Nieprzyjemny zapach z pochwy – co oznacza i jak się go pozbyć?
Data: 23 września 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska
Nieprzyjemny zapach z pochwy to wstydliwa dolegliwość, która może świadczyć o rozwoju infekcji intymnych. Zwykle towarzyszą mu także inne objawy, np. upławy i świąd – nie powinno się ich bagatelizować. Należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, poddać diagnostyce i wskazanej terapii. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy i jak sobie z nim radzić?
Biocenoza pochwy – bezcenna równowaga
Prawidłowa biocenoza pochwy to środowisko zdominowane przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.). Co jednak istotne, wykazuje stosunkowo wysoką wrażliwość na działanie wielu czynników, które mogą zaburzyć panującą tam równowagę. W konsekwencji nadmiernego namnażania jednego ze szczepów komensalnych dochodzi do inicjacji procesu zapalnego.
Właściwa wydzielina z pochwy jest jednolita, o neutralnym zapachu i przezroczystej lub białawej barwie. Zmiana koloru w połączeniu z intensywną wonią zwykle oznacza zakażenie, zwłaszcza gdy występują dodatkowe objawy, jak świąd, pieczenie, obrzęk czy bolesność podczas zbliżeń intymnych. Przykry zapach może pojawić się wskutek nagłego ubytku pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego, których miejsce zajęły inne mikroorganizmy, np. bakterie produkujące aminy biogenne odpowiadające za szczególnie nieprzyjemną woń.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy
Opisane wyżej obniżenie liczby pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego może być spowodowane m.in.:
- nieodpowiednią higieną okolic intymnych,
- przebytym zabiegiem ginekologicznym,
- stosowaną antybiotykoterapią,
- przyjmowanymi lekami hormonalnymi.
Przykry zapach z pochwy może pojawić się w także w trakcie menstruacji (z powodu rozkładu krwi). Nie wolno zapominać, że krew miesięczna to doskonała pożywka dla wielu drobnoustrojów, którymi zakażenie może skutkować m.in. waginozą bakteryjną.
Nieprzyjemny zapach z pochwy – objaw waginozy bakteryjnej
Charakterystyczny rybi zapach sfer intymnych najczęściej jest wynikiem waginozy bakteryjnej (pH pochwy wzrasta powyżej 4,5), która rozwija się wskutek zachwiania równowagi pomiędzy wspomnianymi pałeczkami kwasu mlekowego, a bakteriami chorobotwórczymi – głównie Gardnerella vaginalis. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo, lecz mimo wszystko warto poznać towarzyszące waginozie symptomy. Poza nieprzyjemnym zapachem z pochwy może wystąpić:
- szarawa lub biała wydzielina z pochwy,
- świąd,
- zmęczenie,
- podwyższona temperatura ciała,
- pieczenie w okolicach intymnych,
- problemy z oddawaniem moczu,
- złe samopoczucie.
Bakteryjne zapalenie pochwy, zignorowane i nieleczone może prowadzić do zapalenia wyższych odcinków układu moczowo-płciowego, co bywa szczególnie groźne dla kobiet w ciąży. Warto o tym pamiętać, ponieważ waginoza jest chorobą całkowicie uleczalną. Terapia polega na podawaniu chemioterapeutyków albo antybiotyków doustnie i/lub miejscowo (nifuratel, ewentualnie metronidazol).
Rzęsistkowica – czy to ona wywołuje przykry zapach?
Nieprzyjemny zapach z pochwy może oznaczać także stan zapalny spowodowany przez mikroskopijnych rozmiarów pierwotniaki – rzęsistki pochwowe Trichomonas vaginalis, które wywołują rzęsistkowicę. Zakażeniem nimi dochodzi najczęściej drogą płciową, lecz także poprzez kontakt z wyschniętą wydzieliną nosiciela (używając tych samych ręczników lub pościeli, z których korzysta zakażająca osoba). W tym przypadku także zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo, zaś do głównych symptomów zalicza się jednak:
- podrażnienie okolicy narządów płciowych,
- pieniste, żółtozielone upławy,
- świąd,
- bolesne parcie na pęcherz,
- ból w podbrzuszu.
Warto podkreślić, że nieleczona rzęsistkowica może spowodować niepłodność lub powikłania ciążowe (np. ryzyko poronienia lub przedwczesnego pęknięcia błon płodowych). To jednak choroba w pełni uleczalna, w której stosuje się odpowiednią farmakoterapię – np. nifuratel, metronidazol lub tinidazol.
Co jeszcze może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy?
To także charakterystyczny objaw dla przewlekłego zapalenia narządów miednicy mniejszej. Stan zapalny rozwija się w wyniku przeniesienia (zwykle nieleczonej) infekcji intymnej na jajowody i jajniki. W wielu przypadkach towarzyszą mu upławy. Choroba wiąże się z ryzykiem tworzenia zrostów pozapalnych, które prowadzą do niedrożności jajowodów i (w konsekwencji) niepłodności. Co istotne, nierzadko diagnozuje się przypadki pozapalnych zrostów miednicy mniejszej o etiologii bakteryjnej – często stoi za tym zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. Konieczne jest w tym przypadku zastosowanie antybiotyków.
Przykry zapach z okolic intymnych kobiety może być także oznaką drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu (Vulvovaginal candidiasis) – terapia opiera się na podawaniu leków przeciwgrzybiczych.
Profilaktyka i wsparcie leczenia
W każdym z wymienionych wyżej przypadków objawy, takie jak świąd, ból, nadmierne upławy czy pieczenie, można łagodzić roztworem chlorowodorku benzydaminy (stosuje się go pod postacią irygacji pochwy lub przemywania zewnętrznych narządów płciowych). Środek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne oraz miejscowo znieczulające. Często zaleca się także preparaty probiotyczne, które pomagają przywrócić zrównoważoną florę bakteryjną pochwy i właściwe (kwaśne) pH.
Istotną rolę w niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z pochwy i zapobieganiu nawrotom infekcji intymnych odgrywa również:
- odpowiednia dbałość o okolice intymne (zwłaszcza w czasie miesiączki),
- używanie delikatnych, nieperfumowanych kosmetyków na bazie kwasu mlekowego,
- zaprzestanie noszenia obcisłych ubrań (bielizny) wykonanych ze sztucznych tkanin.
Na czas infekcji należy zrezygnować z uczęszczania na basen oraz do sauny. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę i wprowadzić do niej liściaste warzywa, które wspomagają utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Istotne jest także picie odpowiedniej ilości wody (około 1,5 – 2 l dziennie). Podsumowując, nieprzyjemny zapach z pochwy może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych – nie lekceważ go.