Porady lekarza: Irygacja pochwy

Data: 6 kwietnia 2018, autor: Lek. Med. Robert Makowski

Lekarz omawiający irygację pochwy

Irygacja pochwy to rodzaj zabiegu, który polega na płukaniu wnętrza pochwy wodą lub roztworem, zawierającym kwas octowy, preparaty jodyny, sodę albo inne substancje. Niektóre kobiety do irygacji używają także jogurtu naturalnego. Czy jednak to faktycznie dobry sposób na zachowanie higieny? Kiedy i jak zrobić irygację pochwy, żeby sobie nie zaszkodzić?

Domowe sposoby na irygację pochwy – pomagają czy szkodzą?

Irygacja pochwy wodą utlenioną, rumiankiem albo jogurtem teoretycznie ma pomóc w zachowaniu higieny i zdrowia. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że 20-40% Amerykanek w wieku od 15 do 44 lat stosuje irygacje. Niektóre z nich chcą się poczuć dzięki nim bardziej świeżo, inne pragną pozbyć się nieprzyjemnego zapachu albo oczyścić pochwę z krwi menstruacyjnej. Część kobiet wierzy, że irygacja pochwy po stosunku seksualnym zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę oraz zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Niestety, taki sposób postępowania może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Istnieje bowiem ryzyko naruszenia naturalnej flory bakteryjnej oraz pH pochwy, co może doprowadzić do infekcji, np. grzybicy pochwy. Każda kobieta powinna też wiedzieć, że irygacja pochwy nie zapobiega ani zajściu w ciążę, ani zarażeniu się chorobą weneryczną. Jedne z badań wykazały natomiast, że systematyczne irygacje pochwy w trakcie ciąży mogą m.in. zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Irygacja pochwy – jak zrobić ją bezpiecznie?

Pieczenie czy swędzenie pochwy oraz pojawienie się nietypowej wydzieliny może świadczyć o infekcji i stanie zapalnym. Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, należy więc rozpocząć leczenie sprawdzonymi i bezpiecznymi metodami. W aptece możesz zakupić płyn do irygacji pochwy, zalecany w przypadku stanów zapalnych sromu, pochwy oraz szyjki macicy, wraz z irygatorem. Czasami irygacja pochwy jest także zalecana profilaktycznie przed lub po operacji ginekologicznej. Pamiętaj jednak, że tego typu zabiegi należy zawsze wykonywać z użyciem bezpiecznych środków z apteki, zamiast stosować domowe sposoby. Zapoznaj się z zaleceniami producenta, dotyczącymi sposobu przeprowadzenia irygacji, dawkowania płynu oraz czasu trwania terapii. Jeśli masz wątpliwości, jak leczyć zapalenie pochwy lub jeśli objawy nie mijają po kilku dniach, koniecznie zapytaj się o wskazówki swojego ginekologa. Konsultacja zawsze jest zresztą wskazana w przypadku pojawienia się uciążliwych dolegliwości, bo lekarz będzie wiedział najlepiej, jakie leczenie sprawdzi się w Twoim przypadku oraz może ustalić dla Ciebie indywidualną dawkę roztworu. Co ważne, nie sięgaj na własną rękę po irygator dopochwowy, jeżeli jesteś w ciąży.

Jak na co dzień dbać o higienę miejsc intymnych?

Wiesz już na czym polega irygacja pochwy i jak bezpiecznie ją przeprowadzić. Irygator do codziennej higieny intymnej nie jest natomiast konieczny. Aby zachować świeżość, wystarczy mycie miejsc intymnych delikatnym środkiem, noszenie przewiewnej bielizny z oddychających materiałów, unikanie przegrzewania się (np. regularne, gorące kąpiele). Delikatny zapach miejsc intymnych oraz wydzielina są natomiast czymś normalnym, z czym nie musisz na siłę walczyć. Niepokojącymi sygnałami, które powinny skłonić Cię do pójścia do lekarza, są natomiast:

  • nietypowa wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym aromacie,
  • pieczenie pochwy podczas oddawania moczu,
  • swędzenie miejsc intymnych,
  • ból lub dyskomfort w trakcie stosunków płciowych.

Pamiętaj, że na zdrowie intymne wpływa także dieta. Jeśli Twój jadłospis będzie dobrze skomponowany, nawyki żywieniowe korzystnie odbiją się na ogólnej odporności organizmu. Zadbaj więc o siebie od środka, a zmniejszysz prawdopodobieństwo różnego typu infekcji.

Źródło:

  1. Vaginal Douching: Helpful or Harmful? https://www.webmd.com/women/guide/vaginal-douching-helpful-or-harmful#1 Data dostępu: 3.04.2018
  2. Conrad Stöppler M. Vaginal Douche (Douching). https://www.medicinenet.com/vaginal_douche_douching/article.htm#what_is_vaginal_douching Data dostępu: 3.04.2018
  3. Vaginitis. https://www.webmd.boots.com/women/guide/sexual-health-vaginal-infections-vaginitis Data dostępu: 3.04.2018

Przeczytaj inne porady

Kup online