Wydzielina z pochwy – o czym świadczy kolor wydzieliny

Data: 16 października 2018, autor: Lek. Katarzyna Wiak

Ilość i konsystencja wydzieliny z pochwy u każdej kobiety są uwarunkowane cyklicznymi zmianami hormonalnymi. Największa ilość śluzu występuje przy najwyższych stężeniach estrogenów w surowicy krwi, czyli w okresie okołoowulacyjnym i w trakcie ciąży. Fizjologicznie wydzielina z pochwy powinna być bezbarwna lub lekko biaława. Każda inna zmiana zabarwienia śluzu może świadczyć o różnych patologiach.

Kobieta u ginekologa cierpiąca z powodu wydzieliny z pochwy

Fizjologiczna wydzielina z pochwy

Produkcja śluzu w drogach rodnych kobiet jest efektem działania hormonów płciowych: estrogenów oraz progesteronu. Jego ilość i konsystencja zmieniają się cyklicznie. W pierwszej połowie cyklu, a zwłaszcza w okresie okołoowulacyjnym przy podwyższonym stężeniu estrogenów, jest on obfity i rozciągliwy. Ma to na celu ułatwienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej, co skutkuje większą szansą na zapłodnienie. Jeśli do niego nie dojdzie, stężenie estrogenów drastycznie spada, rośnie zaś stężenie progesteronu, który z kolei stymuluje produkcję gęstego i nierozciągliwego śluzu.

Niezależnie od momentu cyklu, wydzielina z pochwy powinna być bezbarwna, ewentualnie nieznacznie biaława. Co ważne, fizjologicznie jest ona pozbawiona zapachu. Obecność, czasem nieprzyjemnej, woni jest efektem rozkładu wydzieliny przez drobnoustroje stanowiące florę fizjologiczną okolic sromu. Sprzyja temu niedostateczna dbałość o higienę miejsc intymnych – rzadkie mycie czy rzadka wymiana środków higienicznych, jak wkładki czy podpaski.

Biała wydzielina z pochwy

Obecność białej, serowatej, grudkowatej wydzieliny z pochwy jest najczęściej objawem infekcji grzybiczej. Jest to najpopularniejszy rodzaj infekcji intymnej, wywoływany przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Zakażeniu sprzyja niedostateczna higiena miejsc intymnych i noszenie obcisłej bielizny ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Czynnikami ryzyka są również nadwaga i otyłość, ciąża, antybiotykoterapia czy przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami lub innymi lekami immunomodulującymi.

W przebiegu grzybicy wydzielina pochwowa ma silnie drażniący charakter, co skutkuje obrzękiem i zaczerwienieniem ścian pochwy albo warg sromowych, a także ich intensywnym oraz uporczywym świądem. Powyższe objawy może złagodzić chlorowodorek benzydaminy stosowany w postaci irygacji. Należy również zastosować leczenie objawowe środkami przeciwgrzybicznymi, najczęściej w postaci kremów, a w bardziej nasilonych przypadkach także tabletek dopochwowych.

Żółta, zielona, szara wydzielina z pochwy

Obecność żółtawej czy zielonkawoszarej wydzieliny z pochwy może natomiast być objawem infekcji pierwotniakiem z gatunku Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistkiem pochwowym. Wywołuje on tzw. rzęsistkowe zapalenie pochwy. W jego przebiegu można zauważyć obecność obfitych, pieniących się upławów, najczęściej o „brudnym”, szarozielonym zabarwieniu i nieprzyjemnym, mdłym zapachu. Wydzielina ma drażniący charakter oraz powoduje intensywny obrzęk i ból krocza, uniemożliwiający nie tylko odbycie stosunku, ale także badanie ginekologiczne. Leczenie opiera się na doustnym stosowaniu metronidazolu, a uporczywe objawy można szybko złagodzić, stosując preparaty, zawierające chlorowodorek benzydaminy. U ciężarnych dopuszcza się jedynie miejscowe zastosowanie metronidazolu.

Żółte, gęste, ropne upławy mogą być również efektem zapalenia szyjki macicy, do którego doszło na tle zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, czyli rzeżączką lub chlamydiozą. W przypadku tej diagnozy konieczne jest jak najszybsze włączenie leczenia, co ma na celu zapobieganie powikłaniom. Opiera się ono na zastosowaniu antybiotykoterapii.

Brązowa wydzielina z pochwy

Obecność brązowej wydzieliny z pochwy najczęściej wskazuje na jej podbiegnięcie krwią. Większość kobiet zauważa taki objaw pod koniec miesiączki lub w okresie okołoowulacyjnym, kiedy pojawić się może skąpe krwawienie. Nie są to powody do niepokoju.

Utrzymujące się brązowe upławy w wieku rozrodczym lub pojawiające się w jakimkolwiek momencie w okresie pomenopauzalnym powinny skłonić pacjentkę do wizyty u ginekologa. Skąpe krwawienie może być objawem obecności polipów błony śluzowej macicy, mięśniaków macicy albo torbieli jajników. Niestety mogą wskazywać także na dużo poważniejsze patologie, jak rozwijający się nowotwór dróg rodnych, dlatego nigdy nie należy ich ignorować.

Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie – data dostępu: 27.09.2018
  3. https://www.mp.pl/aids/przegladowe-wytyczne/15349,wytyczne-postepowania-w-zarazeniu-rzesistkiem-pochwowym – data dostępu: 27.09.2018
  4. http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy – data dostępu: 27.09.2018

Przeczytaj inne porady

Kup online