Brązowa wydzielina z pochwy – o czym może świadczyć? Przyczyny brązowych plamień

Data: 23 września 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Młoda kobieta

Brązowa wydzielina z pochwy może oznaczać plamienie międzymiesiączkowe, być objawem infekcji (wówczas objawami towarzyszącymi są świąd, pieczenie i owrzodzenia) albo zaburzeń hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Kiedy brązowe plamienie z miejsc intymnych powinno być powodem do niepokoju i świadczy o poważnych patologiach? W jakich przypadkach obecność wydzieliny z pochwy o brązowym zabarwieniu jest wskazaniem do szybkiej wizyty u ginekologa?

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy przed okresem?

Brązowe upławy to śluz z pochwy z  krwią – nie ma powodów do zmartwień, jeśli kobieta obserwuje tego typu wydzielinę regularnie w czasie owulacji, bez żadnych innych objawów towarzyszących, takich jak:

 • świąd, 
 • opuchlizna, 
 • ból podbrzusza, 
 • rybi zapach z pochwy.

Ciemny kolor wydzieliny wynika prawdopodobnie z pęknięcia pęcherzyka jajnikowego lub nieprawidłowego stężenia hormonów (estrogenu). Tego typu upławy mogą też świadczyć o bezowulacyjnym cyklu. Brązowa wydzielina z pochwy często ma też bezpośredni związek z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi (z progestagenem w składzie). To dosyć częste w przypadku środków jednoskładnikowych, plamienia pojawiają się w nieregularnych odstępach czasu, co nie jest komfortowe dla pacjentek. 

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy po okresie?

Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy, która pojawia się przez kilka dni po ustaniu krwawienia miesięcznego? W tym przypadku brązowe plamienia mogą być naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem i stanowić resztki złuszczającej się błony śluzowej macicy, której kobiecy organizm wciąż się pozbywa. Brunatne upławy nie są więc w takiej sytuacji powodem do niepokoju.

Zobacz również: Czy biała wydzielina z pochwy to oznaka choroby?

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy w ciąży?

Wydzielina z pochwy o brązowym zabarwieniu występująca u kobiet ciężarnych (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) jest dosyć powszechnym zjawiskiem – może mieć związek z dużymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki. Skąpe, brązowe upławy mogą również pojawiać się w terminie wystąpienia miesiączki. Inną przyczyną brązowej wydzieliny z pochwy obserwowanej przez kobiety spodziewające się potomstwa jest:

 • ciąża ektopowa (czyli ciąża pozamaciczna), 
 • ciąża heterotopowa (jest to współistnienie ciąży wewnątrzmacicznej i pozamacicznej), 
 • samoistne poronienie.

Objaw ten powinien skłonić do wizyty u ginekologa.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać i załagodzić ból owulacyjny?

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy po porodzie?

Czy brązowa wydzielina z pochwy u kobiet po porodzie jest alarmującym stanem? Upławy z dróg rodnych w okresie połogu to najprawdopodobniej tzw. odchody poporodowe, dzięki którym macica się oczyszcza i obkurcza. Początkowo plamienia mogą przypominać typowe krwawienie miesięczne, z każdym tygodniem nieco blednąć (pojawia się różowawa, potem biała wydzielina z pochwy, która ustaje całkowicie około 6 tygodnia od porodu). Należy w tym czasie szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, aby nie dopuścić do infekcji i poważnych powikłań.

Warto nadmienić, że skąpe krwawienie może pojawić się też na krótko przed porodem (w postaci podbarwionego krwią czopa śluzowego) i jest zwiastunem rozpoczęcia akcji porodowej. 

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy po menopauzie?

Jaka jest najczęstsza przyczyna brązowej wydzieliny z pochwy u dojrzałych kobiet, które mają za sobą okres przekwitania? Plamienia z domieszką krwi u pacjentek po menopauzie (mniej więcej rok od ustania ostatniego krwawienia miesięcznego) nie są prawidłowym stanem i wymagają konsultacji lekarskiej. Wydzielina z pochwy w okresie pomenopauzalnym może świadczyć o wielu poważnych chorobach, w tym:

 • mięśniakach podśluzówkowych,
 • polipach endometrialnych,
 • zapaleniu zanikowym pochwy.

Objawem jakich schorzeń może być jeszcze brązowa wydzielina z pochwy? Brunatny śluz może też być symptomem chorób, takich jak: 

 • nadżerka szyjki macicy, 
 • rak szyjki macicy,
 • torbiele jajników.

Podsumowując, brązowe upławy u kobiety nie zawsze muszą być symptomem poważnych problemów zdrowotnych. Natomiast, jeśli wydzielina nagle zmienia zapach, intensywność lub konsystencję, a ponadto towarzyszą jej inne dolegliwości, jak np. obrzęk śluzówki pochwy, ból, pieczenie, owrzodzenia, czy dokuczliwy świąd okolic intymnych – nie można zwlekać z udaniem się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania i wybierze najlepszą metodę leczenia chorej pacjentki.

Przeczytaj także: Gardnerella vaginalis – objawy, leczenie i przyczyny zakażenia bakterią

Przeczytaj inne porady

Kup online