Objawy ciąży – jakie są pierwsze symptomy ciąży?
Data: 11 maja 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska
W organizmie kobiety będącej w pierwszym trymestrze ciąży panuje prawdziwa burza hormonalna. Wczesne objawy ciąży mogą pojawić się już po kilku tygodniach od zapłodnienia, lecz wiele przyszłych mam ich nawet nie zauważa. Często nie są typowe, więc nietrudno je przeoczyć. Jakie są objawy ciąży w pierwszym miesiącu? Przedstawiamy symptomy, które najczęściej zauważają u siebie kobiety ciężarne.
Pierwsze objawy ciąży – kiedy można się ich spodziewać?
Wczesne objawy ciąży, takie jak zmiany apetytu, huśtawki nastroju, nudności, lekko podwyższona temperatura ciała, są zwykle na początku interpretowane jako objaw osłabienia organizmu, przeziębienia lub niestrawności. Dlatego kobiety będące w nieplanowanej ciąży często nie zauważają jej na wczesnym etapie. Kiedy pierwsze objawy ciąży stają się wyraźniejsze? Objawy ciąży nasilają się po około 4.-5. tygodniach od zapłodnienia i wtedy też kobiety najczęściej orientują się, że mogą być w ciąży.
Czym charakteryzują się wczesne objawy ciąży?
- Podwyższona temperatura ciała
Podczas dni płodnych temperatura ciała kobiety delikatnie się podnosi i taki stan utrzymuje się do pierwszego dnia miesiączki. Jeśli nastąpi zapłodnienie, miesiączka nie wystąpi, a temperatura ciała będzie cały czas utrzymywać się na podwyższonym poziomie. Jest to charakterystyczny objaw ciąży, lecz łatwo pomylić go ze stanem podgorączkowym, który występuje podczas przeziębienia.
- Brak miesiączki
Najważniejszy objaw ciąży, który powinien być sygnałem do wykonania testu ciążowego i wizyty u ginekologa, to brak miesiączki w przewidywanym terminie. Po potwierdzeniu ciąży testem z apteki, można również wykonać laboratoryjne badanie stężenia beta hCG we krwi, czyli hormonu gonadotropiny kosmówkowej. Pojawia się wraz z zapłodnieniem w kosmówce łożyska, a jego stężenie wzrasta aż do trzeciego miesiąca ciąży. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u ginekologa.
- Nudności i wymioty
To objawy, które większość osób kojarzy z ciążą, chociaż nie występują u wszystkich kobiet. Najczęściej można je zauważyć około 4.-5. tygodnia ciąży. Pojawiają się przeważnie rano, tuż po wstaniu z łóżka (tzw. poranne mdłości), ale u niektórych kobiet mogą występować w godzinach wieczornych. Odczucia te zwykle kończą się wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży. Niektórym kobietom nudności i wymioty mogą towarzyszyć nawet dłużej.
- Zmiana apetytu
U części kobiet już od pierwszych dni ciąży pojawia się wzmożony apetyt i nietypowe zachcianki, a inne zmagają się z brakiem łaknienia. Brak ochoty na jedzenie może być związany z innymi objawami ciąży – nudnościami i wrażliwością na zapachy.
- Tkliwość piersi
W pierwszym miesiącu od zapłodnienia piersi stają się pełniejsze i bardziej tkliwe. Skóra wydaje się cieńsza, a znajdujące się w piersiach naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne. Brodawki sutkowe mogą być powiększone, bardziej okrągłe i ciemniejsze.
- Zmęczenie
Na początku ciąży kobieta może odczuwać ogólne osłabienie połączone często z zawrotami głowy. Takie objawy ciąży są związane z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych spowodowanym rozwijającym się płodem. Przyszłym mamom może towarzyszyć też uczucie senności i zmęczenie nawet najprostszymi czynnościami, które dotąd nie sprawiały żadnych trudności. Objaw ten ustępuje zazwyczaj po pierwszym trymestrze.
- Rozdrażnienie
To jeden z najmniej charakterystycznych objawów ciąży. Huśtawka nastrojów – nagłe przechodzenie od radości do smutku, napady płaczu i złości – są wynikiem działania progesteronu, który umożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. Tego typu objawy ciąży można pomylić z PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Objawy ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna (inaczej ciąża ektopowa) jest następstwem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową macicy. Zarodek może umiejscowić się w jajowodzie, jajniku lub jamie brzusznej. To sytuacja, w której nie jest możliwe urodzenie dziecka. Kobieta, która podejrzewa u siebie ciążę pozamaciczną, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Niekiedy ciąża pozamaciczna może być dla kobiety bardzo niebezpieczna i stanowić realne zagrożenie jej zdrowia, a czasami nawet życia.
Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej są podobne do ciąży normalnej. Po pewnym czasie pojawiają się niepokojące sygnały (kilka dni lub tygodni po spodziewanej miesiączce), które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną:
- ból brzucha, zwłaszcza w okolicy podbrzusza, czasami może promieniować do barków i okolicy obojczyka,
- krwawienie z dróg rodnych, które może być bardzo obfite,
- omdlenia,
- przyspieszenie czynności serca (tachykardia),
- stan podgorączkowy,
- uczucie niepełnego wypróżnienia.