Porady lekarza: Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Data: 16 października 2018, autor: Lek. Katarzyna Wiak

Lekarz ginekolog

Grzybica pochwy to najczęstszy rodzaj infekcji intymnej. Jest wywoływana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Podstawowym objawem grzybicy pochwy jest obecność serowatych, białych upławów, którym towarzyszy intensywny świąd. W większości przypadków leczenie jest proste i ogranicza się do zastosowania miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych.

Przyczyny grzybicy pochwy

Grzybica pochwy jest wywoływana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Ich namnażaniu i rozwojowi sprzyja wilgotne środowisko panujące w drogach rodnych. Infekcje grzybicze obserwuje się częściej w okresie, kiedy ilość wydzieliny jest bardzo obfita, a także w czasie miesiączki, ponieważ krew stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów i bakterii.

Wystąpieniu grzybicy sprzyja niedostateczna codzienna higiena intymna, zwłaszcza w okresie miesiączki, a także noszenie obcisłej bielizny, wykonanej ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Czynnikami ryzyka zachorowania są również: otyłość, nadwaga, cukrzyca i osłabienie odporności, np. w przebiegu AIDS czy w trakcie innych infekcji, oraz stosowanie określonych leków, takich jak antybiotyki czy leki immunomodulujące, np. glikokortykosteroidy.

Objawy grzybicy pochwy

Objawy grzybicy pochwy w większości przypadków są dość charakterystyczne. Podstawowym jest obecność grudkowatej, serowatej białej wydzieliny o silnie drażniącym charakterze. Powoduje ona obrzęk, zaczerwienienie i intensywny, uporczywy świąd ścian pochwy. Dodatkowo, wypływając z dróg rodnych, drażni także błonę śluzową warg sromowych, skutkując wystąpieniem podobnych objawów również w tej okolicy. Upławy są najbardziej nasilone u pacjentek ciężarnych. Dodatkowo wiele kobiet skarży się na trudności i dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu. Te symptomy są spowodowane obrzękiem okolic ujścia cewki moczowej i podrażnieniem błon śluzowych. Kontakt z kwaśnym moczem skutkuje wystąpieniem bardzo nieprzyjemnego uczucia pieczenia.

U około 5% pacjentek grzybica pochwy może mieć charakter nawracający. Aby ją zdiagnozować, muszą wystąpić co najmniej 4 epizody zakażenia w ciągu roku.

U około 5% pacjentek grzybica pochwy może mieć charakter nawracający.

Diagnostyka i leczenie grzybicy pochwy

Objawy grzybicy pochwy są na tyle charakterystyczne, że najczęściej nie ma konieczności konsultacji z lekarzem ginekologiem. Oczywiście jest ona wskazana w przypadku zaawansowanej infekcji czy w sytuacji, gdy leczenie zalecone przez lekarza rodzinnego nie przynosi oczekiwanych efektów. Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z pacjentką. Ginekolog może dodatkowo przeprowadzić badanie ginekologiczne lub pobrać próbkę wydzieliny na badanie mikroskopowe.

Leczenie łagodnej grzybicy pochwy lekami bez recepty jest stosunkowo proste. Uciążliwe objawy, takie jak świąd, pieczenie, swędzenie czy obrzęk, można zwalczać przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów do irygacji pochwy, zawierających chlorowodorek benzydaminy. Jednocześnie należy zastosować leczenie przeciwgrzybicze. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczą maści czy kremy, zawierające klotrimazol, dostępne bez recepty. Przy większym nasileniu choroby należy udać się do lekarza, który przepisze tabletki dopochwowe, a w najbardziej zaostrzonych stanach nawet leczenie doustne. Pamiętajmy, że w przypadku zachorowania na grzybicę należy jednocześnie leczyć partnerów seksualnych, z którymi współżyło się w okresie występowania objawów.

W trackie leczenia grzybicy pochwy należy utrzymywać wstrzemięźliwość seksualną. Takie postępowanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania zakażenia, a także zminimalizowanie ryzyka nadkażeń kolejnymi patogenami.

Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/80475,kandydoza-pochwy – data dostępu: 25.09.2018
  3. http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy – data dostępu: 25.09.2018
  4. Martin Lopez J.E., Candidiasis (vulvovaginal)., BMJ Clin Evid. 2015 Mar 16;2015. Pii: 0815
  5. Dovnik A. et al., Treatment of vulvovaginal candidiasis: a review of the literature., Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2015;24(1):5-7

Przeczytaj inne porady

Kup online