Plastyka warg sromowych – wskazania, przebieg, efekty
Data: 25 listopada 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska
Niesymetryczne lub zbyt duże wargi sromowe to nie tylko problem natury estetycznej – mogą przyczyniać się do stanów zapalnych, obrzęków oraz bolesnych otarć. Wiele kobiet, zmagających się z tym defektem, decyduje się więc na plastykę warg sromowych, tzw. labioplastykę, która pozwala skorygować kształt warg oraz pozbyć się dyskomfortu odczuwanego na co dzień. Jak wygląda zabieg plastyki warg sromowych i jakie są możliwe powikłania?
Na czym polega plastyka warg sromowych?
Ginekologia plastyczna jest szybko rozwijającą się gałęzią medycyny estetycznej. Najczęściej wykonywaną procedurą z zakresu ginekologii estetycznej jest plastyka warg sromowych (łac. labia pudendi). To zabieg, który pozwala specjaliście zmniejszyć wargi sromowe większe lub mniejsze, podnosząc komfort życia pacjentki. Na korektę warg sromowych najczęściej decydują się kobiety, które odczuwają dyskomfort z powodu zbyt dużych, zdeformowanych lub niesymetrycznych warg sromowych, co sprzyja rozwojowi infekcji intymnych (np. grzybicy pochwy, suchości pochwy) lub utrudnia wykonywanie dyscyplin sportowych, takich jak np. jazda na rowerze czy jazda konna (wówczas ocieranie się o siebie przerośniętych warg sromowych powoduje ból). Plastyka warg sromowych to bezpieczny zabieg, który pozwala zlikwidować asymetrię i wymodelować ich kształt, poprawiając wygląd oraz samopoczucie kobiety. Wiele pacjentek jest ciekawych, jak wygląda zabieg labioplastyki.
Plastyka warg sromowych – przebieg procedury
Plastykę warg sromowych poprzedza konsultacyjna lekarska, której celem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu zdrowotnego, wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, przedstawienie pacjentce przebiegu procedury. Przed korektą warg sromowych kobieta musi wykonać podstawowe badania, takie jak:
- morfologia,
- badanie ogólne moczu,
- badanie antygenu HBs,
- koagulogram (ocena krzepliwości krwi),
- APTT, INR, PT,
- EKG (w przypadku kobiet po 40.r.ż.),
- elektrolity,
- poziom cukru.
Plastyka warg sromowych obejmuje usunięcie nadmiaru tkanek w obrębie warg sromowych mniejszych i skorygowanie istniejącej asymetrii. Lekarz wykonuje labioplastykę w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub też znieczuleniu ogólnym, metodą chirurgiczną (za pomocą skalpela) lub laserową (z użyciem wiązki lasera). Labioplastyka laserowa jest bezkrwawą, nowoczesną alternatywą dla zabiegu chirurgicznego, zmniejsza też ryzyko wystąpienia blizn pozabiegowych. W zależności od danego przypadku i wybranej metody, labioplastyka może trwać od 60 do 150 minut. Okres rekonwalescencji wynosi około 2 tygodnie, w tym czasie należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych oraz wstrzymać się z aktywnością seksualną na okres 6-8 tygodni. Pozostałe zalecenia po zabiegu to częste podmywanie się pod bieżącą wodą i stosowanie do podmywania się preparatu Tantum Rosa, jak również unikanie noszenia bielizny przez 2-3 dni po zabiegu. Efekt finalny jest widoczny po około 3 miesiącach od wykonania labioplastyki.
Plastyka warg sromowych – wskazania do labioplastyki
Plastyka warg sromowych jest procedurą wykonywaną u kobiet, które nie są zadowolone z wyglądu swoich okolic intymnych lub odczuwają szereg nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przerośnięciem wargi sromowych, ich asymetrią, nierozwinięciem, zanikiem (atrofią) czy deformacją. Wskazaniem jest ból podczas stosunków seksualnych, dyskomfort odczuwany przy noszeniu obcisłej bielizny czy uprawianiu sportów. W jakich sytuacjach plastyka warg sromowych jest niewskazana?
Plastyka warg sromowych – przeciwwskazania do labioplastyki
Labioplastyka, jak każdy zabieg medyczny, wiąże się z pewnymi wyłączeniami. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą ciąża i choroba ginekologiczna o podłożu nowotworowym. Plastyki warg sromowych nie wykonuje się również w trakcie krwawienia miesiączkowego. Ile kosztuje plastyka warg sromowych?
Plastyka warg sromowych – cena
Koszty związane z plastyką warg sromowych są różne, zależą m.in. od regionu Polski, prestiżu kliniki, używanego sprzętu. Cena labioplastyki może wahać się od 3000 do 7000 złotych. Na łączny koszt omawianej procedury ma wpływ również lekarz, który wykona zabieg – im bardziej doświadczony i renomowany specjalista, tym cena zabiegu może być wyższa.
Możliwe powikłania po plastyce warg sromowych
Warto zaznaczyć, że komplikacje po plastyce warg sromowych są dosyć rzadkim zjawiskiem. Bezpośrednio po labioplastyce u pacjentki może wystąpić:
- krwawienie,
- obrzęk,
- ból pooperacyjny.
Niekiedy dochodzi również do zaburzeń czucia operowanych okolic intymnych (mają one charakter przejściowy). Do późniejszych powikłań po zabiegu plastyki warg sromowych zalicza się blizny pooperacyjne, krwiaki, tzw. scalloping. Bardzo rzadkim, ale możliwym powikłaniem jest martwica warg sromowych. Do powikłań po zabiegu korekty warg sromowych zwykle dochodzi wskutek źle dobranej techniki szycia chirurgicznego, rozejścia się blizny po zabiegu lub wycięcia zbyt dużej części wargi sromowej mniejszej.
Czasami wygląd warg sromowych jest na tyle nietypowy, że powoduje szereg dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie (otarcia, ból podczas zbliżeń, ryzyko stanów zapalnych) lub po prostu wpływa negatywnie na stan psychiczny pacjentki. Wówczas zasadnym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje nam ginekologia plastyczna. Jako że efekt plastyki war sromowych (labioplastyki) jest nieodwracalny, należy wybrać doświadczonego specjalistę – ginekologa plastyka, który wykonał wiele zabiegów korekty warg sromowych większych i mniejszych.