Co oznacza kłucie w pochwie w ciąży? Przyczyny i leczenie bólu pochwy w ciąży

Data: 14 października 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Kobieta odczuwa kłucie pochwy w ciąży

Uczucie kłucie w pochwie w ciąży zwłaszcza w sytuacji, gdy zbliża się termin rozwiązania, wcale nie musi oznaczać stanu chorobowego. Jednak jeśli tej kobiecej dolegliwości towarzyszą również inne objawy, takie jak: nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy, świąd lub gorączka, wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem ginekologiem. Jakie są najczęstsze przyczyny uczucia  kłucia w pochwie w ciąży przed porodem oraz znacznie wcześniej, bo w I i II trymestrze? Jak skutecznie leczyć to kobiece schorzenie?

Jakie są przyczyny kłucia w pochwie w ciąży?

Co jest czynnikiem sprawczym tych uciążliwych dolegliwości? Powszechną przyczyną uczucia kłucia w pochwie w ciąży są infekcje intymne, bardzo często to grzybica (inaczej kandydoza, drożdżyca) wywoływana przez grzyby z rodzaju Candida. Fizjologiczna flora pochwy jest zasługą bakterii z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium, natomiast równowagę w tym specyficznym środowisku zaburza namnażanie się chorobotwórczych grzybów. Jednak pieczenie i kłucie w okolicach warg sromowych to nie jedyne objawy grzybicy pochwy. Pacjentki uskarżają się też m.in. na:

  • uporczywy świąd sromu,
  • ból podbrzusza po stosunku seksualnym,
  • serowate upławy, 
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny,
  • zaczerwienienie pochwy,
  • bolesne oddawanie moczu. 

Kłucie w pochwie może być też symptomem bakteryjnego zapalenia pochwy, a także wulwodynii – przewlekłej choroby o nieznanej etiologii (główne objawy to uczucie nadwrażliwości, pieczenie, świąd i ból sromu, co sprawia, że kobiety cierpiące na wulwodynię mają trudności z podjęciem współżycia). Do rzadkich, ale istniejących przyczyn kłucia w kroczu u ciężarnych zalicza się też:

  • zarażenie wirusem HSV,
  • wady anatomiczne.

Kłucie pochwy w ciąży – I i II trymestr

Wiele zaniepokojonych pacjentek, które odwiedzają gabinet ginekologiczny, nie zdaje sobie sprawy, że ból, charakterystyczne kłucie w pochwie, może być po prostu sygnałem, że doszło do zapłodnienia (gdy jajo płodowe zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy). Jednak jeśli w pierwszym trymestrze pojawia się również krwawienie czy silne bóle brzucha, może to świadczyć o wczesnym poronieniu i wymaga interwencji lekarskiej.

Ostry ból i kłucie w pochwie w II trymestrze ciąży może sygnalizować wcześniejszy poród czy przedwczesne pęknięcia błon płodowych, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia płodu, a także samej kobiety.

Inną przyczyną tego typu dolegliwości mogą być urazy mechaniczne. Gdy pochwa kłuje, może to świadczyć również o podłożu alergicznym, uczuleniu na proszek do prania czy kosmetyki do higieny intymnej (np. w wyniku zmiany płynu lub żelu do pielęgnacji okolic krocza).

Kłucie pochwy w ciąży – III trymestr

Ból w kroczu przed porodem (w 38-40 tygodniu ciąży) może sygnalizować też rozejście się spojenia łonowego – jeśli objawami towarzyszącymi są skurcze czy odpłynięcie wód płodowych, oznacza to, że organizm kobiety przygotowuje się do akcji porodowej i zwykle ma związek ze skurczami przepowiadającymi. Jednak jeśli dolegliwości bólowe są naprawdę intensywne, przyszła mama powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak leczyć kłucie w pochwie w ciąży?

Aby skutecznie leczyć kłucie w pochwie w ciąży, konieczna jest właściwa diagnoza, odkrycie konkretnej przyczyny dolegliwości. Jeśli zostanie rozpoznany stan zapalny – konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.

Gdy lekarz nie stwierdzi u ciężarnej infekcji, warto zmienić płyn do higieny intymnej, a także kupić ekologiczny proszek do prania. Pomocna może okazać się też irygacja pochwy z użyciem odpowiedniego płynu (za wskazaniem ginekologa), który łagodzi pieczenie, świąd i inne objawy infekcji intymnych u kobiet. W ramach prewencji warto stosować probiotyki ginekologiczne, nosić przewiewną bieliznę, ograniczyć cukier w diecie i w miarę możliwości unikać korzystania z publicznych toalet oraz basenu w czasie ciąży (odporność kobiety jest wtedy obniżona, łatwo o infekcje).

Podsumowując, charakterystyczne uczucie kłucia w pochwie w ciąży nie zawsze świadczy o patologicznym stanie i nie zawsze musi budzić u kobiety niepokój. Jednak, gdy ból nasila się i powoduje duży dyskomfort u pacjentki oraz towarzyszą mu inne wspomniane w artykule objawy – należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę lub najbliższego szpitala położniczego.

Przeczytaj inne porady

Kup online