Raport Eksperta

17.05.2017

„Intymny portret kobiety” – cykl artykułów

W tej częsci strony internetowej znajduje się seria artykułów dydaktycznych. Przedstawia ona problemy oraz różne zagrożenia które dotyczą intymnego zdrowia polskich kobiet.

Zapraszamy do lektury tych artkuów zostały one napisane przez eksperta-ginekologa.

Czytaj Dalej

„Problemy i zagrożenia intymne młodych kobiet”

W 1974r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła oficjalny termin: choroby przenoszone drogą płciową. Wśród nich znalazły się: rzeżączka, kiła, rzęsistkowica, opryszczka, kłykciny kończyste oraz nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Z chorób występujących dość rzadko w naszym kraju wymienić można wrzód weneryczny, ziarniak pachwinowy czy ziarnicę weneryczną pachwin.

Czytaj Dalej

Zagrożenia infekcyjne okolic intymnych w okresie ciąży, porodu i połogu.

Infekcje okolic intymnych to jedne z zagrożeń, które wpływają na przebieg ciąży, porodu i połogu. Można w pewnym stopniu ich uniknąć można je także leczyć. Z kolei nieleczone mogą być przyczyną wielu powikłań takich jak poronienia, poród przedwczesny, wrodzone infekcje noworodków czy wreszcie połogowe zakażenie macicy. Mogą one być także przyczyną problemów związanych z zajściem w ciąże, co w kontekście pogłębiającego się niżu demograficznego ma niebagatelne znaczenie.

Czytaj Dalej

Profilaktyka raka szyjki macicy

Z roku na rok globalnie wzrasta zachorowalność na nowotwory, które stały się chorobami cywilizacyjnymi. Dotyczy to także Polski, gdzie słowo rak przeraża każdego, spędza sen z powiek politykom, a potencjalny pacjent czuje się zagubiony i niepewny. Czy w całej tej sytuacji jesteśmy w stanie sami sobie pomóc i zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór? Być może nie na każdy, ale na pewno w przypadku raka szyjki macicy mamy na to ogromy wpływ. Wystarczy wiedzieć więcej i skorzystać z oferowanych przez „system” możliwości diagnostycznych i profilaktycznych.

Czytaj Dalej

„Okres menopauzalny – szczególna dbałość o zdrowie intymne”

Uderzenia gorąca, zlewne poty, zaburzenia snu - to nie jedyne symptomy menopauzy. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa nieubłaganie wzrasta odsetek kobiet, którym przychodzi żyć w okresie pomenopauzalnym. Statystyczny wiek wystąpienia klimakterium około 50. roku życia oraz systematyczne wydłużenie czasu życia sprawiają, że na okres ten przypada 30-40 lat z życia kobiety. Rodzi to szereg problemów związanych z jej zdrowiem, jakością życia, relacjami rodzinno-partnerskimi. Menopauza - warto wiedzieć więcej?!


Czytaj Dalej