Śluz w ciąży jak wygląda? Jaki powinien mieć kolor – charakterystyka

Data: 6 lutego 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Kobieta w ciąży

Oczekiwanie na pierwsze dziecko to dla kobiety zupełnie nowe, nieznane dotąd doświadczenie. Przyszła matka jest więc bardzo czujna i wnikliwe obserwuje wszystkie zmiany, zachodzące w jej organizmie, także śluz w ciąży. Jak wygląda prawidłowa wydzielina szyjkowa u ciężarnych kobiet? Kiedy należy skorzystać z pomocy medycznej? Jak wygląda śluz w ciąży, który może stanowić zagrożenie dla pacjentki oraz rozwijającego się płodu? Jakie objawy towarzyszące powinny wzbudzić szczególny niepokój?

Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina?

W czasie ciąży należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, aby zapobiec potencjalnemu rozwojowi różnych infekcji narządów rozrodczych. Śluz szyjkowy doskonale chroni drogi rodne przed wniknięciem chorobotwórczych bakterii i wirusów. Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które zostaną matkami po raz pierwszy, zastanawia się, jak wygląda śluz w czasie ciąży. Po czym rozpoznać, że wydzielina jest prawidłowa i nie sygnalizuje żadnych patologicznym stanów, jakie rozwijają się w kobiecym organizmie? Fizjologiczny śluz w ciąży jest przede wszystkim:

  • przezroczysty,
  • bezwonny lub neutralny zapachowo,
  • rzadki, a nawet wodnisty,
  • białawy lub o lekko żółtym zabarwieniu.

Co z nieprawidłowym śluzem w ciąży? Jak wygląda wydzielina, która powinna zaniepokoić kobietę i skłonić ją do konsultacji ginekologicznej?

Śluz w ciąży – jak wygląda przy infekcjach pochwy?

Co oznacza różowy lub brązowy śluz w ciąży? Jak wygląda prawidłowa reakcja pacjentki w tej sytuacji? Brązowa wydzielina z pochwy prawdopodobnie świadczy o obecności krwi w drogach rodnych przyszłej matki, co nie jest pozytywnym symptomem. Należy więc niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko, że płód nie rozwija się prawidłowo (doszło do niewłaściwej implantacji, odklejenia się łożyska lub krwiaka w macicy), zwłaszcza jeśli plamienia są obfite. 

Co zrobić w przypadku gęstego, grudkowatego i żółto-zielonkawego śluzu w ciąży? Jak wygląda diagnoza tego nietypowego objawu? Lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad i badanie ginekologiczne (często przy pomocy papierka lakmusowego sprawdzane jest pH wydzieliny – o zakażeniu grzybiczym świadczy odczyn poniżej 4,5), na podstawie których jest w stanie ocenić, czy kobieta choruje na kandydozę spowodowaną najczęściej przez drożdżaka Candida albicans. Objawami towarzyszącymi grzybicy pochwy są uporczywy świąd w okolicach krocza, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych. Swędzenie pochwy skutecznie likwiduje preparat Tantum Rosa, jednak przed jego użyciem należy skonsultować się z lekarzem. 

Warto podkreślić, że nieleczona grzybica pochwy w ciąży może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, jak poronienie na wczesnym etapie ciąży lub pękniecie pęcherza płodowego i przedwczesny poród (u pacjentek będących w III trymestrze).

Co zwykle sygnalizuje zielony, a na dodatek pienisty śluz? Bardzo często świadczy o zakażeniu rzęsistkowicą, którą wywołuje pierwotniak Trichomonas vaginalis (choroba przenoszona jest drogą płciową, podczas stosunków seksualnych). Inne, typowe symptomy, poza charakterystyczną, zieloną barwą wydzieliny z pochwy, to:

  • nieprzyjemny zapach,
  • bolesne parcie na mocz,
  • bóle podbrzusza,
  • pieczenie w pochwie.

Ta nierzadko trudna do zdiagnozowania choroba weneryczna może mieć ostry lub przewlekły przebieg – w każdym przypadku wymaga leczenia, gdyż poza dyskomfortem, jaki odczuwa przyszła matka, może spowodować przedwczesny poród.

Kobiety spodziewające się dziecka są bardziej narażone na infekcje. Jak zapobiegać infekcjom okolic intymnych w ciąży? Jakie działania profilaktyczne warto podjąć? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, tj. podmywać się codziennie dłonią od przodu ku tyłowi (nigdy gąbką, która jest siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych), stosować płyny do higieny intymnej o kwaśnym pH, unikać gorących i długich kąpieli, spać w przewiewnej, bawełnianej piżamie lub koszuli nocnej.

Jak wygląda śluz w pierwszych dniach ciąży?

W pierwszych dwóch tygodniach od zapłodnienia pacjentka może zaobserwować u siebie biały lub żółtawy śluz w ciąży. Jak wygląda jego konsystencja? Nie jest gęsty i nie ma żadnego zapachu. Często u kobiet spodziewających się potomstwa, które są na początkowym etapie ciąży (w 1 trymestrze), zauważalna jest też wzmożona produkcja śluzu, co jest zupełnie normalne, gdyż w ten sposób organizm chroni zarodek przed patogenami. Pacjentka powinna w tym czasie często zmieniać wkładki higieniczne oraz nosić najlepiej bawełnianą bieliznę. Jak wygląda śluz w ciąży przed porodem?

Śluz w ciąży – jak wygląda tuż przed porodem?

Kobiety będące w końcówce III trymestru zastanawiają się często, co wtedy ze śluzem w ciąży. Jak wygląda prawidłowa wydzielina na krótko przed porodem? Otóż w ostatnich dwóch tygodniach ciąży śluz może być podbarwiony krwią (różowawy) – jeśli nagle pojawia się go dużo, oznacza to, że mógł odejść czop śluzowy i wkrótce zacznie się akcja porodowa (w ten sposób organizm w naturalny sposób przygotowuje się do porodu).

Podsumowując, obecność śluzu w ciąży jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i nie powinien budzić obaw u przyszłej matki. Jeśli jednak towarzyszą mu inne, dyskomfortowe objawy, takie jak nieprzyjemny rybi zapach z pochwy, świąd, obrzęk lub kobieta obserwuje u siebie kłucie w pochwie w ciąży – należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Przeczytaj inne porady

Kup online