Porady lekarza: Czym jest kandydoza pochwy? Objawy i leczenie

Data: 16 października 2018, autor: Lek. Katarzyna Wiak

Profilaktyka raka szyjki macicy

Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii raz na 3 lata to proste nawyki, które mogą nawet niekiedy uratować życie. Tymczasem wiele kobiet pomija ten aspekt dbania o zdrowie intymne. Z jakich powodów może wynikać ich niechęć i dlaczego warto ją przełamać? Przeczytaj w poniższym tekście.

Kandydoza pochwy to inaczej drożdżyca, czyli grzybica spowodowana przez grzyby z rodzaju Candida. Jest to najczęściej spotykana infekcja intymna i zarazem jedno z najczęstszych schorzeń ginekologicznych. Zwykle ma łagodny przebieg i łatwo ją zwalczyć za pomocą preparatów stosowanych dopochwowo. Niestety u wiele pacjentek grzybica wykazuje tendencję do nawracania i konieczne jest wówczas długotrwałe leczenie doustne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kandydozy pochwy

Kandydoza pochwy jako najczęstszy rodzaj infekcji intymnej

Śluz wydzielany w drogach rodnych stanowi doskonałe, wilgotne środowisko do rozwoju różnych patogenów, w tym drożdżaków z gatunku Candida albicans. Nieprzywiązywanie odpowiedniej uwagi do dbałości o higienę – zbyt rzadkie mycie okolic intymnych czy wymiana środków higienicznych, takich jak wkładki czy podpaski, a także noszenie „nieoddychającej” bielizny ze sztucznych włókien – zwiększa ryzyko zachorowania. Oprócz tego czynnikami predysponującymi do wystąpienia grzybicy są: okres ciąży, nadwaga i otyłość, antybiotykoterapia, a także stosowanie leków modulujących działanie układu odpornościowego, np. sterydów. Nawracająca grzybica dotyczy przede wszystkim pacjentek z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czyli po prostu cukrzycą. Do zakażenia może dojść także podczas stosunku z zakażonym partnerem.

Do zakażenia może dojść także podczas stosunku z zakażonym partnerem.

Objawy i rozpoznanie kandydozy pochwy

Podstawową dolegliwością pacjentek z kandydozą pochwy jest uporczywy, intensywny świąd. Lokalizuje się on nie tylko w samej pochwie, bo wypływająca wydzielina drażni również błony śluzowe warg sromowych, co może skutkować ich obrzękiem i nieprzyjemnym swędzeniem. Cechą charakterystyczną tej infekcji są czasem obfite, białe, serowate upławy. Największe ich nasilenie można zaobserwować w okresie ciąży. Wiele pacjentek skarży się również na dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, co wiąże się z obrzękiem ujścia cewki i podrażnieniem okolicznej błony śluzowej.

Diagnozę kandydozy pochwy lekarz stawia na podstawie wywiadu z pacjentką. Ginekolog może ponadto przeprowadzić badanie, w którym zauważy obrzęk i zaczerwienienie ścian pochwy oraz warg sromowych, a także obecność grudkowatej wydzieliny. W razie potrzeby powinien przeprowadzić badanie mikroskopowe pobranej próbki wydzieliny i ocenę jej pH. W przypadku infekcji innymi patogenami, np. rzęsistkiem pochwowym czy w przebiegu bakteryjnej waginozy, wydzielina ma zwiększone pH, podczas gdy w grzybicy utrzymuje się w wartościach mniejszych od 5.

Leczenie kandydozy pochwy

W leczeniu kandydozy pochwy istotne jest zarówno zwalczanie uciążliwych objawów, jak i przyczyny ich wystąpienia. Symptomy takie jak świąd, pieczenie, swędzenie czy obrzęk można zwalczać przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów do irygacji pochwy, zawierających chlorowodorek benzydaminy. Jednocześnie należy zastosować leczenie przeciwgrzybicze. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczą maści czy kremy zawierające klotrimazol, dostępne bez recepty. Przy większym nasileniu choroby należy udać się do lekarza, który przepisze tabletki dopochwowe. Pamiętajmy, że w przypadku zachorowania na grzybicę należy jednocześnie leczyć partnerów seksualnych, z którymi współżyło się w okresie występowania objawów.

Jeśli symptomy kandydozy ustąpią, nie ma z reguły konieczności odbywania wizyty kontrolnej, chyba że lekarz zaleci inaczej. W bardziej zaawansowanych przypadkach lub przy drożdżycy nawracającej warto rozważyć włączenie doustnej terapii przeciwgrzybiczej z zastosowaniem flukonazolu czy itrakonalzolu. O kandydozie nawracającej mówimy, gdy występują co najmniej 4 jej epizody w ciągu roku. Wówczas leczenie przeciwgrzybicze trwa często sześć miesięcy, a wcześniejsze przerwanie terapii skutkuje nawrotem infekcji u nawet połowy pacjentek.

Pamiętajmy, że w trakcie leczenia wymagana jest wstrzemięźliwość seksualna, co ma na celu nie tylko ochronę partnera, ale również zapobieganie nadkażeniom kolejnymi patogenami.

Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/80475,kandydoza-pochwy – data dostępu: 25.09.2018
  3. http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy – data dostępu: 25.09.2018
  4. Martin Lopez J.E., Candidiasis (vulvovaginal)., BMJ Clin Evid. 2015 Mar 16;2015. Pii: 0815
  5. Dovnik A. et al., Treatment of vulvovaginal candidiasis: a review of the literature., Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2015;24(1):5-7

Przeczytaj inne porady

Kup online