Kubeczek menstruacyjny – czym jest, gdzie kupić, jak dobrać rozmiar?

Data: 16 czerwca 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Rozmiar kubeczka menstruacyjnego

Podpaski i tampony to niejedyny sposób na zabezpieczenie się przed krwawieniem miesiączkowym. Współcześnie kobiety mogą korzystać również z innych, bardziej ekologicznych alternatyw, np. kubeczka menstruacyjnego, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich pacjentek. Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego i czy dziewice mogą z niego korzystać? Co warto wiedzieć o tym nowoczesnym środku higienicznym?

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Pierwszy kubeczek menstruacyjny (inaczej miseczka menstruacyjna) opatentowano już w 1932 roku, jednak musiało minąć kilka dekad, aby wszedł do powszechnego użytku i był szeroko dostępny na rynku. To interesujący środek higieniczny w kształcie lejka/kapturka, jest dedykowany kobietom w trakcie menstruacji. Jest bezpieczny i nietoksyczny (pamiętajmy, by wybierać jedynie certyfikowane kubeczki menstruacyjne). Do jego produkcji używa się miękkiego silikonu medycznego lub tworzywa termoplastycznego TPE (pierwsze modele produkowano z mniej komfortowej gumy). Jest niewyczuwalny i dopasowuje się do ścianek pochwy, dzięki czemu kobieta nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas użytkowania kubeczka menstruacyjnego. Możemy stosować go zarówno w dzień, jak i w nocy. Poznajmy jego podstawowe plusy i minusy.

Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety. Kilka słów o innych środkach higienicznych

Jakie są główne zalety kubeczka menstruacyjnego? Przede wszystkim nie powoduje podrażnień oraz nie wysusza flory pochwy (natomiast źle dopasowany tampon lub perfumowe podpaski mogą powodować uciążliwą suchość pochwy). W efekcie ryzyko infekcji intymnych jest niewielkie, dzięki czemu nie musimy obawiać się np. nieprzyjemnego, rybiego zapachu z pochwy, świądu czy upławów. Kubeczek jest też bardziej chłonny od innych środków higienicznych (większe modele wykazują chłonność na poziomie 48 mililitrów). To dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą co miesiąc wydawać pieniędzy na zakup niezbędnych artykułów higienicznych, takich jak podpaski czy tampony. Ceny kubeczków menstruacyjnych wahają się od 30 do 150 złotych, jednak jest to jednorazowy, większy wydatek – w zależności od modelu i dbania o kubeczek, może posłużyć nam od kilku do nawet kilkunastu lat (chcąc wydłużyć żywotność kubeczka, należy chronić go przed światłem słonecznym i przechowywać w zamkniętym opakowaniu). To nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także troska o ekologię. Właścicielki kubeczków menstruacyjnych nie zużywają tylu artykułów higienicznych, co kobiety, które stosują tradycyjne podpaski i tampony. Oczywiście nie oznacza to, że każda kobieta powinna stosować kubeczek menstruacyjny – to bardzo indywidualny wybór, warto spróbować różnych możliwości i wybrać taką, która będzie dla nas najlepsza.

Jeśli chodzi o wady kubeczka menstruacyjnego, konieczność częstego mycia pojemniczka może być nieco kłopotliwa, zwłaszcza w przypadku korzystania z publicznych toalet. Mimo że kubeczki wykonane są z bezpiecznych materiałów, podobnie jak przy stosowaniu tamponów, istnieje ryzyko reakcji uczuleniowej i wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (choć do tej pory odnotowano zaledwie kilka przypadków na świecie).

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Wiele kobiet zastanawia się, jaki rozmiar kubeczka menstruacyjnego będzie dla nich optymalny. Młode dziewczęta, które jeszcze nie współżyły, powinny kupić model o najwęższej średnicy (S). Dla starszych pacjentek oraz tych, które mają za sobą co najmniej jeden poród, rekomendowane są szersze kubeczki (w zależności od indywidualnego przypadku w rozmiarze M-XL). Dzięki temu nie muszą one obawiać się ewentualnego przeciekania. Chcąc dobrać odpowiedni dla siebie kubeczek menstruacyjny, trzeba wziąć też pod uwagę długość i twardość produktu (mamy do wyboru kilka stopni twardości – soft, classic lub sport). Przykładowo, kobiety o dobrze rozwiniętych mięśniach miednicy (np. wskutek regularnego uprawiania dyscyplin sportowych) powinny zaopatrzyć się w najtwardszy model, a te z wysoką szyjką macicy, jak najdłuższy typ pojemniczka. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego, możemy poprosić o pomoc naszego ginekologa. W sieci dostępne są też ankiety, które ułatwiają dobór optymalnego typu i rozmiaru miseczki menstruacyjnej.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Praktyczne wskazówki

