Porady lekarza: Suchość pochwy po menopauzie – z czego wynika i jak jej zaradzić?

Data: 6 kwietnia 2018, autor: Lek. Med. Robert Makowski

Para w starszym wieku w łóżku

Suchość pochwy jest jednym z objawów związanych z menopauzą. Może towarzyszyć jej świąd, upławy i bolesne stosunki płciowe. Wszystko to wiąże się w ogromnym dyskomfortem i pogorszeniem samopoczucia. Czy istnieją skuteczne sposoby na suchość w pochwie? Po jakie środki warto sięgnąć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które przynajmniej częściowo pomogą Ci uporać się z problemem.

Pierwsze objawy menopauzy – kiedy się pojawiają?

Średni wiek menopauzy, czyli ostatniej miesiączki, to w przypadku polskich kobiet 50 lat. Najczęściej menopauza przypada między 45. a 55. rokiem życia, jednak wszystko jest tu kwestią indywidualną i zależy od różnych czynników. Uciążliwe objawy mogą wystąpić jednak już kilka lat wcześniej – okres ten nazywamy premenopauzą. Czynność hormonalna jajników stopniowo wówczas wygasa, a w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Do objawów poprzedzających menopauzę mogą należeć:

 • uderzenia gorąca,
 • zwiększona wrażliwość piersi,
 • cięższy przebieg zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • obniżenie popędu płciowego,
 • zmęczenie,
 • problemy z zasypianiem,
 • nieregularne miesiączki,
 • nietrzymanie moczu i częstsza potrzeba wizyt w toalecie,
 • huśtawki nastroju,
 • suchość pochwy i wynikający z niej dyskomfort podczas stosunków seksualnych.

Ostatni z objawów niestety może utrzymywać się także po menopauzie, utrudniając czerpanie pełnej przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Co robić? Na szczęście są na to rozwiązania.

Sposoby na suchość pochwy po menopauzie

Spadek produkcji estrogenów i związana z nim suchość pochwy oraz jej podrażnienie, powinny skłonić Cię do konsultacji ginekologicznej. Objawy te towarzyszą bowiem zanikowemu zapaleniu pochwy, które w większości przypadków wymaga leczenia. Choć wiele kobiet w tym trudnym okresie decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, doustne środki mogą nie wystarczyć, a lepiej sprawdzają się preparaty lub leki na suchość pochwy stosowane miejscowo. Twój ginekolog może Ci zalecić np.:

 • krem na suchość pochwy, zawierający niewielką dozę estrogenów – pamiętaj, że jeśli miałaś raka piersi, musisz poinformować o tym lekarza, gdyż w tym przypadku stosowanie estrogenów jest ryzykowne,
 • inne środki nawilżające pochwę, np. w postaci globulek z kwasem hialuronowym lub mlekowym, które nie zawierają hormonów, a także wykazują skuteczność, niwelując suchość, pieczenie pochwy, napięcie, dyskomfort, ponadto skutecznie łagodzą ewentualne podrażnienia,
 • lubrykanty – istnieją różne rodzaje tego typu preparatów (np. na bazie wody, silikonu) – w tym przypadku używa się ich bezpośrednio przed stosunkiem, aby doraźnie złagodzić ból i dyskomfort.

Czy suchość pochwy jest przeciwwskazaniem do współżycia?

Czasami objawy związane z zanikowym zapaleniem pochwy powodują ból, a nawet krwawienie po stosunku, co na pewno nie jest przyjemne. Menopauza może także obniżać ochotę na współżycie, a brak podniecenia jeszcze bardziej potęguje problem i nawet, jeśli wiesz co stosować na suchość pochwy, sam krem czy globulki nie wystarczą, aby osiągnąć przyjemność. W tym trudnym okresie zdobądź się na szczerość z partnerem, bo może potrzebujesz przerwy w zbliżeniach. Jeżeli natomiast masz ochotę na bliskość i Twój ginekolog doradził Ci jak nawilżyć pochwę, nie musisz rezygnować z seksu. Regularna aktywność seksualna wręcz pomaga w zachowaniu zdrowia intymnego u kobiet po menopauzie, a także poprawia samopoczucie psychiczne. Pamiętaj, że nie ma sensu krępować się przed ginekologiem – opowiedz mu o swoich problemach ze współżyciem i poproś o pomoc w znalezieniu najlepszego dla Ciebie rozwiązania.

Źródło:

 1. Mroczek B. i wsp. Jakość życia kobiet w okresie menopauzy. Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 2: 136–137
 2. Pertyński T., Stachowiak G. Menopauza – fakty i kontrowersje. Pol J Endocrinol 2006; 5, 57, 525–534
 3. Perimenopause. https://www.webmd.com/menopause/guide/guide-perimenopause#1 Data dostępu: 3.04.2018
 4. Skałba P., Guz M. Zanikowe zapalenie pochwy. Ann. Acad. Med. Siles. 2012; 66, 2, 74–78
 5. Laughlin-Tommasi S.K. Vaginal dryness after menopause: What can I do about it? https://www.mayoclinic.org/vaginal-dryness-after-menopause/expert-answers/faq-20115086 Data dostępu: 3.04.2018

Przeczytaj inne porady

Kup online