Porady lekarza: Ból podczas stosunku płciowego – możliwe przyczyny

Data: 6 kwietnia 2018, autor: Lek. Med. Robert Makowski

Młoda para leży w łóżku, odwracają się od siebie

Bolesne stosunki płciowe (dyspareunia) to dla każdej kobiety dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Jeśli sytuacja zdarza się notorycznie, na pewno nie zachęca do kolejnych zbliżeń i może negatywnie odbić się na związku. Z czego może wynikać ból w czasie stosunku? Oto kilka informacji na ten temat.

Ból i pieczenie pochwy podczas stosunku a brak nawilżenia

Aby kobieta mogła odbyć satysfakcjonujący stosunek, musi być odpowiednio nawilżona. Suchość pochwy skutkuje bólem, podrażnieniem, a czasami nawet uniemożliwia współżycie. Powodem może być zbyt krótka gra wstępna czy zaburzenia hormonalne. Wówczas albo potrzeba Ci więcej czasu, zanim dojdzie do penetracji, albo możesz skorzystać z lubrykantów.

Czasami w grę wchodzą czynniki psychologiczne – trudne doświadczenia seksualne, problemy w związku, stres, wszystko to jest w stanie zaburzyć satysfakcjonujące życie intymne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazuje się terapia u psychologa lub seksuologa.

Ból podbrzusza po stosunku – czy to może być endometrioza?

Endometrioza, inaczej zwana wędrującą śluzówką macicy, objawia się m.in. bólem brzucha po stosunku oraz bolesnymi miesiączkami. Jeżeli masz tego typu objawy, koniecznie zgłoś je ginekologowi, aby rozpocząć leczenie. Doraźnie możesz wypróbować z partnerem nowe pozycje, które będą dla Ciebie bardziej komfortowe, używać lubrykantów lub sięgnąć po środek przeciwbólowy bez recepty (na około godzinę przed planowanym stosunkiem). Ważna jest także szczera rozmowa z partnerem na temat choroby. Być może uda się Wam znaleźć alternatywne formy czerpania satysfakcji z życia seksualnego.

Bolesny stosunek a infekcja intymna lub choroba przenoszona drogą płciową

Prawdopodobnym powodem bólu podbrzusza podczas stosunku może być także infekcja intymna, np. grzybica pochwy. Czasami do zakażenia dochodzi drogą płciową, jednak przyczyny bywają zróżnicowane. Infekcja może pojawić się po antybiotykoterapii (osłabia odporność organizmu) albo przez używanie środków podrażniających pochwę. Jeśli masz symptomy grzybicy pochwy, zgłoś się do lekarza, aby zalecił Ci środek leczniczy.

Ból w czasie stosunku pojawia się również w przebiegu schorzeń przenoszonych drogą płciową. Ich objawy są różne, w zależności od danej jednostki chorobowej – mogą obejmować dolegliwości grypopodobne, pojawienie się nietypowej wydzieliny z pochwy, swędzenie lub pieczenie narządów płciowych, ból podbrzusza (w tym ból w podbrzuszu podczas stosunku), krwawienie między miesiączkami. Tego typu objawy koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Inne możliwe przyczyny bolesnych stosunków seksualnych

Pieczenie pochwy po stosunku, bóle podbrzusza, podrażnienie – to nieprzyjemne dolegliwości, które mają wiele potencjalnych przyczyn. Oprócz wymienionych wyżej, należą do nich:

 • Pochwica – polega na niezależnym od woli zaciskaniu się mięśni pochwy, co uniemożliwia odbycie stosunku.
 • Zapalenie szyjki macicy – oprócz bólu podczas stosunku jego objawem może być śluzowo-ropna wydzielina i krwawienia między miesiączkami.
 • Mięśniaki macicy – to łagodne guzy, które jednak mogą dawać nieprzyjemne objawy, takie jak ból brzucha podczas stosunku lub po jego zakończeniu.
 • Torbiele jajników – kłopoty mogą sprawiać zarówno pojedyncze, jak i liczne torbiele, związane z zespołem policystycznych jajników.
 • Menopauza – w jej przebiegu czasami pojawia się ból w pochwie podczas stosunku i ogólny dyskomfort, zarówno w trakcie zbliżenia, jak i po jego zakończeniu. Powodem jest przeważnie niewłaściwe nawilżenie.
 • Ból podczas stosunku w czasie ciąży może być objawem m.in. ciąży pozamacicznej. Jeśli odczuwasz nietypowe dolegliwości ciążowe, koniecznie skonsultuj je z ginekologiem.
 • Wulwodynia – pod tym pojęciem kryją się dolegliwości, obejmujące ból, pieczenie czy kłucie sromu, które nie mają wyraźnej przyczyny. Choć nie jest znane lekarstwo, które może wyleczyć wulwodynię, istnieje wiele środków pomocnych w łagodzeniu uciążliwych objawów.
 • Zbyt szybkie rozpoczęcie współżycia po porodzie lub zabiegu ginekologicznym – w tych przypadkach wymagany jest czas na regenerację. Zapytaj swojego lekarza, kiedy możesz bezpiecznie (i bezboleśnie) powrócić do dawnej aktywności seksualnej.

Dlaczego po stosunku boli mnie pochwa lub brzuch? Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Przypuszcza się, że bolesne stosunki dotyczą ok. 8-22% pań, a powody mogą być naprawdę zróżnicowane. Nie w każdym przypadku pojawienie się dolegliwości świadczy o chorobie i wymaga leczenia farmaceutycznego. Jeżeli jednak problem się powtarza, warto zgłosić się do specjalisty.

Źródło:

 1. Painful Sex in Women. https://www.webmd.com/sexual-conditions/guide/female-pain-during-sex#1 Data dostępu: 30.03.2018
 2. Pain during or after sex. https://sexualadviceassociation.co.uk/pain-during-or-after-sex/ Data dostępu: 30.03.2018
 3. Scaccia A.Endometriosis and Sex: How to Get Busy Pain-Free. https://www.healthline.com/health/womens-health/endometriosis-and-sex Data dostępu: 30.03.2018
 4. Painful intercourse (dyspareunia). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/painful-intercourse/symptoms-causes/syc-20375967 Data dostępu: 30.03.2018

Przeczytaj inne porady

Kup online