Porady lekarza: Higiena intymna – czego należy unikać?

Data: 6 kwietnia 2018, autor: Lek. Med. Robert Makowski

Kobieta w trakcie relaksującej kąpieli

Infekcje intymne rozwijają się z różnych powodów. Sprzyjają im np. osłabienie odporności, antybiotykoterapia, zaburzenia hormonalne, zaniedbania dietetyczne, ale także błędy w higienie. Jak ich uniknąć? Poznaj kilka wskazówek.

Dlaczego dbanie o higienę intymną jest tak ważne?

Pielęgnacja ciała to nie tylko skupianie się na ładnym wyglądzie, ale również troska o zdrowie. Styl życia oraz sposób dbania o higienę odbijają się na naszym samopoczuciu, a zaniechania w tym zakresie mogą doprowadzić do rozwoju infekcji. Nie każda z nich daje objawy, jednak często zakażenie wiąże się z pieczeniem, swędzeniem, upławami, nieprzyjemnym zapachem i ogólnym dyskomfortem. Gdy zdarzy się raz, powinno ustąpić po kilku dniach, jednak czasami infekcje intymne mają skłonność do nawracania, a to już kłopot, konieczność wizyt u ginekologa i stosowania leków. Jeśli się dowiesz, jak dbać o miejsca intymne z należytą starannością, przynajmniej w pewnym stopniu zredukujesz ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów infekcji.
Jak dbać o higienę intymną?

Jeżeli nie chcesz, aby Twoim problemem były nawracające infekcje intymne, postaraj się unikać poniższych błędów:

  1. Zbyt częste podmywanie się. Regularne zabiegi higieniczne to podstawa, jednak nie można przesadzać, bo pozbawisz się naturalnej bariery ochronnej. Dwa razy dziennie wystarczy, aby czuć się czysto i świeżo. Wyjątkiem są dni menstruacji, kiedy możesz podmywać się częściej.
  2. Używanie niewłaściwych kosmetyków – żel lub płyn do higieny intymnej o kwaśnym pH to specjalistyczne kosmetyki, po które warto sięgać. Błędem jest natomiast podmywanie się kosmetykami wzbogaconymi o barwniki lub dodatki zapachowe. Systematyczne wylegiwanie się w wannie z pieniącym się i pachnącym płynem do kąpieli również może podrażnić i wysuszyć miejsca intymne, dlatego pozwalaj sobie na nie tylko od czasu do czasu, a na co dzień bierz prysznic.
  3. Perfumowane wkładki higieniczne, podpaski, tampony – lepiej omijać je szerokim łukiem, bo mogą sprzyjać infekcjom intymnym.
  4. Niewłaściwe wycieranie miejsc intymnych – pamiętaj, aby zawsze wycierać się od przodu do tyłu, wówczas nie przeniesiesz do waginy bakterii z okolic odbytnicy.
  5. Przegrzewanie i wilgoć – wspomniane wcześniej gorące kąpiele czy sauna to przyjemności, które powinny mieć charakter okazjonalny, bo mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów sprzyja także wilgoć, dlatego postaraj się zawsze wymieniać zawilgoconą bieliznę (np. po wyjściu z basenu) i brać prysznic, gdy mocno się spocisz (np. po ćwiczeniach, siłowni).
  6. Niewłaściwy ubiór – higiena intymna obejmuje także używanie odpowiedniej bielizny oraz ubrań. To, co modne, niestety nie zawsze służy zdrowiu. Pamiętaj więc, aby wybierać bieliznę z oddychających materiałów, ubrania powinny być natomiast luźne i przewiewne.
  7. Zaniedbania związane z życiem seksualnym – mogą bardzie niekorzystnie odbić się na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach, skończyć się ciężką chorobą zakaźną. Dlatego stroń od przygodnych kontaktów seksualnych, a jeśli Ci się zdarzają, zawsze używaj prezerwatywy. Aby ograniczyć ryzyko infekcji pęcherza moczowego, które czasami zdarzają się kobietom po współżyciu z nowym partnerem albo po długiej przerwie od aktywności seksualnej, postaraj się po odbyciu stosunku oddać mocz, dzięki czemu usuniesz część bakterii, które przedostały się do Twojej pochwy. Ten sposób nie daje stuprocentowej gwarancji, że unikniesz infekcji, ale pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo.

Dobry płyn do higieny intymnej, właściwy ubiór, unikanie środków drażniących i sprzyjających infekcjom to proste, ale skuteczne środki służące zachowaniu zdrowia intymnego. Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Źródło:

  1. Villines Z. Seven tips to get rid of vaginal odor. https://www.medicalnewstoday.com/articles/317560.php Data dostępu: 2.04.2018
  2. Female Genital Problems and Injuries – Topic Overview. https://www.webmd.com/women/tc/vaginal-problems-topic-overview#1 Data dostępu: 2.04.2018
  3. 10 Ways to Prevent Yeast Infections. https://www.webmd.com/women/guide/10-ways-to-prevent-yeast-infections Data dostępu: 2.04.2018

Przeczytaj inne porady

Kup online