Jak rozpoznać i złagodzić ból owulacyjny?

Data: 31 lipca 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Nie każda kobieta odczuwa ból owulacyjny, jednak czasami pęknięcie pęcherzyka Graafa wywołuje ból podbrzusza, który jest krótkotrwały. Zobacz, jak rozpoznać objawy owulacji i czego dowiesz się dzięki wnikliwej obserwacji swojego cyklu menstruacyjnego. Czy ból owulacyjny oznacza jajeczkowanie, a może ostry ból jest oznaką dopiero zbliżającej się owulacji? Dowiedz się również, jak załagodzić ból podczas jajeczkowania.   

Ból owulacyjny – przyczyny, dlaczego jajeczkowanie boli?

Kobiety często zastanawiają się, co właściwie oznacza ból owulacyjny. Otóż ból owulacyjny to dolegliwość, którą kobiety odczuwają w związku z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Pęcherzyk, pękając, uwalnia komórkę jajową, która jest przygotowana do zapłodnienia. Ból owulacyjny oznacza więc jajeczkowanie, które najczęściej jednak następuje również bez objawów.  

Proces ten, choć jest całkowicie naturalny i niegroźny, może wywoływać nawet ostry ból owulacyjny, w wyniku wielu zmian towarzyszących jajeczkowaniu, takich jak:

  • jednoczesne wydzielanie krwi z pęcherzyka, która podrażnia ściany otrzewnej, wywołując ból w podbrzuszu;
  • wzmożone ukrwienie jajowodów podczas owulacji;
  • zwiększone wydzielanie śluzu płodnego.

Jak rozpoznać ból owulacyjny – objawy

Ból owulacyjny ma różne objawy, co zależy od indywidualnych predyspozycji. Często kobiety ból podczas owulacji odczuwają co kilka miesięcy, inne za każdym razem. Zwykle ból owulacyjny określa się jako średnionasilony, a silne bóle zależą od stopnia wrażliwości. Niemniej jednak warto znać ogólne objawy bólu owulacyjnego, tak by nie pomylić go z poważniejszymi dolegliwościami. Odczuwany ból podbrzusza, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany, może okazać się groźny, jeżeli ma związek np. z pęknięciem torbieli bądź krwawieniem do jamy otrzewnowej.

Zwykle ból owulacyjny jest:

  • jednostronny – pęcherzyk Graafa uwalniany jest przez jajnik z jednej strony, najczęściej naprzemiennie w każdym kolejnym miesiącu. Oznacza to, że podczas jednego cyklu dochodzi do owulacji z prawej strony, a w kolejnym z lewej. U kobiet, które z różnych powodów miały operację usunięcia jajnika, aktywność owulacyjną przejmuje drugi jajnik. Ból z jednej strony, zwłaszcza jeśli jest ostry i trwa długo, może zostać pomylony z zapaleniem wyrostka;   
  • promieniujący, kłujący – ból owulacyjny może być również promieniujący do miednicy i pleców. W razie wątpliwości co do przyczyny wystąpienia bólu należy pilnie skonsultować się ze specjalistą.

W trakcie bólu owulacyjnego niektóre kobiety odczuwają także inne objawy, do których zalicza się m.in.: 

  • nudności, niekiedy wymioty;
  • tkliwość piersi;
  • zmiany nastroju;
  • ogólnie złe samopoczucie;
  • plamienie śródcykliczne – czerwona, różowa lub brunatna wydzielina, niekiedy przypominająca skąpą miesiączkę;
  • obrzęk warg sromowych.   

Jeśli ból owulacyjny jest silniejszy niż zwykle i towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak np. wysoka gorączka lub krwawienie z dróg rodnych, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Sprawdź także: Nadżerka szyjki macicy – objawy, leczenie, rodzaje

W którym dniu cyklu pojawia się ból owulacyjny?

Ból owulacyjny pojawia się, kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona, czyli podczas tzw. dni płodnych. Dzień ten następuje w innym czasie, w zależności od długości trwania cyklu menstruacyjnego. W przypadku kobiet, których cykl (od pierwszego dnia miesiączki do kolejnej) trwa 28 dni, najczęściej owulacja ma miejsce w 14-15 dniu, licząc od początku cyklu. 

Niewiele kobiet ma jednak zawsze regularne okresy. Warto wiedzieć, że stres, przemęczenie, a nawet dieta mogą wpływać na rozregulowanie cyklu menstruacyjnego. Wówczas jajeczkowanie i związany z tym ból owulacyjny może dokuczać kobietom między 10., a 20. dniem cyklu. 

Jak długo trwa ból owulacyjny?

Kobiety często zastanawiają się, czy ból owulacyjny pojawia się przed owulacją, czy po niej oraz ile trwa. Niestety i w tym przypadku nie ma ściśle określonej reguły, ponieważ ból owulacyjny może pojawić się już kilka godzin przed owulacją, a także po niej. 

Zwykle po uwolnieniu komórki jajowej ból owulacyjny trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, ale zdarzają się również sytuacje, kiedy ból dokucza kobietom przez kilka dni. Ma to prawdopodobnie związek z ilością płynu oraz krwi uwalnianej z pęcherzyka Graafa oraz czasu potrzebnego, aby organizm wchłonął wszystkie substancje. Z kolei ból owulacyjny tuż przed owulacją najprawdopodobniej wynika ze wzmożonego ukrwienia narządów rodnych w tym momencie cyklu. 

Ból owulacyjny a zajście w ciążę

Ból owulacyjny jest bardzo wyraźnym sygnałem, że zajście w ciąże jest prawdopodobne. Objaw ten oznacza jajeczkowanie, czyli idealny moment na współżycie, jeśli kobieta planuje zapłodnienie. Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli ból owulacyjny trwa zaledwie kilka godzin, jego ustąpienie nie oznacza końca dni płodnych. Do zapłodnienia może dojść nawet jeśli współżycie miało miejsce przed lub po owulacji, co ma związek z żywotnością plemników oraz komórki jajowej.  

Sposoby na złagodzenie bólu owulacyjnego

Ból owulacyjny najczęściej nie wymaga przyjmowania leków, jednak wiele kobiet określa jajeczkowanie jako silny, a nawet ostry i kłujący ból. Dolegliwości można załagodzić, przyjmując leki przeciwbólowe lub stosując domowe sposoby. 

Podczas bólu owulacyjnego można wypróbować m.in.:

  • ciepłe okłady – na ból owulacyjny pomocne jest przykładanie ciepłych okładów, które odwracają uwagę od odczuwanych dolegliwości oraz usprawniają krążenie, przyspieszając wchłanianie się płynów z pęcherzyka;
  • ciepła kąpiel – nie tylko złagodzi ból owulacyjny, lecz także odpręży ciało i uspokoi nerwy. Do kąpieli można zastosować saszetkę o działaniu kojącym na narządy rodne;
  • zioła – niektóre zioła są bardzo pomocne w przypadku bólu. Na ból owulacyjny warto pić napar z krwawnika lub nagietka, który działa rozkurczająco, a tym samym zmniejsza napięcie w jamie brzusznej. Krwawnik dodatkowo poprawia stan naczyń żylnych, a tym samym minimalizuje przekrwienie.

Przeczytaj inne porady

Kup online