Polipy macicy – objawy, leczenie, pielęgnacja ciała po zabiegu chirurgicznym
Data: 25 stycznia 2021, autor: Lek. Marta Dąbrowska
Polip macicy to łagodna zmiana, która nie jest uznawana za stan przedrakowy, jednak wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia. Jakie rodzaje polipów macicy wyróżniamy, co zwiększa ryzyko ich wystąpienia? Jak manifestują się polipy narządów rodnych i jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu usunięcia polipów macicy?
Czym są polipy macicy?
Polipy macicy rozwijają się wskutek niekontrolowanego rozrostu komórek, jednym z możliwych czynników sprawczych mogą być zmiany hormonalne. Współczesna medycyna wyróżnia dwa rodzaje polipów macicy:
- polip endometrialny (polip trzonu macicy),
- polip szyjkowy (polip szyjki macicy).
Polip endometrialny jest niewielkim guzkiem o maczugowatym kształcie (ma od kilku mm do kilku cm), który wyrasta z jamy macicy. Szacuje się, że polipy trzonu macicy występują aż u 6–12% pacjentek w wieku rozrodczym. Natomiast polip szyjkowy przybiera kształt łzy lub też płacika, jest lśniący i ma połyskującą powierzchnię. Jeśli chodzi o rozmiary, polip na szyjce macicy zwykle nie przekracza 3 cm (może przybierać czerwoną, różową lub fioletową barwę). Jego etiologia jest nieznana. Polip szyjki macicy jest dosyć często rozpoznawany u kobiet po 40. r.ż. Co ciekawe, u co czwartej pacjentki współistnieje z polipami endometrium.
Kiedy polip macicy jest złośliwy? W przypadku polipów szyjkowych ryzyko zezłośliwienia wynosi 0,1%. Natomiast ryzyko zezłośliwienia polipów endometrialnych wynosi 1%. Jak wygląda diagnostyka polipów macicy? Pomocnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia lekarzowi rozpoznanie charakteru komórek polipów, jest badanie histeroskopowe (warto podkreślić, że przeciwwskazaniem do histeroskopii jest miesiączka oraz ciąża).
Polipy macicy – objawy
Jak manifestują się polipy macicy? Polipy endometrialne u 64–88% kobiet objawiają się nieprawidłowym krwawieniem z narządów rodnych (np. przedłużające się miesiączki, krwawienia kontaktowe). Niekiedy występują również upławy. W nielicznych przypadkach polipy trzonu macicy powodują też bóle podbrzusza (zwykle, gdy polipy mają duże rozmiary). Jeśli chodzi o polipy szyjki macicy, w większości przypadków nie dają żadnych objawów i najczęściej są rozpoznawane zupełnie przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, przyczyniać się do poronień, dlatego zawsze po rozpoznaniu wskazane jest ich usunięcie. Zdarza się, że polipy szyjki macicy są przyczyną niecharakterystycznych symptomów ze strony układu rozrodczego, np.:
- krwistych upławów,
- obfitej białej wydzieliny z pochwy,
- krwawień po stosunku.
Warto podkreślić, że polipy macicy nie wywołują dolegliwości bólowych. Wiele kobiet po usłyszeniu diagnozy zastanawia się, jak wygląda leczenie polipów macicy (endometrialnych i szyjkowych).
Polipy macicy – leczenie. Jak usunąć polipa?
U pacjentek z polipami endometrialnymi i szyjkowymi często wdrażana jest kilkumiesięczna terapia hormonalna, a w przypadku braku efektów, stosuje się leczenie zabiegowe. Polipy endometrialne najczęściej usuwa się za pomocą histeroskopii operacyjnej (zwykle w znieczuleniu ogólnym) lub łyżeczkowania jamy macicy. Usunięta zmiana zostaje przekazana do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych w polipie. Popularną metodą leczenia polipów szyjkowych jest ukręcenie polipa za pomocą odpowiednich narzędzi. O sposobie leczenia polipów macicy decyduje lekarz prowadzący. Jeśli po operacji wystąpią silne bóle podbrzusza, intensywne krwawienie lub wysoka gorączka, konieczna jest niezwłoczna pomoc medyczna.
Warto dodać, że mimo usunięcia polipów macicy, zawsze istnieje ryzyko wznowy, czyli ich odrośnięcia.
Usunięcie polipów macicy – pielęgnacja ciała po zabiegu chirurgicznym
Jakie są podstawowe zalecenia po zabiegu usunięcia polipów macicy? W przypadku operacji histeroskopowej czas rekonwalescencji wynosi 2-4 tygodnie, w tym czasie należy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać gorących kąpieli w wannie, które mogą nasilać krwawienie. Trzeba również zaprzestać intensywnego wysiłku i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wskazana jest także wstrzemięźliwość seksualna. Kobieta nie powinna używać tamponów (zalecane są podpaski). W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji, należy wykazać szczególną dbałość o higienę okolic intymnych. Podobne zalecenia dotyczą pacjentek, które przeszły zabieg ablacji polipa macicy.
Podsumowując, mimo że polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami – nieleczone mogą przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej, utrudnić zajście w ciążę lub być przyczyną poronień.