Najpopularniejsze choroby weneryczne - Lek. K. Pawlak | Tantum Rosa

Lek. K. Pawlak

11 grudnia 2018

Choroby weneryczne to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, których podstawową drogą transmisji są kontakty seksualne. Mogą one być przekazywane nie tylko na drodze klasycznego stosunku waginalnego, ale także oralnego, analnego i innych zachowań seksualnych. Co warto wiedzieć o najczęstszych chorobach przenoszonych drogą płciową?

najpopularniejsze choroby weneryczne

Choroby weneryczne to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, których podstawową drogą transmisji są kontakty seksualne. Mogą one być przekazywane nie tylko na drodze klasycznego stosunku waginalnego, ale także oralnego, analnego i innych zachowań seksualnych. Co warto wiedzieć o najczęstszych chorobach przenoszonych drogą płciową?

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest najczęstszą chorobą przenoszoną droga płciową, a jej przyczyną jest zakażenie pierwotniakiem rzęsistkiem pochwowym. Pasożyt może przez wiele lat bytować w drogach moczowych i płciowych, nie wywołując żadnych objawów. W innych przypadkach symptomami są pieniste, zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu i dolegliwości podczas oddawania moczu. Leczenie opiera się na stosowaniu leków przeciwpierwotniakowych, np. metronidazolu.

Kiła

Kiła to choroba bakteryjna, wywoływana przez krętka bladego. Po około 3 tygodniach od zakażenia na narządach płciowych tworzy się zmiana pierwotna, mająca postać bezbolesnej grudki, stopniowo przekształcającej się w owrzodzenie o twardych brzegach. Mimo że zmiana samoistnie zanika po około 3-4 tygodniach, krętki pozostają w organizmie i bez włączenia antybiotykoterapii może dojść do poważnych powikłań ze strony układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.

Rzeżączka

Rzeżączka to choroba bakteryjna wywoływana przez dwoinki rzeżączki. U mężczyzn podstawowymi objawami są: ropny wyciek z cewki moczowej i dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu. U około połowy kobiet choroba ma przebieg bezobjawowy, podczas gdy u pozostałych występują bóle w podbrzuszu i ropne upławy, związane ze stanem zapalnym szyjki macicy. Leczenie opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii.

Chlamydioza

Chlamydioza to choroba bakteryjna, która jest najczęstszą przyczyną tzw. nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn. U kobiet natomiast zazwyczaj ma przebieg bezobjawowy. Powoduje jednocześnie stan zapalny narządów miednicy mniejszej, co z kolei może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotykoterapii.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych najczęściej jest spowodowana zakażeniem wirusem HSV-2. Po wniknięciu patogenu powstają zmiany pęcherzykowe, a zawarta w nich treść surowicza zawiera wirusy, które mogą stać się przyczyną zakażeń kolejnych osób. Pokrywa pęcherzyków jest cienka i pękając, powoduje powstanie bolesnych nadżerek oraz owrzodzeń. Leczenie opiera się na stosowaniu leków przeciwwirusowych.

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to zmiany wywoływane przez zakażenie wirusem HPV, głównie typu 6 i 11. Mają one charakter brodawkowatych i kalafiorowatych wyrośli, które stanowią przede wszystkim poważny problem estetyczny. Leczenie polega na ich usunięciu przy pomocy krioterapii, elektrokoagulacji czy lasera.

Wrzód weneryczny

Wrzód weneryczny to zmiana wywołana przez zakażenie bakteryjne. W miejscu wniknięcia drobnoustroju początkowo powstaje grudka, która z czasem przekształca się w owrzodzenie. W odróżnieniu od kiły, zmiana jest bolesna.  Leczenie opiera się na włączeniu antybiotykoterapii.

Czerwonka bakteryjna

Droga seksualna jest jedną z możliwych transmisji czerwonki bakteryjnej, wywołanej przede wszystkim przez bakterie z rodzaju Shigella. W jej przebiegu występują: gorączka i objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha i wodnista biegunka. Leczenie opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii i zadbaniu o odpowiednie nawodnienie.

Ziarnica weneryczna pachwin

Jest to choroba bakteryjna wywoływana przez nieco inne typy bakterii z rodzaju Chlamydia niż te odpowiadające za chlamydiozę. W jej przebiegu na narządach rodnych powstaje owrzodzenie, które ma tendencję do samoistnego wyleczenia, choć drobnoustroje pozostają w organizmie. W następnym etapie wywołują stan zapalny węzłów chłonnych, zlokalizowanych głównie w pachwinach, a także powikłania związane z zastojem krążenia limfy w dolnej połowie ciała. Leczenie opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii.

Wszawica łonowa

Jest to choroba pasożytnicza, która objawia się powstawaniem szaroniebieskich plam w okolicy owłosienia łonowego, będących efektem krwotoków śródskórnych na skutek ukłucia wszy. Leczenie polega na zastosowaniu miejscowych środków przeciwpasożytniczych.

AIDS

Zakażenie wirusem HIV, skutkujące zachorowaniem na AIDS, jest jedną z podstawowych chorób kojarzonych z transmisją drogą płciową. Istotą schorzenia jest niedobór odporności, prowadzący do ograniczenia możliwości walki organizmu z atakującymi go drobnoustrojami. Leczenie opiera się na stosowaniu specjalistycznych leków przeciwwirusowych.

Autor: Lek. K. Pawlak

[1] Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017

[2] Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015

[3] Pod red. Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia. Poradnik lekarza praktyka, wyd. Czelej, Lublin 2012

[4] Pod red. Jabłońska S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, wyd. PZWL, Warszawa 2010