawienia, mdłości i inne.
  • Zapalenie przydatków – przydatki to jajniki oraz jajowody. Gdy dochodzi w nich po powstania stanu zapalnego (wywołanego bakteriami), pojawia się promieniujący do pachwin i ud ból podbrzusza. Mogą towarzyszyć temu również takie objawy, jak wymioty, gorączka, ogólne osłabienie, biegunka. Zapalenie przydatków jest stanem mogącym nieść poważne konsekwencje, stąd tak istotne jest jego leczenie, które polega na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii.
  • Nowotwór jajnika – to choroba, która przez długi czas nie daje objawów. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy nowotwór rozrasta się już poza obszar jajnika. Dochodzi wtedy do silnych dolegliwości, które oprócz bólu wiążą się m.in. z wodobrzuszem, wzdęciami, niestrawnością, wymiotami czy uciskiem na pęcherz.

Biorąc pod uwagę fakt, że ból podbrzusza może być objawem bardzo wielu dolegliwości, jeśli jest on szczególnie silny, przedłużający się lub regularnie się powtarza, należy skonsultować problem z lekarzem ginekologiem oraz lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Przeczytaj również: Ból sromu – sprawdź , co go wywołuje

Przeczytaj inne porady

Kup online