Żółte upławy – przyczyny, leczenie, o czym świadczą?

Data: 17 maja 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Kobieta cierpiąca z powodu żółtych upław

Upławy, w przeciwieństwie do prawidłowej, bezwonnej i białej wydzieliny fizjologicznej z pochwy, charakteryzują się żółtym, zielonkawym lub brązowym zabarwieniem, niejednokrotnie towarzyszy im przykry zapach oraz inne objawy, świadczące o danym stanie chorobowym. Niektóre pacjentki odczuwają duży niepokój, obserwując u siebie żółte upławy – czy słusznie? Czy zmiana barwy wydzieliny na żółtą jest sygnałem poważnych schorzeń i wymaga konsultacji ginekologicznej? Jakie są najczęstsze przyczyny żółtych upławów?

Żółte upławy – grzybicze zapalenie pochwy

W 8 na 10 przypadków żółte upławy z pochwy świadczą o infekcji bakteryjnej. Jeśli ropnej wydzielinie towarzyszy:

  • pieczenie, 
  • świąd okolic intymnych,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy, 
  • upławy mają gęstą konsystencję twarogu i biały kolor – najprawdopodobniej pacjentka choruje na drożdżycę (kandydozę), za którą odpowiedzialny jest zwykle grzyb Candida albicans

Przy grzybicy pochwy kobiety często skarżą się też na dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak częstomocz, a także uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza. Do zakażenia dochodzi wskutek współżycia, stosowania antybiotykoterapii (zwłaszcza leków z grupy tetracyklin, antybiotyki zaburzają naturalną mikroflorę pochwy). Czynnikiem ryzyka jest również ciąża, wiele pacjentek, które spodziewa się potomstwa, zapada na infekcje pochwy wskutek wahań hormonalnych, które utrudniają utrzymanie kwaśnego środowiska w pochwie. Zagrożone drożdżycą są także kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, chorujące na cukrzycę, a także te, które nie dbają o prawidłową higienę okolic intymnych. Zapalenie grzybicze pochwy leczy się za pomocą farmakoterapii (leków przeciwgrzybiczych). W czasie trwania kuracji wskazana jest również wstrzemięźliwość seksualna. Warto dodać, że grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych, z jakimi zmagają się kobiety. 

Żółte upławy – nadżerka szyjki macicy 

Żółte upławy mogą być manifestacją nadżerki szyjki macicy, czyli ubytku nabłonka szyjki macicy. Wyróżnia się rzekomą (ektopię) i prawdziwą (właściwą) nadżerkę szyjki macicy, właściwe rozpoznanie wymaga, oprócz badania ginekologicznego – cytologii, posiewu i kolposkopii. Do powstawania ektopii przyczynia się:

  • ciąża,
  • poród,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • częste infekcje pochwy,
  • niektóre zabiegi ginekologiczne.

Natomiast do czynników sprawczych nadżerki właściwej zalicza się urazy mechaniczne, przewlekłe stany zapalne, poważne zaburzenia hormonalne.

Nadżerka rzekoma zwykle nie zagraża zdrowiu, wymaga jedynie obserwacji, regularnych badań (tzw. terapia wyczekująca). Leczenie nadżerki prawdziwej może obejmować zabieg laserowy, elektrokoagulację lub kriokoagulację. Warto wspomnieć, że całkowicie zlekceważona nadżerka może w przyszłości przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, dlatego nie wolno jej bagatelizować i należy systematycznie odwiedzać ginekologa. Objawem jakich innych chorób mogą być żółte upławy?

Żółte upławy – rzęsistkowe zapalenie pochwy 

Żółte upławy mogą sygnalizować rozwój rzęsistkowicy, którą wywołuje pasożyt dróg moczowo-płciowych, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego. Innymi symptomami choroby, oprócz pienistych, żółtych upławów, jest ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częstomocz, bóle podbrzusza, świąd w okolicy krocza. Warto wspomnieć, że rzęsistkowica u mężczyzn, zwykle przebiega bez objawów. Jeśli chodzi o metody leczenia, stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, konieczna jest także abstynencja seksualna oraz objęcie terapią również partnera. 

Żółte upławy – zanikowe zapalenie pochwy 

Atroficzne zapalenie pochwy, czyli zanik śluzówki pochwy, objawia się świądem i pieczeniem okolic intymnych, mogą wystąpić również upławy. Dolegliwość ta jest często diagnozowana u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym, wpływając negatywnie na jakość ich życia seksualnego. Główną przyczyną zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy jest niedobór estrogenów, dlatego celem terapii leczniczej jest uzupełnienie owego deficytu hormonalnego, stosując farmakoterapię (leki zawierające estrogen). 

O czym świadczą żółte upławy w ciąży?

Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży? Najczęściej jest bezbarwny, bezwonny, może mieć lekko białawe zabarwienie. Jeśli natomiast pacjentka zauważa u siebie jakieś niepokojące objawy, powinna zgłosić się do lekarza.

Podsumowując, żółte upławy mogą być symptomem wielu stanów chorobowych – poznanie źródła tej nieprawidłowej wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji ginekologicznej i w razie konieczności wykonania specjalistycznych badań.

Przeczytaj inne porady

Kup online