Podrażnienia i infekcje intymne spowodowane aktywnością sportową

Data: 17 lutego 2023

Aktywność sportowa jest pożądaną formą relaksu wpływającą korzystnie nie tylko na ciało, ale i umysł. Jednak niektóre rodzaje sportu mogą powodować otarcia miejsc intymnych, podrażnienia i bolesność.

Podrażnienia i otarcia pochwy są wynikiem mechanicznego uszkodzenia skóry lub nabłonka. Objawiają się bólem w pochwie, dyskomfortem, przybierają postać krwawiącej rany, bądź bolesnego zaczerwienienia. Do powstawania mikrourazów, ranek i piekących otarć sromu i warg sromowych dochodzi często wskutek uprawiania określonej dyscypliny sportowej czy hobby. Dwie aktywności są szczególnie obciążające dla kobiecych miejsc intymnych – to kolarstwo i hippika. Zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i jazdy konnej dochodzi do długotrwałego nacisku, uszkodzeń, czy nadmiernej potliwości okolic krocza.

Pot tworzy idealne warunki do rozwoju drożdży i bakterii. Jeśli równowaga bakterii pochwy jest zaburzona, prowadzi to do infekcji i stanów zapalnych. Przerost Candida albicans, grzyba żyjącego w pochwie, może powodować infekcje drożdżakowe. Jeśli pH pochwy staje się mniej kwaśne, jakość lub ilość pałeczek kwasu mlekowego (dobrych bakterii) spada, a inne bakterie rozmnażają się. W konsekwencji prowadzi to do bakteryjnego zapalenia pochwy, co objawia się swędzeniem, podrażnieniem i nieprawidłowymi upławami.


Badanie z 2019 r. opublikowane w Journal of Sexual Medicine wykazało, że 58% rowerzystek czasami odczuwa drętwienie narządów płciowych i ból podczas uprawiania sportu.


Jak uniknąć otarć miejsc intymnych podczas jazdy na rowerze?

  • Dobierz wygodne siodełko, zrezygnuj z siodełek typu uniseks. Wybierz siodełko typowo kobiece, wyprofilowane, pomagające zwalczyć bolesny nacisk i drętwienie. Takie, które uwalnia nagromadzone ciepło, dzięki zastosowaniu specjalnej membrany i daje ulgę miejscom intymnym w strefie kontaktowej.
  • Zakładaj spodenki z wkładką. Spodenki takie powinny być dopasowane, nie mogą się marszczyć. Pod spodenki nie zakładaj majtek, zwłaszcza gdy materiał jest syntetyczny. Po wycieczce rowerowej spodenki musisz każdorazowo wyprać.
  • Rób przerwy. Jeśli to możliwe, co pół godziny zsiądź z roweru i ulżyj nie tylko okolicom intymnym, ale także plecom. Dodatkowo podczas jazdy co 15 minut unieś się na siodełku.

Częstym problemem rowerzystek, które uprawiają ten sport bardziej wyczynowo, są wrastające włosy łonowe. Aby zminimalizować to ryzyko oraz zakażenia mieszków włosowych, zaleca się zaprzestania depilacji i golenia włosów w miejscach intymnych.

Jak uniknąć otarć miejsc intymnych podczas jazdy konnej?

  • Kup bryczesy ze wzmocnieniem, przepuszczające wilgoć i powietrze. Pamiętaj, że tzw. bryczesy z pełnym lejem zapewniają lepszą przyczepność do siodła i dodatkową ochronę miejsc intymnych.
  • Dobrze dobierz siodło – jego rozmiar uzależniony jest od twojej wagi, szerokości bioder i miednicy.
  • Zakładaj majtki z włókien naturalnych typu figi, najlepiej bez koronki. Nie noś stringów, są szczególnie niewskazane do uprawiania jeździectwa, łatwo w nich dochodzi do otarć i uszkodzeń naskórka.

Miesiączka a podrażnienia i obtarcia

Jazda na rowerze czy koniu w okresie przedmenstruacyjnym i podczas miesiączki wiąże się z podwójnym zagrożeniem. Błona śluzowa jest wtedy mocno przekrwiona i nabrzmiała, a hormony powodują jej suchość. To sprzyja urazom i podrażnieniom. Podpaski i wkładki higieniczne podczas jazdy mogą się przemieszczać, uwierać lub zwijać. Nie oddychają, nie przepuszczają powietrza i mogą powodować odparzenia. Lepszym rozwiązaniem są tampony lub coraz popularniejsze kubeczki menstruacyjne.

Leczenie obtarć i podrażnień miejsc intymnych

Ponieważ źródło podrażnień związanych z aktywnością sportową stosunkowo łatwo zidentyfikować i wyeliminować, w większości przypadków wystarczy zastosowanie preparatów o działaniu miejscowym. Ważne, by działać szybko, aby nie dopuścić do zapoczątkowania infekcji intymnej. Forma produktu często zależy od indywidualnych upodobań kobiety. Istotnym jest, aby był to lek o potwierdzonej skuteczności i szybkim działaniu przeciwbólowym. Takim preparatem, dostępnym w aptece bez recepty, jest Tantum Rosa. Lek zniweluje nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące podrażnieniom i otarciom (pieczenie, zaczerwienienie, świąd, obrzęk), a także korzystnie wpłynie na regenerację uszkodzonego nabłonka pochwy.
Aplikacja leku jest prosta i przyjazna. Tantum Rosa jest dostępna w dwóch postaciach: gotowy roztwór w jednorazowych buteleczkach oraz proszek do rozpuszczania w wodzie.

Należy pamiętać, że podrażnienia i otarcia miejsc intymnych mogą powodować dyskomfort i pogorszenie jakości także życia seksualnego. Prawidłowa pielęgnacja okolic narządów płciowych, a w razie potrzeby również stosowanie odpowiednich preparatów, mogą przyspieszyć ustąpienie odczuwanych dolegliwości i poprawić samopoczucie kobiety.

Przeczytaj inne porady

Kup online