Porady lekarza: Łagodny nowotwór sromu – objawy, leczenie

Data: 8 czerwca 2018, autor: Lek. Katarzyna Wiak

Kobieta na konsultacji lekarskiej z powodu łagodnego nowotworu sromu

Srom to zewnętrzna część układu rozrodczego kobiety. W jego skład wchodzą wargi sromowe większe i mniejsze, wzgórek łonowy, łechtaczka i przedsionek pochwy. Jest on zbudowany praktycznie wyłącznie z tkanek miękkich, w związku z tym jest tak samo narażony na powstawanie łagodnych nowotworów, jak reszta ciała. Które nowotwory łagodne sromu są najczęściej diagnozowane? Jakich objawów nie wolno bagatelizować? Kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza?

Najczęstszy łagodny nowotwór sromu – włókniak

Najczęstszym nowotworem łagodnym sromu jest włókniak. Może on mieć formę miękką, czyli postać grudki, najczęściej zwisającej na wąskiej szypule o zabarwieniu podobnym do okolicznej skóry, lub formę twardą w postaci grudki lub guzka uniesionego nieco powyżej poziomu skóry o zabarwieniu od jasnobrązowego do cielistego. Mogą pojawiać się w miejscach przewlekłego drażnienia. Często obserwuje się je u pacjentów z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca czy dyslipidemia. Zmiana nie jest bolesna i najczęściej nie powoduje żadnego dyskomfortu. Może się to zmienić, jeśli osiągnie duże rozmiary i uciska okoliczne tkanki.
Podstawową metodą leczenia zmiany jest jej usunięcie. Jeśli natomiast nie powoduje ona uczucia dyskomfortu i jest mała, można je odroczyć na później, ponieważ nie istnieje ryzyko zezłośliwienia zmiany. Obecnie dostępnych jest wiele metod usuwania włókniaków. Oprócz klasycznej chirurgii z użyciem skalpela, zmianę można zamrozić lub usunąć laserowo.

Inne łagodne nowotwory sromu

Kolejnym łagodnym nowotworem, który może powstać w okolicy sromu, jest tłuszczak. Przyjmuje on formę miękkiego, ruchomego guzka, który lokalizuje się pod skórą i jest przesuwalny względem podłoża. Tłuszczaki mogą osiągać rozmiary nawet kilkunastu centymetrów, co wpływa nie tylko na pogorszenie estetyki krocza, ale może także utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. chodzenie czy siedzenie. Podobnie jak w przypadku włókniaków, nie istnieje ryzyko zezłośliwienia zmiany. Małych tłuszczaków nie trzeba koniecznie usuwać. Jeśli zmiana jest większa, należy ją usunąć chirurgicznie. Niestety, ze względu na podskórne położenie tłuszczaka, zabieg przeprowadza się z użyciem skalpela.

Wśród innych, dużo rzadziej występujących nowotworów łagodnych sromu można wymienić naczyniaki, czyli grudki o zabarwieniu od jasnoczerwonego do fioletowego, które bledną pod uciskiem, stanowiące skupisko nieprawidłowych, poszerzonych naczynek krwionośnych. Kolejnym są przerośnięte gruczoły łojowe. Wówczas zmiany mają charakter miękkich guzków, lokalizujących się np. w okolicy ujść mieszków włosowych włosów łonowych.

Jakie cechy sugerują złośliwość zmiany?

Ze względu na bardzo złe rokowanie w przypadku rozpoznania złośliwego nowotworu sromu, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza w przypadku zauważenia u siebie wszelkiej niepokojącej zmiany. Wówczas istnieje szansa wycięcia w porę całej zmiany lub pobrania wycinków, co przybliży nas do postawienia rozpoznania. Niestety, w większości przypadków zmiany nie bolą, więc nie zwracają na siebie uwagi, a pojawienie się innych objawów, np. bólu świadczy o znacznym zaawansowaniu choroby.
Istnieje także lista czynników alarmujących, które powinny nas zaniepokoić. Pierwszym z nich jest nagłe pojawienie się zmiany i jej szybkie powiększenie. Kolejne to owrzodzenie zmiany z rozpadem, co może skutkować pokrwawianiem powierzchni. Nowotwór złośliwy sromu może mieć formę egozfityczną, czyli rośnie „kalafiorowato” na zewnątrz, lub endofityczną, kiedy drąży w głąb skóry. Zaniepokoić powinny także dolegliwości bólowe, nasilające się zwłaszcza podczas oddawania moczu i stolca, które mogą świadczyć o obecności głębiej położonych nacieków nowotworowych.

Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. https://onkologia.mp.pl/chorobynowotworowe/165355,nowotwory-niezlosliwe-tkanek-miekkich
  3. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/161218,diagnostyka-czestych-niezlosliwych-guzow-skory

Przeczytaj inne porady

Kup online