Skutki seksu bez zabezpieczeń - choroby przenoszone drogą płciową

26 lutego 2018

Spis treści:
Choroby weneryczne – jak można się zarazić?
Choroby weneryczne – rodzaje
Choroby weneryczne – objawy

Przygodny seks bez zabezpieczeń jest bardzo ryzykowny, głównie ze względu na możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, należą one do najczęściej występujących chorób zakaźnych. Obecnie zaś znanych jest ok. 40 różnych drobnoustrojów, które mogą je wywołać. Jakie są rodzaje i objawy chorób wenerycznych? Oto kilka informacji na ten temat.

Skutki seksu bez zabezpieczeń – choroby przenoszone drogą płciową

Przygodny seks bez zabezpieczeń jest bardzo ryzykowny, głównie ze względu na możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, należą one do najczęściej występujących chorób zakaźnych. Obecnie zaś znanych jest ok. 40 różnych drobnoustrojów, które mogą je wywołać. Jakie są rodzaje i objawy chorób wenerycznych? Oto kilka informacji na ten temat.

 

Choroby weneryczne – jak można się zarazić?

Każdy seks bez prezerwatywy wiąże się z ryzykiem zakażenia chorobą weneryczną. Czasami osoby, które są nosicielami drobnoustrojów wywołujących chorobę, nie są tego świadome i wyglądają na okazy zdrowia. Statystycznie problem ten dotyczy częściej ludzi młodych, w wieku 15-30 lat. Wówczas bowiem życie seksualne jest mniej ustatkowane i pojawia się więcej okazji do przygodnych kontaktów. Zgodnie z danymi choroby weneryczne częściej występują u mężczyzn. Ponadto większe prawdopodobieństwo zarażenia występuje u tych osób, które często zmieniają partnerów, mają ich wielu, a także decydują się na przygodny seks.

 

Choroby weneryczne – rodzaje

Schorzenia przenoszone drogą płciową mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, pasożyty skóry. Chorobami bakteryjnymi są kiła, rzeżączka, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej oraz zakażenia przewodu pokarmowego. Do chorób wirusowych należą: opryszczka, wirus brodawczaka ludzkiego, cytomegalia, mięczak zakaźny, wirusowe zapalenie wątroby, AIDS i leukoplakia włochata. Gdy dochodzi do zakażenia wywołanego przez grzyby, możliwym schorzeniem jest drożdżyca narządów płciowych i odbytu. Pasożyty mogą wywołać świerzb, wszawicę łonową albo owsicę, natomiast pierwotniaki – rzęsistkowicę. Zakażeń przenoszonych drogą płciową jest więc bardzo dużo, a seks bez zabezpieczenia wiąże się z ryzykiem „złapania” nieprzyjemnej choroby.

 

Choroby weneryczne – objawy

W zależności od tego, co wywołało chorobę, objawy mogą się od siebie różnić. Trudno też ogólnie określić, po jakim czasie choroby weneryczne wywołują objawy, bo wiele zależy od danego przypadku. Niemniej niektóre oznaki są dosyć charakterystyczne dla chorób przenoszonych drogą płciową. Należą do nich:

 • zmiany skórne (np. wysypka, grudki) w okolicach narządów płciowych i odbytu,
 • wysypka na dłoniach, stopach i tułowiu,
 • powiększone węzły chłonne (zazwyczaj w pachwinach),
 • bolesne oddawanie moczu,
 • ból podczas stosunku płciowego,
 • gorączka,
 • bóle podbrzusza,
 • objawy chorób wenerycznych u mężczyzn mogą obejmować także pojawienie się wydzieliny z penisa,
 • w przypadku kobiet niepokojącym symptomem jest wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu lub krwawienia/plamienia, które nie są związane z menstruacją.

Czy istnieją choroby weneryczne bezobjawowe? Niektóre z nich mogą dawać objawy dopiero po długim czasie od zakażenia (np. kiła). Inne wywołują objawy tylko u części osób zarażonych – np. według szacunkowych danych rzeżączka nie daje objawów u 80% kobiet i 10% mężczyzn. Grzybica pochwy u wielu kobiet także nie wiąże się z symptomami. Niestety, to bardzo niebezpieczne, gdyż osoba nieświadoma choroby, która prowadzi aktywne życie seksualne, stwarza duże ryzyko przeniesienia jej na innych. Warto pamiętać, że przerywany seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy wcale nie oznacza, że mężczyzna nie przeniesie niebezpiecznych drobnoustrojów na kobietę.

Co robić w przypadku pojawienia się objawów?

Każda choroba przenoszona przez bezpośredni kontakt musi być leczona. Zgłoszenie się do lekarza z objawami choroby wenerycznej jest dla wielu osób krępujące, jednak negatywna postawa wobec leczenia wiąże się z ryzykiem powikłań i rozprzestrzeniania zakażenia. Osoby, z którymi chory miał kontakty seksualne, również powinny być poinformowane o ryzyku i podjąć leczenie tak szybko, jak to możliwe.

 

Piśmiennictwo:

 1. Firląg-Burkacka E. Choroby przenoszone drogą płciową. Krajowe Centrum ds. AIDS. Warszawa 2014.
 2. Sexually transmitted diseases (STDs). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sexually-transmitted-diseases-stds/symptoms-causes/syc-20351240. Data dostępu: 8.02.2018.