Podrażnienie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Data: 26 lutego 2018

Kobieta z podrażnioną pochwą

Swędzenie i pieczenie pochwy lub sromu nie zawsze świadczy o chorobie, jednak jest bardzo dokuczliwe. Jakie czynniki mogą wywołać podrażnienie okolic intymnych i co robić w sytuacji wystąpienia objawów?

Swędzenie i pieczenie pochwy lub sromu nie zawsze świadczy o chorobie, jednak jest bardzo dokuczliwe. Jakie czynniki mogą wywołać podrażnienie okolic intymnych i co robić w sytuacji wystąpienia objawów?

Pieczenie i swędzenie okolic intymnych – jakie są możliwe przyczyny?

Jeśli doskwiera Ci podrażnienie pochwy, pewnie obawiasz się, że powodem jest infekcja intymna. Niestety, zakażenia grzybicze i bakteryjne występują dosyć powszechnie, a u niektórych kobiet nawet wielokrotnie w ciągu życia.

Kiedy dochodzi do rozwoju infekcji bakteryjnej, objawami są swędzenie i pieczenie pochwy oraz wydzielina o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Gdy dochodzi do infekcji grzybiczej, oprócz podrażnienia charakterystyczna jest natomiast biała wydzielina o gęstej, serowatej konsystencji. Na tego rodzaju infekcje narażone są szczególnie kobiety, które przebyły antybiotykoterapię, mają obniżoną odporność lub są w ciąży.

Czasami podrażnienia w miejscach intymnych mogą być objawem zakażenia przenoszonego drogą płciową (tym bardziej gdy towarzyszą im zmiany skórne). Przykładami tego typu chorób są opryszczka, brodawki narządów płciowych, rzeżączka. Sprzyjają im szczególnie przygodne kontakty seksualne i częsta zmiana partnerów.

U kobiet w trakcie menopauzy ścianki pochwy stają się cieńsze i suche, co także prowadzi do podrażnień. Winny jest tutaj spadek poziomu estrogenów. Pomocna w łagodzeniu objawów przekwitania jest natomiast hormonalna terapia zastępcza.

Podrażnienie okolic intymnych a błędy pielęgnacyjne

Zdarza się, że za wystąpienie dolegliwości odpowiadają na pozór niewinne nawyki, w tym używanie niewłaściwych środków higienicznych. Substancje chemiczne, które powszechnie występują m.in. w kosmetykach albo detergentach, mogą powodować dolegliwości i pojawienie się objawów alergii. Podrażnienie mogą wywołać np.:

  • mydło,
  • płyn do kąpieli (szczególnie taki, który mocno się pieni),
  • spray do higieny intymnej,
  • chemiczne środki antykoncepcyjne, np. stosowane miejscowo pianki lub kremy plemnikobójcze,
  • detergenty i płyny używane do prania i płukania tkanin,
  • zapachowy papier toaletowy.

Nieprzyjemne objawy mogą także wystąpić w wyniku irygacji pochwy, które przeprowadzane są zbyt często lub „domowymi sposobami”. Tego typu zabiegi należy wykonywać więc tylko z użyciem bezpiecznych preparatów, postępując zgodnie z instrukcją znajdująca się w opakowaniu produktu.

Problemem mogą być również podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, zwłaszcza jeśli maszynki są używane wielokrotnie, a do depilacji stosuje się np. żel lub mydło, które nie są przeznaczone do tego typu zabiegów. Podczas tradycyjnego usuwania owłosienia maszynką lub woskiem typowe są krostki, zaczerwienienie i swędzenie. Jak golić miejsca intymne, żeby nie wywołać podrażnień? Warto sięgnąć po hipoalergiczną piankę lub krem, które są delikatne dla skóry i ograniczają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Maszynki powinny być natomiast używane jednorazowo, jeszcze lepiej zaś sprawdzą się specjalne szpatułki, dołączone do preparatów ułatwiających depilację.

Podrażnienie pochwy – leczenie

Jeśli dolegliwości zostały wywołane przez infekcję intymną i pojawiły się po raz pierwszy, warto zastosować preparat z chlorowodorkiem benzydaminy, który łagodzi ból, świąd, obrzęk, zaczerwienienie, upławy i jest dostępny w aptece bez recepty.

Gdy jednak nawracają i dają silne objawy, trzeba koniecznie zgłosić się do ginekologa. „Domowe sposoby” na infekcje intymne, polecane przez koleżanki czy blogerki, trzeba stosować z rozwagą. Zanim natomiast sięgniesz po środki bez recepty, lepiej skonsultuj się z lekarzem, który określi, jakiego rodzaju infekcja Cię zaatakowała.

Kontaktu ze specjalistą wymagają także objawy zakażenia przenoszonego drogą płciową, gdyż istnieje niebezpieczeństwo powikłań i przeniesienia choroby na partnera/partnerów.

Łagodne podrażnienia, które mogą wynikać ze stosowania nowych kosmetyków czy środków piorących, powinny ustąpić po zmianie na łagodniejsze i hipoalergiczne preparaty. Do higieny intymnej najlepiej używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do tego celu. Używanie kolorowego i zapachowego papieru toaletowego też nie jest dobrym pomysłem, gdyż miejsca intymne są bardzo wrażliwe. Bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu podrażnieniom pochwy odgrywa więc profilaktyka i unikanie czynników, które mogą je zaostrzać.

Piśmiennictwo:

  1. Krucik G. What Causes Vaginal Itching? https://www.healthline.com/symptom/vaginal-itching. Data dostępu: 8.02.2018.
  2. Vaginal Itching, Burning, and Irritation. https://www.webmd.com/women/guide/vaginal-itching-burning-irritation#1. Data dostępu: 8.02.2018.

Przeczytaj inne porady

Kup online