Infekcje intymne u dziewczynek – przyczyny, objawy

Data: 17 lutego 2023

Do najczęstszych chorób narządów płciowych dziewczynek należą zapalenia sromu i pochwy. Przed wystąpieniem pierwszej miesiączki u dziewcząt, około 75% stanów zapalnych dotyczy tylko zewnętrznych narządów płciowych.

Przyczyny infekcji intymnych u dzieci

Pochwa i srom ze względu na małe stężenia hormonów płciowych oraz dziecięcy stopień rozwoju narządów płciowych, są szczególnie wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Nabłonek pochwy jest kruchy, delikatny i podatny na uszkodzenia, a sąsiedztwo ujścia cewki moczowej i odbytu sprzyja rozwojowi infekcji. Brak podściółki tłuszczowej warg sromowych oraz owłosienia łonowego, małe wargi sromowe oraz skłonność dzieci do braku higieny intymnej też przyczyniają się do stanów zapalnych narządów płciowych.

Do infekcji mogą także prowadzić urazy, zranienia sromu, otarcia naskórka, odparzenia skóry oraz masturbacja.

Większość przypadków stanów zapalnych sromu i pochwy u dziewczynek wywoływana jest przez różne bakterie, wirusy (np. HPV, HSV-2) oraz grzyby. Najczęściej źródło zakażenia jest trudne do ustalenia.

Objawy infekcji intymnych u dzieci

Występujące objawy mają przede wszystkim charakter miejscowy, do najczęstszych należą:

  • Upławy
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie
  • Ból
  • Pieczenie
  • Swędzenie

W obrębie skóry sromu mogą pojawić się nadżerki, pęcherzyki lub ubytki naskórka. Upławy mają zwykle kolor mlecznożółty lub zielonkawożółty i brzydko pachną. Zmiany skórne mogą rozprzestrzeniać się na okolicę pachwin, krocza, odbytu oraz wewnętrznych powierzchni ud.

Zapalenie migdałków a infekcje intymne

Zapalenia sromu i pochwy mogą być także spowodowane szerzeniem się bakterii z odległych ognisk zapalnych, np. w przebiegu ropnego zapalenia migdałków, zapalenia gardła lub zapalenia zatok czołowo-nosowych.

Wszy, świerzb, owsiki – ich rola w zapaleniu intymnym

Mamy często nie zdają sobie sprawy, że wszy czy świerzb także mogą spowodować problemy intymne. Częste jest też zarażenie owsikami, które jest powszechne w wieku przedszkolnym.

Wędrówki samic owsików w okolicy odbytu są przyczyną zmian wypryskowych i zadrapań, niespokojnego snu, moczenia nocnego oraz podniecenia płciowego. Dzieci często skarżą się na uporczywy świąd.

Jak radzić sobie z infekcjami intymnymi u dziewczynek?

Przede wszystkim należy skonsultować się z pediatrą, który po przeprowadzonym badaniu ustali przyczynę infekcji i wytyczy odpowiednią ścieżkę leczenia dziecka. Dodatkowo proces rekonwalescencji wspomoże odpowiednia higiena miejsc intymnych. Należy zadbać o edukację na temat prawidłowego kierunku podcierania się (od przodu do tyłu), unikanie gorących kąpieli oraz noszenie bawełnianej bielizny.

Większość infekcji pochwy i sromu przebiega z nieprzyjemnymi dolegliwościami, dlatego warto zastosować wspomagająco preparaty o działaniu miejscowym, np. Tantum Rosa proszek do sporządzania roztworu. Jest to bezpieczny lek, który skutecznie złagodzi uporczywe objawy (pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk), niezależnie od stwierdzonej przyczyny infekcji. Co ważne Tantum Rosa wykazuje szybkie działanie przeciwbólowe – co w przypadku dzieci ma kardynalne znaczenie.

Aplikacja leku jest prosta i przyjazna dla dziewczynek – wystarczy powoli polewać zewnętrzne okolice krocza i sromu przygotowanym roztworem.

Przeczytaj inne porady

Kup online