Kiedy powinnaś spodziewać się pierwszego okresu po porodzie?
Data: 12 sierpnia 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska
Pierwszy okres po porodzie to wbrew pozorom nie krwawienie następujące tuż po wydaniu dziecka na świat, a dopiero kolejna miesiączka, która może nastąpić znacznie później. To, po jakim czasie po porodzie pojawia się okres, zależy od wielu czynników, takich jak np. karmienie piersią. Zobacz, kiedy pojawia się pierwszy okres po porodzie, ile może trwać i czy następne cykle powinny być regularne.
Krwawienie po porodzie a okres
Warto wiedzieć, że krwawienie, które następuje bezpośrednio po porodzie, zarówno naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, nie jest okresem po porodzie, a jedynie oczyszczaniem się organizmu z pozostałości popłodu. Obserwowana wydzielina o barwie początkowo krwistoczerwonej oraz brunatnej w późniejszym czasie to tzw. odchody połogowe.
W przeciągu ok. 6 tygodni organizm kobiety stopniowo powraca do czasu sprzed ciąży. Dochodzi wówczas do oczyszczania się oraz obkurczania macicy. Kobieta poza krwią może obserwować większe fragmenty uwalniających się błon płodowych oraz śluzu. Obfita wydzielina tuż po porodzie, nawet z widocznymi skrzepami, jest całkowicie normalna i zwykle nie powinna budzić niepokoju.
Po kilkunastu dniach krwista wydzielina przypominająca okres po porodzie przybiera barwę brunatną, kolejno żółtą i ostatecznie przeźroczystą. Odchodom połogowym mogą towarzyszyć skurcze i ból w podbrzuszu wynikający z obkurczania się macicy do pierwotnego rozmiaru.
Warto zaznaczyć, że karmienie piersią przyspiesza oczyszczanie macicy po porodzie, co ma związek z nasileniem skurczów w wyniku wydzielania hormonów. Należy jednak pamiętać, że intensywne krwawienie po porodzie może być objawem krwotoku. Konsultacji z lekarzem wymaga:
- utrata ponad 500 ml krwi dziennie po porodzie naturalnym;
- utrata ponad 1000 ml krwi po cesarskim cięciu;
- sytuacja, gdy krwawienia zanika, po czym nagle powraca ze wzmożonym nasileniem;
- do lekarza należy udać się także, gdy dojedzie do tzw. zatrzymania odchodów połogowych, czyli gdy kobieta nie obserwuje krwawienia po porodzie lub gdy szybko ustało;
- a także po zaobserwowaniu innych, niepokojących objawów.
Obfite krwawienie po porodzie wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na higienę. Wzmożona ilość wydzieliny z pochwy może prowadzić do podrażnień, a tym samym zwiększa ryzyko infekcji, dlatego kobietom po porodzie zaleca się stosowanie środków antyseptycznych oraz przyspieszających regenerację, które łagodzą dolegliwości bólowe oraz często występujące swędzenie po porodzie, nie tylko naturalnym.
Przeczytaj również: Krwawienie po porodzie – ile trwa?
Kiedy pojawia się pierwszy okres po porodzie?
Pierwszy okres po porodzie następuje zwykle znacznie później niż samo zakończenie odchodów połogowych. To, w jakim czasie po porodzie wraca okres wynikający z braku zapłodnienia po wcześniejszej owulacji, zależy od wielu czynników, w szczególności karmienia piersią.
Najczęściej jednak pierwszy okres po porodzie pojawia się:
- w ok. 12 tygodniu po porodzie w przypadku kobiet, które nie karmią piersią lub karmią dziecko naprzemiennie, dokarmiając mlekiem modyfikowanym;
- w ok. 6 miesiącu po porodzie w przypadku kobiet, które karmią piersią. Czasami jednak brak okresu może się utrzymywać nawet do zakończenia karmienia piersią.
Ile najdłużej może trwać okres po porodzie?
Liczne zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety nie pozwalają na ścisłe określenie, kiedy po porodzie pojawi się okres oraz jak obfite będzie krwawienie. Niektóre kobiety mają wzmożone miesiączki, które trwają nawet o kilka dni dłużej niż przed ciążą, inne obserwują skąpe krwawienie przypominające raczej 1-3 dniowe plamienia.
Jeśli nie obserwuje się nagłego, obfitego krwawienia oraz innych dolegliwości, np. gorączki i silnego bólu brzucha oraz jeśli okres po porodzie trwa 3-8 dni, zwykle nie ma powodów do obaw.
Zobacz także: Pierwsze dni po porodzie – jak poradzić sobie z nowym wyzwaniem i zachować odpowiednią pielegnację ciała?
Karmienie piersią a okres po porodzie
Jeszcze nie tak dawno kobiety uznawały karmienie piersią za naturalny środek antykoncepcyjny. Choć może to wydawać się irracjonalne, jest w tym sporo prawdy. Podczas karmienia piersią w organizmie wytwarzana jest prolaktyna odpowiedzialna za produkcję mleka. Hormon ten wpływa na płodność oraz występowanie miesiączki. Kobiety, które regularnie karmią piersią mogą nie mieć okresu po porodzie nawet przez 2 lata.
Warto jednak pamiętać, że dotyczy to bardzo regularnego karmienia piersią, przynajmniej co 2-3 godziny, bez jakichkolwiek odstępstw. Wydłużenie odstępu pomiędzy karmieniami, nawet zaledwie o godzinę, może oznaczać spadek poziomu prolaktyny, a tym samym rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego. Nie jest to więc sposób na zapobieganie kolejnej ciąży. Co więcej, okres po porodzie nie zawsze oznacza owulację.
Niemniej jednak, karmienie piersią zwykle wydłuża czas pojawienia się pierwszej miesiączki o kilka tygodni. Jeśli okres po porodzie wystąpi po 6 czy 20 tygodniach od porodu, jest to prawidłowe.
Okres po porodzie – czy jest regularny i co wpływa na zaburzenia?
Rozregulowany okres po porodzie zwykle jest zjawiskiem normalnym, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby powrócić do normalnego stanu sprzed ciąży.
Bardzo często okres po porodzie już nigdy nie jest taki, jak wcześniej. Zdarza się, że kobiety po porodzie mają rozregulowane miesiączkowanie, ale niektóre panie obserwują znacznie regularniejsze cykle. Co więcej, okres po porodzie może stać się bezbolesny lub wręcz przeciwnie, bóle menstruacyjne mogą pojawić się u kobiet, które wcześniej nie miały z tym problemu. Znacznie częściej jednak okres po porodzie stabilizuje się i jest mniej bolesny.
Ponadto, okres po porodzie może być rozregulowany z powodu czynników, takich jak:
- wspomniane karmienie piersią,
- zmiany hormonalne,
- niedobory żelaza i innych wartościowych związków,
- stres i przemęczenie związane z opieką nad dzieckiem,
- depresja poporodowa.
Sprawdź również: Jak radzić sobie z zakażeniem bakteryjnym pochwy?