Ważne badania ginekologiczne – o jakich badaniach musisz pamiętać

Data: 28 grudnia 2018, autor: Lek. Katarzyna Wiak

Ważne badania ginekologiczne

Regularne wizyty u ginekologa dla każdej kobiety powinny być rutynowym obowiązkiem. Niestety wciąż zbyt wiele z nas widuje tego lekarza jedynie podczas porodu czy w sytuacji, gdy niepokojące objawy mają tak duże nasilenie, że przełamują strach, wstyd i zmuszają do znalezienia chwili czasu na badanie. To niestety prowadzi do tego, że statystyki zachorowalności i umieralności na nowotwory narządów rodnych w Polsce wciąż są jedne z gorszych w Europie i na świecie. Dlaczego badania ginekologiczne są tak ważne?

Jak często powinny odbywać się kontrolne wizyty u ginekologa?

Ocenia się, że każda kobieta powinna co najmniej raz w roku udać się na kontrolną wizytę do ginekologa. Wiele z nich zastanawia się jednak, kiedy powinna się odbyć pierwsza z nich. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, można się z nią wstrzymać do czasu inicjacji seksualnej. Jednocześnie zaznacza się, że pierwsza wizyta nie powinna odbyć się później niż w 25. roku życia. A kiedy można przestać odwiedzać tego lekarza? Nigdy! Wiele pacjentek kończy swoje regularne wizyty na ostatnim porodzie, po menopauzie czy po zabiegu usunięcia wewnętrznych narządów rodnych, co jest poważnym błędem, ponieważ im kobieta jest starsza, tym większe ryzyko zachorowania na nowotwory nie tylko narządów rodnych wewnętrznych, takich jak jajnik czy błona śluzowa macicy, ale także np. na nowotwory sromu.

Wizyta u ginekologa rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentką, dotyczącego jej obecnego stanu zdrowia, dolegliwości, wywiadu rodzinnego, miesiączkowego i położniczego.

Kolejnym ważnym elementem jest badanie przedmiotowe – ginekolog dokładnie ogląda narządy rodne zewnętrzne w poszukiwaniu jakichkolwiek patologii, a następnie przeprowadza badanie dwuręczne – lekarz wprowadza jeden lub dwa palce jednej ręki do pochwy, a jednocześnie drugą ręką uciska powłoki brzuszne, co pozwala na wstępną ocenę struktury pochwy, szyjki macicy, trzonu macicy i jajników. Podczas rutynowej wizyty u ginekologa najczęściej przeprowadza się także badanie cytologiczne i USG przezpochwowe.

Zobacz także: Kiedy wykonać badanie czystości pochwy?

Cytologia – badanie ginekologiczne ratujące życie

Bardzo często w radiu czy telewizji możemy usłyszeć spoty reklamowe zachęcające wszystkie kobiety do poddawania się badaniom cytologicznym. Badanie to polega na pobraniu wymazu z obszaru szyjki macicy. Następnie cytolog obserwuje pobrane komórki pod mikroskopem w poszukiwaniu cech nowotworzenia. Cytologia jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna nawet w czasie ciąży. W tym miejscu warto podkreślić, że jest to badanie przesiewowe w kierunku nowotworów szyjki macicy, które – regularnie wykonywane – pozwala wykryć początkowe stadia, co znacząco polepsza rokowanie.

Mimo że w Polsce program badań cytologicznych jest refundowany co 3 lata (dla kobiet między 25. a 69. rokiem życia), wciąż wielu lekarzy z innych krajów europejskich przyjeżdża do naszego kraju oglądać przypadki zaawansowanych nowotworów szyjki macicy, których w ich państwach się już nie obserwuje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ Polki, mimo takich możliwości, nie badają się! Niektóre z nich tłumaczą to wstydem, inne brakiem czasu. Wizyta u ginekologa na pewno nie jest komfortowa ani przyjemna, ale może uratować życie!

USG przezpochwowe – po co wykonuje się to badanie ginekologiczne?

Kolejnym rutynowym badaniem ginekologicznym przeprowadzanym w gabinecie jest USG przezpochwowe. Lekarz umieszcza w pochwie specjalną sondę, co umożliwia mu dużo dokładniejszą ocenę narządów wewnętrznych niż podczas klasycznego badania dwuręcznego.

Badanie USG jest również rutynowym badaniem przeprowadzanym w okresie ciąży. Wówczas ocenę płodu przeprowadza się przede wszystkim podczas USG wykonywanego przez powłoki brzuszne, a USG przezpochwowe wykonuje się jedynie na wczesnym etapie ciąży lub później, w celu oceny postępu skracania i rozwierania szyjki macicy przed porodem.

Przeczytaj również: Najczęstsze problemy intymne Polek


Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia tom 1 i 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. https://www.mp.pl/artykuly/25512,badanie-ginekologiczne-wytyczne-royal-college-of-obstetricians-and-gynaecologists
  3. https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/121572,zasady-dobrej-praktyki-dotyczace-badan-przesiewowych-w-kierunku-raka-szyjki-macicy-rekomendacje-acp

Przeczytaj inne porady

Kup online