Najczęstsze problemy intymne Polek

Data: 12 września 2018, autor: Lek. Krzysztof Pawlak

Trzy kobiety w różnym wieku

Niemal każda kobieta w jakimś okresie swojego życia boryka się z problemem intymnym. Najczęstszym z nich są zakażenia, które mogą stać się przyczyną obecności upławów, uporczywego świądu czy powstania zmian na wargach sromowych. Najważniejsze jest to, by nie wstydzić się swojego problemu, a w sytuacji gdy dzieje się coś niepokojącego, natychmiast skonsultować się z lekarzem, który pomoże postawić właściwą diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze problemy intymne Polek i jak się one objawiają?

Infekcje intymne jako podstawowy problem intymny Polek

Jednym z najczęstszych intymnych problemów Polek są infekcje intymne. Większość z nich to powszechna grzybica pochwy spowodowana zakażeniem drożdżakami z rodzaju Candida. Tego typu infekcjom sprzyjają niedostateczna higiena czy aktywność seksualna. Ponadto istnieje cała lista czynników predysponujących do rozwoju infekcji grzybiczej, takich jak otyłość, stosowanie antybiotykoterapii, sterydoterapii czy leków immunosupresyjnych. Podstawowymi objawami kandydozy pochwy są: obecność serowatej, grudkowatej, białej wydzieliny, obrzęk warg sromowych i pochwy, uporczywy świąd.

Infekcje intymne mogą być wywołane ponadto przez pierwotniaki. Wówczas mówimy o rzęsistkowicy. Jej podstawowymi objawami są: obecność pienistych, zielonkawych upławów o nieprzyjemnym, mdłym zapachu i masywny obrzęk pochwy oraz warg sromowych, który praktycznie uniemożliwia badanie ginekologiczne.

Kolejną stosunkowo częstą przyczyną infekcji intymnych jest zakażenie bakteryjne, najczęściej Gardnerellą vaginalis. Fizjologicznie drobnoustrój ten bytuje w niewielkiej liczbie w drogach rodnych kobiety. W sytuacji, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej pochwy, następuje jego intensywne namnażanie. Wśród symptomów można wymienić obecność zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu.

Przeczytaj także: Nawracająca grzybica pochwy

Większość infekcji intymnych to grzybica pochwy

Zmiany na wargach sromowych – problem intymny

Kolejnym problemem intymnym Polek, do którego często wstydzą się przyznać nawet lekarzowi, są zmiany na wargach sromowych. Mogą one mieć różne postaci – od grudek poprzez krostki, pęcherzyki, aż do głębokich owrzodzeń. Ich najczęstszą przyczyną są zakażenia wirusowe i bakteryjne.

W przypadku infekcji wirusem opryszczki narządów płciowych HSV-2 dominującą zmianą są pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą o bardzo delikatnej pokrywie, która łatwo ulega przerwaniu, co skutkuje powstawaniem bolesnych nadżerek. Przed pojawieniem się pęcherzyków, podobnie jak w przypadku opryszczki na twarzy, w danej lokalizacji mogą występować miejscowe zaburzenia czucia czy intensywny świąd. Inną infekcją wirusową jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Jego podtypy 6 i 11 odpowiadają za wystąpienie tzw. kłykcin kończystych, czyli kalafiorowatych wyrośli na wargach sromowych, które jednak są przede wszystkim problemem estetycznym.

Zmiany na wargach sromowych mogą być też efektem zakażeń bakteryjnych, np. krętkiem bladym, odpowiedzialnym za wywoływanie objawów kiły. Wówczas w miejscu wniknięcia bakterii (po około 3 tygodniach od zakażenia) powstaje niebolesna, twarda zmiana, która ma początkowo postać grudki, a później owrzodzenia o równych brzegach i lśniącym dnie. Zaniechanie terapii na tym etapie skutkuje samoistnym zanikiem zmiany, ale po czasie mogą wystąpić objawy kiły wtórnej, np. kłykciny płaskie z rozległymi nadżerkami na wargach sromowych. Inną infekcją bakteryjną jest zakażenie bakterią Haemophilus ducreyi. W jej przebiegu początkowo niewielka krosta przekształca się w ropne, bolesne owrzodzenie.

Pamiętajmy, że zwłaszcza u starszych pacjentek zmiana na wardze sromowej może być objawem rozwijającego się nowotworu sromu. Początkowo mamy do czynienia ze stanem przednowotworowym, który przyjmuje postać grudki, plamki czy obszaru nadmiernego rogowacenia. Sam rak może mieć natomiast dwie postaci – guzka wyrastającego ponad powierzchnię skóry, często z owrzodzeniem na szczycie, lub drążącą w głąb tkanek.

Zobacz także: Nieprawidłowa wydzielina z pochwy – jak ją rozpoznać?

Ból podczas stosunku

Problemem intymnym wielu Polek, o którym jednak rzadko się mówi, jest ból podczas stosunku. Ze względu na mnogość przyczyn tego stanu może on dotknąć praktycznie każdą pacjentkę. Najczęstszą przyczyną są jednak niegroźne i przejściowe zaburzenia hormonalne, skutkujące ograniczeniem wydzielania śluzu. Problem ten nasila się zwłaszcza w okresie intensywnych zmian hormonalnych, np. w ciąży i bezpośrednio po niej czy w wieku okołomenopauzalnym.

Wśród innych przyczyn bólu podczas stosunku można wymienić infekcje intymne, endometriozę, wady anatomiczne, nadreaktywność mięśni pochwy. Niezwykle istotną grupą przyczyn są także zaburzenia natury psychicznej. Występowanie bólu podczas stosunku jest patologicznym zjawiskiem, dlatego zawsze wymaga poszerzenia diagnostyki i szukania sposobu, aby pacjentka mogła na nowo czerpać przyjemność ze współżycia seksualnego.

Czytaj również: Gojenie krocza po porodzie – ile trwa?

Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia. Poradnik lekarza praktyka, wyd. Czelej, Lublin 2012
  3. http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie
  4. https://www.mp.pl/aids/przegladowe-wytyczne/15349,wytyczne-postepowania-w-zarazeniu-rzesistkiem-pochwowym
  5. http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy
  6. https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-kobiet/104469,zaburzenia-zwiazane-z-bolem-podczas-stosunku-plciowego-pochwica-i-dyspareunia

Przeczytaj inne porady

Kup online