Kiedy używać kubeczka menstruacyjnego? Powinien być użytkowany w pierwszym dniu krwawienia aż do zakończenia miesiączki. Jak go założyć? Kubeczek umieszczamy w pochwie, na podobnej zasadzie, jak tampon – dzięki czemu gromadzi się w nim krew menstruacyjna. Początkowo możemy mieć z tym problem (w związku z napięciem mięśni dna miednicy), jednak wystarczy kilka aplikacji, by nabrać wprawy i dojść do perfekcji (w Internecie znajdziemy też mnóstwo filmików instruktażowych, które ułatwią założenie pojemniczka). Istnieje kilka technik wkładania kubeczka. Podstawowa zasada mówi o tym, by najgrubszy pierścień był złożony i został zaaplikowany do pochwy jako pierwszy (najłatwiej  po prostu złożyć kubeczek w literę C lub S). Jeśli chodzi o pozycję, jaką powinna przyjąć kobieta – można to zrobić stojąc z podniesioną nogą, siedząc na toalecie lub kucając. 

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać co 4-12 godzin w zależności od tego, jak obfite są nasze krwawienia (średnio 2-4 razy dziennie). Wystarczy wyjąć go z pochwy, chwytając za specjalną końcówkę, wylać zawartość do WC lub umywalki i opłukać pod bieżącym strumieniem wody (zadbajmy o to, by przed tą czynnością umyć dokładnie dłonie). Pamiętajmy, że po zakończeniu miesiączki kubeczek menstruacyjny powinien być każdorazowo sterylizowany (należy go wygotować przez około 5 minut).

Czy kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez dziewice? 

Czy kubeczek menstruacyjny dla dziewic to dobre rozwiązanie? Tak, nie ma medycznych przeciwwskazań, co do stosowania. Mogą go używać zarówno kobiety, które są aktywne seksualnie (również te z wewnątrzmaciczną wkładką antykoncepcyjną), jak i te, które jeszcze nigdy nie współżyły. Choć warto dodać, że dziewice mogą początkowo odczuwać pewien dyskomfort po wprowadzeniu kubeczka menstruacyjnego do pochwy. Warto wspomnieć, że kubeczek menstruacyjny nie powinien być stosowany w trakcie połogu, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji w tym szczególnym czasie. 

Kubeczek menstruacyjny a higiena intymna podczas miesiączki

W czasie menstruacji wzrasta poziom pH w pochwie, w związku czym łatwiej o wystąpienie infekcji intymnych. Odpowiednia higiena podczas miesiączki sprawia, że kobieta może czuć się czysto i świeżo, mimo pewnego dyskomfortu związanego z krwawieniem. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

  • dostosujmy rozmiar kubeczka menstruacyjnego do intensywności krwawienia,
  • starajmy podmywać się po każdorazowym opróżnianiu kubeczka menstruacyjnego i zawsze dbajmy o jego czystość,
  • pamiętajmy, by myć się zawsze od przodu do tyłu – nigdy na odwrót, aby zmniejszyć ryzyko infekcji wywołanej bakteriami kałowymi,
  • po każdej wizycie w toalecie odświeżajmy się np. za pomocą nawilżanej chusteczki higienicznej,
  • podczas krwawienia menstruacyjnego zrezygnujmy z gorących kąpieli w wannie na rzecz brania letnich i szybkich pryszniców,
  • stosujmy łagodne, najlepiej bezzapachowe kosmetyki do higieny intymnej z dodatkiem kwasu mlekowego,
  • nie używajmy gąbek ani myjek, które gromadzą drobnoustroje,
  • nośmy bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów (bawełnianą),
  • do osuszania okolic intymnych używajmy osobnego ręcznika (wilgotny ręcznik to doskonałe siedlisko bakterii),
  • nie używajmy kolorowego, perfumowanego papieru toaletowego.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest obecnie bardzo łatwo dostępnym produktem, który możemy kupić m.in. w aptekach (stacjonarnych i internetowych) oraz niektórych drogeriach. Jednak zdecydowanie większy wybór tego typu środków higienicznych jest w Internecie.

Podsumowując, kubeczek menstruacyjny to jedna z metod radzenia sobie z wypływającą z macicy krwią menstruacyjną. Stosując ten popularny i wygodny w użyciu środek higieniczny, nie musimy martwić się o dyskomfort związany z okresem, a przy okazji wspieramy ruch „zero waste”, zmniejszając ilość odpadów.

Przeczytaj inne porady

Kup online