Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów, efekty i pielęgnacja ciała

Data: 27 listopada 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Młoda kobieta po zabiegu ginekologii estetycznej

Ginekologia estetyczna (łac. gynaecologia aesthetica, ang. aesthetic gynaecology) jest gałęzią medycyny dedykowaną kobietom w różnym wieku – poprawia jakość ich życia seksualnego, wygląd okolic intymnych oraz samopoczucie. Jakie są najpopularniejsze zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej? Jakie możliwości oferuje polskim pacjentkom ta stosunkowo młoda dziedzina nauk medycznych?

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Część kobiet ma problem z zaakceptowaniem wyglądu swoich okolic intymnych, co nierzadko powoduje niechęć do zbliżeń z partnerem, brak orgazmu, dolegliwości fizyczne oraz wieloletnie kompleksy. Z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna, której przedmiotem zainteresowania jest estetyka sromu oraz pochwy, a także ogólna poprawa komfortu codziennego funkcjonowania pacjentki. Jakie problemy kobiece najczęściej rozwiązuje ginekologia estetyczna? To m.in.:

  • nietrzymanie moczu po porodzie,
  • blizny po nacięciu krocza,
  • blizny po cesarskim cięciu, 
  • asymetria warg sromowych,
  • obwisłe wargi sromowe,
  • ból podczas stosunków,
  • częste infekcje intymne,
  • suchość pochwy.

Kto najczęściej korzysta z zabiegów ginekologii estetycznej? W dużym stopniu są to kobiety, które zmagają się z poporodowymi uszkodzeniami krocza (np. pęknięcie krocza), wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a także panie, które nie doświadczają orgazmów. Wśród pacjentek klinik specjalizujących się w ginekologii estetycznej są zarówno młode matki, jak i dojrzałe kobiety w okresie menopauzalnym.

Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów

Ginekologia estetyczna obejmuje szereg różnych zabiegów, które są wykonywane ze wskazań medycznych lub estetycznych, do szerokiego wachlarza możliwości, jakie oferuje ta dziedzina nauki, zalicza się:

  • labioplastyka (korekcja warg sromowych mniejszych lub większych),
  • waginoplastyka (plastyka pochwy),
  • clitoroplastyka (plastyka łechtaczki),
  • powiększanie punktu G,
  • wybielanie miejsc intymnych,
  • wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym,
  • lipoliza wzgórka łonowego,
  • laserowe usuwanie blizn po nacięciu krocza,
  • hymenoplastyka (odtworzenie błony dziewiczej),  
  • hymenotomia (usunięcie błony dziewiczej),
  • laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska, podczas której specjalista decyduje o kwalifikacji pacjentki do zabiegu, informuje o przeciwwskazaniach, przebiegu procedury oraz możliwych powikłaniach zdrowotnych. Do najczęstszych czynników wykluczających zaliczane są: aktywna choroba nowotworowa, infekcje intymne, ciąża, miesiączka, zaburzenia krzepnięcia krwi, złe wyniki badań cytologicznych. Zwykle przed kwalifikacją do zabiegu kobieta musi również wykonać szereg badań, dzięki którym lekarz zweryfikuje jej ogólny stan zdrowia. Wiele pacjentek zastanawia się, jak powinna wyglądać higiena intymna po zabiegach ginekologii estetycznej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ginekologia estetyczna a pozabiegowa pielęgnacja okolic intymnych

Mimo że większość zabiegów ginekologii estetycznej charakteryzuje się niskim stopniem inwazyjności, chcąc cieszyć się efektami labioplastyki, waginoplastyki lub innych interwencji chirurgicznych i laserowych – trzeba rygorystycznie przestrzegać zasad higieny intymnej. Należy zrezygnować z używania myjek i gąbek, które mogą być siedliskami drobnoustrojów chorobotwórczych (przyczyniajac się np. do rozwoju grzybicy pochwy), Warto pamiętać, aby podmywać się jedynie delikatnymi środkami dedykowanymi do higieny intymnej, wykonując ruchy od przodu do tyłu – w ten sposób unikniemy przeniesienia w okolice pochwy bakterii, które naturalnie bytują w okolicy odbytu. Można również zastosować do podmywania preparat Tantum Rosa, który przyśpieszy gojenia miejsca, gdzie był wykonany zabieg. Należy pamiętać, aby osuszać te delikatne okolice jednorazowym, papierowym ręcznikiem. Częstym wskazaniem pozabiegowym jest też noszenie przewiewnej, luźnej bielizny wykonanej z bawełny oraz unikanie bielizny z tkanin z dodatkiem sztucznych włókien. Zwykle konieczna jest też czasowa wstrzemięźliwość seksualna (przez 4-8 tygodni). Po wielu zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej nie wolno wykonywać tzw. nasiadówek (kąpieli nasiadowych) oraz trzeba zaprzestać aktywności sportowych na okres 2-4 tygodni. Stosując się do powyższych zasad, unikniemy wystąpienia stanów zapalnych i wielu innych, przykrych komplikacji pozabiegowych. 

Podsumowując, ginekologia estetyczna poprawia wygląd żeńskich narządów płciowych oraz usprawnia ich funkcje seksualne. Zabiegi ginekologii estetycznej są bezpieczne i mało inwazyjne, przynoszą ulgę pacjentkom, które cierpią z powodu dolegliwości poporodowych i defektów natury estetycznej w obrębie okolic intymnych.

Przeczytaj inne porady

Kup online