Dni płodne – kiedy występują? Kalendarz dni płodnych

Data: 11 maja 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Młoda kobieta podczas menstruacji

Znajomość dni płodnych i niepłodnych informuje nas, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Z kalendarza dni płodnych najczęściej korzystają pary starające się o dziecko. Obserwacja ciała i określenie dni płodnych to nie tylko sposób na wyznaczenie dobrego momentu na zajście w ciążę, lecz także okazja do lepszego poznania własnego ciała.

Czym są dni płodne?

Dni płodne to kilka dni w cyklu miesiączkowym, podczas których występuje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Macica przygotowuje się do dni płodnych stopniowo, od momentu zakończeniu krwawienia miesiączkowego. W tym czasie dojrzewa pęcherzyk Graafa, który wydziela hormony (estrogeny) powodujące zwiększenie produkcji śluzu szyjkowego. Proces trwa zwykle kilkanaście dni i kończy się uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją (tzw. jajeczkowanie). Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Kiedy są dni dni płodne?

Podstawą do obliczenia dni płodnych jest dobra znajomość cyklu menstruacyjnego. Średnia długość miesiączki to 28 dni, jednak równie dobrze może trwać od 24 do 35 dni. Chcesz dowiedzieć się, kiedy jesteś płodna? Oblicz dni płodne po okresie. Pierwszy dzień menstruacji uważa się za pierwszy dzień cyklu. Owulacja przypada mniej więcej w połowie cyklu. Dni płodne bezpośrednio poprzedzają owulację. Podczas obliczeń za dni płodne uznaje się 5-6 dni przed owulacją i 2 dni po niej. W tym czasie powinno dojść do zbliżenia. Plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety do 3-5 dni i mogą ,,poczekać” na dojrzałą komórkę jajową, która z kolei żyje jedynie 24 godziny.

Jak rozpoznać dni płodne na podstawie obserwacji ciała?

Dni płodne można rozpoznać po takich objawach, jak:

  • występowanie śluzu płodnego – wydzielina jest przejrzysta i rozciągliwa,
  • zmiana pozycji i twardości szyjki macicy – szyjka unosi się do przodu, mięknie i otwiera się,
  • ból w podbrzuszu,
  • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi),
  • wrażliwość brodawek sutkowych,
  • obrzmienie warg sromowych,
  • wrażliwość na zapachy,
  • zwiększone libido,
  • niektóre kobiety zauważają poprawę wyglądu cery i włosów.

Aby dobrze rozpoznawać dni płodne na podstawie obserwacji ciała, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wydzielinę z pochwy oraz pozycję szyjki macicy. Obserwacja śluzu podczas różnych faz cyklu nazywana jest metodą Billingsów. Obserwacje należy wykonywać codziennie, o tej samej porze dnia i w tej samej pozycji ciała. Należy przy tym pamiętać, że produkcję śluzu mogą zaburzać różne czynniki, np. przyjmowane leki i infekcje intymne.

Dni płodne a temperatura ciała

Dni płodne można również określić na podstawie pomiarów temperatury. Jest to tzw. metoda termiczna. Tuż po owulacji temperatura ciała wzrasta o około 0,2 stopnia (2 kreski na termometrze) i utrzymuje się na tym podwyższonym poziomie do zakończenia cyklu. Najbardziej gwałtowny wzrost temperatury informuje o dniach płodnych. Temperaturę należy mierzyć każdego dnia o tej samej porze i w tym samym miejscu ciała. Choroba, wysiłek fizyczny, spożywanie pokarmów, mogą wpłynąć na błędny wynik, dlatego najlepiej robić to po przebudzeniu, znajdując się jeszcze w łóżku.

Dni płodne – kalendarz

Na podstawie obserwacji śluzu, pomiaru temperatury oraz innych symptomów wskazujących na dni płodne i niepłodne możemy stworzyć kalendarz dni płodnych. Wszelkie obserwacje trzeba skrupulatnie notować lub zapisywać w specjalnej aplikacji na telefon. Metodę tę nazywa się objawowo-termiczną. Aby wyniki były miarodajne, kalendarz dni płodnych powinien być prowadzony przynajmniej przez kilka miesięcy. Metody tej nie powinny jednak stosować kobiety, u których cykle miesięczne są nieregularne. Trzeba mieć też świadomość, że nawet u kobiet miesiączkujących regularnie, przebieg cyklu menstruacyjnego może zostać zaburzony pod wpływem takich czynników, jak:

  • choroba,
  • zmiany hormonalne,
  • stres.

Z tego względu warto wesprzeć swoje obserwacje innymi metodami.

Jak obliczyć dni płodne? Kalkulator, test owulacyjny czy pomoc lekarza?

Kalkulatory internetowe nie są dokładną metodą określania dni płodnych. Sprawdzają się jedynie przy regularnych cyklach. Pozwalają w szybki sposób określić, kiedy należy spodziewać się owulacji. Jeśli zależy nam na dokładnych wynikach, powinnyśmy korzystać z pewniejszych metod, takich jak dokładnie prowadzony kalendarz dni płodnych, testy owulacyjne czy udać się do ginekologa. 

Jeśli określenie dni płodnych na podstawie kalendarza nastręcza nam trudności, pomocne są testy owulacyjne. Wykonuje się je kilka dni przed przewidywanym terminem owulacji. Badają poziom hormonu luteinizującego (LH) w moczu – podwyższony świadczy o zbliżającej się owulacji. 

Jeżeli potrzebujemy najdokładniejszej informacji na temat tego, czy występują u nas dni płodne, po pomoc powinnyśmy udać się do ginekologa. Lekarz może przeprowadzić badanie ginekologiczne, USG narządu rodnego i ocenić, czy dochodzi do owulacji. 

Przeczytaj inne porady

Kup online