Przerost endometrium – jak pielęgnować ciało po zabiegu chirurgicznym?
Data: 18 stycznia 2021, autor: Lek. Marta Dąbrowska
Przerost endometrium (tj. przerost błony śluzowej trzonu macicy) to problem ginekologiczny, który dotyka kobiet w różnym wieku, zarówno młodych, jak i tych po okresie przekwitania. Przerośnięte endometrium może stać się podłożem do rozwoju nowotworów narządów rodnych. Jakie są główne czynniki sprawcze przerostu błony śluzowej macicy? Jak leczyć przerost endometrium? Co warto wiedzieć o przeroście endometrium?
Przerost endometrium – przyczyny przerostu błony śluzowej macicy
Endometrium to błona śluzowa trzonu macicy. Grubość błony śluzowej macicy ulega zmianie wraz z cyklem miesiączkowym oraz wiekiem kobiety. Jakie są normy endometrium? U dziewcząt, które jeszcze nie miesiączkują – grubość endometrium wynosi 0,3-0,5 mm. U pacjentek, które już miesiączkują, błona śluzowa macicy ma 8–15 mm, u kobiet po menopauzie – nie więcej niż 5 mm. Co powoduje przerost endometrium? Niestety przyczyny przerostu błony śluzowej macicy nie są do końca znane. Ryzyko wystąpienia problemów z rozrostem endometrium oraz wystąpieniem raka endometrium zwiększa cukrzyca, otyłość, stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jak manifestuje się przerost endometrium? Do najczęstszych symptomów przerostu błony śluzowej macicy należą obfite krwawienia miesiączkowe.
Przerost endometrium – diagnostyka
Jak rozpoznaje się przerost endometrium? Podstawowym badaniem diagnostycznym, które wykonuje lekarz ginekolog, jest USG przezpochwowe. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej macicy wykrywa również badanie biopsji endometrium, które przeprowadza się po 20. dniu cyklu miesiączkowego. Przed wykonaniem biopsji, warto wykonać test ciążowy, aby uniknąć ewentualnego poronienia, jakie może spowodować badanie. Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia u pacjentki biopsji endometrium są:
- plamienia i krwawienia pozamiesiączkowe,
- zaburzenia hormonalne,
- plamienia pomenopauzalne,
- podejrzenie polipów,
- podejrzenie zmian nowotworowych,
- problemy z zajściem w ciążę.
Biopsja endometrium i badanie histopatologiczne pobranego wycinka są elementem profilaktyki przeciwnowotworowej. Jak leczyć przerost endometrium?
Przerost endometrium – leczenie
Leczenie przerostu endometrium zależy od jego stopnia zaawansowania (wyróżnia się leczenie hormonalne oraz zabiegowe). W przypadku niewielkiego prostego przerostu endometrium, zwykle wdraża się terapię hormonalną (progesteron i jego pochodne).
Przerost endometrium – czy to rak?
Przerost endometrium nie jest tożsamy z rakiem endometrium. Jak często występuje rak endometrium? Rocznie zapada na niego około 300 000 kobiet na całym świecie. Niestety jego etiologia nie jest do końca znana. Zwykle rak endometrium daje objawy już we wczesnym stadium – sygnałem alarmowym są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Do grupy ryzyka należą kobiety chorujące na otyłość, cukrzycę, niepłodność oraz pacjentki, które mają zaburzenia owulacji. Ryzyko raka endometrium zwiększa również zespół Lyncha i zespół Cowdena. Jak uniknąć zachorowania na nowotwór? Ogromną rolę odgrywają tutaj działania profilaktyczne – warto regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania kontrolne (badanie ginekologiczne, USG przezpochwowe).
Podsumowując, przerost endometrium jest jedną z najczęstszych przyczyn krwawień, które skłaniają kobietę do wizyty u ginekologa. Przerost błony śluzowej macicy nie jest jeszcze chorobą, jednak nie powinien być bagatelizowany. Jeśli obawiamy się ryzyka rozwoju choroby nowotworowej, należy wykonać biopsję w celu wykluczenia raka endometrium.