Dolegliwości intymne po porodzie – dlaczego należy jak najszybciej je wyeliminować?

Data: 4 stycznia 2023

Pacjentki znacznie częściej po porodzie są narażone na występowanie dolegliwości okolic intymnych. Są one objawem m.in. toczącej się infekcji, która może być nie tylko niebezpieczna dla mamy, ale również dla noworodka. Na pytania odpowiada dr hab. n. o zdr. Mariola Czajkowska.

Jak przedstawiają się statystki urodzeń w Polsce? Jaka część porodów to porody naturalne?

[dr hab. n. o zdr. Mariola Czajkowska] Z roku na rok zauważa się tendencję spadkową porodów w Polsce. Choć w naszym szpitalu tego nie widzimy, to już wiemy, że w całym naszym kraju ta tendencja wynosi 8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Także porównanie liczby porodów siłami natury z porodami drogą cięcia cesarskiego jest problematyczne.

Zalecenia WHO, jeśli chodzi o porody w wyniku cięcia cesarskiego, powinny wynosić ok. 10-15 proc. wszystkich urodzeń w danym kraju. W Polsce ten odsetek już w 2000 roku wynosił 19,6 proc., w 2010 ok. 33 proc., a obecnie jest to ok. 50 proc. (w 7 województwach nawet powyżej), co pokazuje, jak te proporcje w stosunku do porodów siłami natury się wyrównują. Oczywiście absolutnie nie należy stygmatyzować mam, które urodziły za pomocą cięcia cesarskiego, ponieważ w sytuacjach jest to jedyne słuszne rozwiązanie ciąży.

Jakie dolegliwości okolic intymnych towarzyszą kobietom po porodzie?

[dr hab. n. o zdr. Mariola Czajkowska] Zmiany hormonalne, które dokonują się w ciąży, mają za zadanie utrzymać prawdziwy jej przebieg jednocześnie mogą wpływać negatywnie na inne narządy w organizmie kobiety. Zmieniają m.in. perystaltykę jelit, wpływają na naczynia krwionośne i drogi moczowe, a także zmieniają pH pochwy, co może powodować infekcje. Mogą to być infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Niewątpliwie są one uciążliwe, obniżają komfort życia, wprowadzają w zakłopotanie, a nawet powodują tymczasową niedyspozycyjność. Infekcje dróg intymnych w ciąży mogą przyczyniać się do powstania stanu zapalnego dróg moczowych, a nawet mogą istotnie wpłynąć na prawidłowy przebieg ciąży.

Jeśli chodzi o sam czas połogu, może on być niezwykle trudny w utrzymaniu prawidłowej higieny. Wszystko za sprawą odchodów połogowych wypływających z macicy, które są jałowe, jednak, gdy kolonizują się z bakteriami w pochwie, mogą wywoływać infekcję wstępującą do dróg rodnych oraz moczowych, a nawet do rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim, czy też do rany po nacięciu krocza. W tym przypadku w wyniku postępującej infekcji może nawet dojść do rozejścia się rany. Stąd warto zwiększać świadomość na temat czynności pielęgnacyjnych i szeroko rozumianej higieny, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce około 50 proc. ciąż jest planowanych.

Dlaczego tak ważne jest zapewnienie komfortu oraz zadbanie o zniwelowanie dolegliwości w tym szczególnym dla kobiety momencie?

[dr hab. n. o zdr. Mariola Czajkowska] Jest to niezwykle kluczowe, ponieważ nie tylko same objawy, takie, jak pieczenie, swędzenie czy upławy są dokuczliwie, ale również sama infekcja jest niebezpieczna, dla dziecka. Nieprawidłowa higiena mamy, brak przestrzegania zasad, może istotnie negatywnie wpłynąć na dobrostan zarówno płodu, jak i noworodka. Gdy mamy do czynienia z pacjentką po nacięciu krocza, to również ta okolica może być dla niej bolesna, co utrudnia codzienne funkcjonowanie i zajmowanie się noworodkiem. Dlatego tak często uczulamy pacjentki na to, by starały się o tym pamiętać. Oczywiście wiemy, że mają prawo one być zmęczone i nie kontrolować tego, jednak ciągła edukacja daje szansę na to, że te powikłania nie wystąpią, a mama nie będzie musiała borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Jaką role odgrywa higiena okolic intymnych w trakcie połogu? Na co zwrócić uwagę podczas prawidłowej higieny?

[dr hab. n. o zdr. Mariola Czajkowska] Higiena okolic intymnych, a przede wszystkim krocza, po porodzie jest niezwykle ważna. W niektórych przypadkach jest to stan po nacięciu krocza (choć staramy się, by nacięć było jak najmniej, a częściej były to pęknięcia, jeśli jest taka ewentualność). Zalecamy zatem stosowanie produktów w formie płynnej, np. emulsji. Może to być również spray łagodzący i dający uczucie komfortu, głównie okolicy krocza. U pacjentek w okresie połogu raczej nie stosujemy leków dopochwowych. Należy postawić na środki higieniczne, które nie mają struktury zapachowej i innych substancji drażniących. Bardzo ważne jest prawidłowe osuszanie miejsc intymnych po umyciu. W okresie połogu, przez 6 tygodni zalecane jest korzystanie z prysznica, ze względu na to, że macica po porodzie swego rodzaju raną, a kąpiel w wannie może przyczynić się do infekcji wstępującej. W tym czasie należy też korzystać z toalety w sposób świadomy oraz mieć na uwadze fakt, że nie zaleca się współżycia w trakcie połogu.

WAŻNE: W niwelowaniu dolegliwości w okresie połogu skutecznie pomaga produkt Tantum Rosa. Jest to lek dostępny w aptece bez recepty, który w łagodny i bezpieczny dla mamy sposób zmniejsza odczuwanie bólu, świądu czy pieczenia. Dodatkowo może również przyczynić się do przyspieszenia gojenia rany krocza. Wszystko za sprawą substancji czynnej leku, jaką jest chlorowodorek benzydaminy, wykazujący działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwobrzękowe i miejscowo znieczulające. Jego szybkie działanie przeciwbólowe (już w ciągu 20 minut) sprawia, że jest on doskonałym rozwiązaniem dla kobiet we wczesnym połogu (ze względu na ranę krocza). Jest to proszek do sporządzenia roztworu stosowanego miejscowego, stąd też jest bezpieczny w okresie karmienia piersią. Tantum Rosa to lek, któremu można zaufać, ponieważ już od 25 lat pomaga mamom w połogu. Dzięki niemu świeżo upieczone mamy mogą zapomnieć o przykrych dolegliwościach i skupić się na opiece nad dzieckiem, bez żadnych ograniczeń.

Przeczytaj inne porady

Kup online