Irygacja pochwy – na czym polega, jakie są przeciwwskazania i porady?

Data: 6 kwietnia 2018, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Lekarz omawiający irygację pochwy

Irygacja pochwy to popularny zabieg płukania pochwy. Wiele pacjentek, które chcą uchronić się przed rozwojem infekcji intymnych, może wykonać go w warunkach domowych. O czym powinny wiedzieć kobiety przeprowadzające irygacje dopochwowe? Jak się je wykonuje i czy tego rodzaju praktyki mogą być stosowane w ciąży? Dowiedz się więcej!

Na czym polega irygacja pochwy?

W znaczeniu ogólnym termin ,,irygacja’’ dotyczy przepłukiwania jam ciała (nie tylko pochwy, lecz także np. nosa, jamy ustnej czy jelit) za pomocą dedykowanego do tego urządzenia, tzw. irygatora. Precyzując, irygacja pochwy polega na płukaniu jej wnętrza za pomocą czystej wody, preparatów na bazie ziół (gotowych lub do samodzielnego przygotowania) czy specjalnych roztworów z apteki. Płyn umieszcza się w irygatorze – urządzeniu z pojemniczkiem i rurką do wprowadzenia do pochwy.

Pomimo, że w środowisku lekarskim zdania na temat płukania pochwy są podzielone, warto wymienić pozytywne efekty tego rodzaju praktyk, a są to:

  • przywrócenie prawidłowego pH po stosunku seksualnym,    
  • eliminacja chorobotwórczych patogenów (w przypadku preparatów zawierających kwas octowy).

Irygacja dopochwowa może być również wykonywana profilaktycznie przed zabiegiem chirurgicznym dotyczącym pochwy lub być pomocna w łagodzeniu objawów zapalenia szyjki macicy, pochwy, sromu, a także po zakończonej chemioterapii i radioterapii.

Jaki płyn do irygacji pochwy stosować i jak przeprowadzić ją bezpiecznie?

W aptekach dostępne są różne preparaty dedykowane kobietom chcącym wykonać zabieg, a jednym z rekomendowanych produktów leczniczych wydawanych bez recepty jest roztwór dopochwowy z benzydaminą. Preparat przynosi ulgę w przypadku dokuczliwych objawów infekcji intymnych, takich jak:

  • świąd,
  • ból,                 
  • pieczenie,    
  • zaczerwienienie,      
  • upławy.

Jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie środki oraz irygator, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Na ulotce znajdziesz informacje o sposobie przeprowadzenia irygacji, dawkowaniu płynu oraz czasie trwania terapii. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób leczyć zaistniały stan zapalny lub objawy nie mijają po kilku dniach, koniecznie skonsultuj sprawę z ginekologiem. Co ważne, konsultacja ze specjalistą jest wskazana zawsze – lekarz jest w stanie najlepiej doradzić, jaki rodzaj leczenia sprawdzi się w Twoim przypadku oraz pomoże ustalić indywidualną dawkę roztworu do irygacji. 

Przeciwwskazania do irygacji dopochwowej

Oczywiście istnieją czynniki wykluczające kobiety z możliwości przeprowadzenia zabiegu irygacji pochwy – są to m.in.:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból w czasie stosunków seksualnych,
  • przykry zapach z miejsc intymnych.

Irygacja pochwy a domowe sposoby

Co ciekawe, badania przeprowadzone w USA wykazały, że 20-40 proc. Amerykanek w wieku od 15 do 44 lat stosuje irygacje. Niektóre z nich chcą się poczuć dzięki nim bardziej świeżo, inne pragną pozbyć się nieprzyjemnego zapachu albo oczyścić pochwę z krwi menstruacyjnej. Część kobiet wierzy, że irygacja pochwy po stosunku seksualnym zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę oraz zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Niestety, taki sposób postępowania może bardziej zaszkodzić niż pomóc, a każda kobieta powinna wiedzieć, że irygacja pochwy nie zapobiega ani zajściu w ciążę, ani zarażeniu się chorobą weneryczną.

Nieodpowiednio przeprowadzona irygacja może zaburzyć skład fizjologiczny flory bakteryjnej pochwy (niszcząc pożyteczne pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus), naruszyć naturalne pH pochwy, podrażnić jej ściany lub przenieść infekcję na pozostałe narządy rodne. Dlatego też nie są zalecane samodzielnie przyrządzone, domowe mieszanki na bazie kefiru, jogurtu, czosnku czy ziół. Z irygatora nie może też korzystać więcej niż jedna osoba, a urządzenia nie należy myć w zmywarce czy czyścić środkami do dezynfekcji.

Irygacja pochwy w ciąży

Kobiety wykonujące irygację pochwy w czasie ciąży powinny zachować szczególną ostrożność i skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, ponieważ w niektórych przypadkach tego typu praktyki mogą spowodować np. przedwczesny poród czy poronienie. Dlatego też w trosce o nienarodzone jeszcze dziecko, pacjentki nie powinny działać na własną rękę – konsultacja jest w tej sprawie konieczna.

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Dla wielu kobiet zabieg irygacji pochwy jest tożsamy z dbałością o higienę intymną. Jednak nie jest to wystarczające, aby cieszyć się zdrowiem. O czym jeszcze należy pamiętać, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji pochwy? Należy:

  • nosić przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę,
  • często zmieniać wkładki higieniczne, podpaski i tampony,
  • unikać długich, gorących kąpieli,
  • często wymieniać ręczniki łazienkowe lub do wycierania miejsc intymnych korzystać z ręczników papierowych,
  • używać płynu do higieny intymnej z dodatkiem kwasu mlekowego,
  • nie stosować gąbek czy myjek, w których gromadzą się drobnoustroje.

Wymienione wyżej wskazówki pozwolą odczuwać na co dzień komfort, świeżość i uniknąć problemów zdrowotnych dotyczących miejsc intymnych. Delikatny zapach tych sfer oraz wydzielina są natomiast czymś normalnym, z czym nie powinno się na siłę walczyć. Co jednak istotne, poza niepokojącymi sygnałami wymienionymi wyżej, do pójścia do lekarza każdą kobietę powinny skłonić także:

  • nietypowa wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym aromacie lub zmienionej konsystencji,
  • pieczenie pochwy podczas oddawania moczu,
  • ból lub dyskomfort w trakcie stosunków płciowych.

Co więcej, należy pamiętać, że na zdrowie intymne wpływa także dieta. Dobrze skomponowany jadłospis i zdrowe nawyki żywieniowe korzystnie oddziałują na ogólną odporność organizmu. Zadbaj więc o siebie od środka, a zmniejszysz prawdopodobieństwo różnego typu infekcji.

Przeczytaj inne porady

Kup online