Waginoplastyka – plastyka pochwy. Przygotowania do zabiegu, przebieg, przeciwwskazania
Data: 24 listopada 2020, autor: Lek. Marta Dąbrowska
Waginoplastyka to powszechnie wykonywany zabieg ginekologiczny, który umożliwia skorygowanie szerokości pochwy i korekcję defektów krocza. Z plastyki pochwy często korzystają pacjentki, które mają za sobą kilka porodów lub cierpią z powodu wad wrodzonych pochwy (około 90% kobiet doświadcza dolegliwości wynikających z rozciągnięcia lub pęknięcia pochwy podczas porodu). Waginoplastyka pozwala w bezpieczny i bezbolesny sposób poprawić jędrność oraz elastyczność miejsc intymnych. Jak przygotować się do zabiegu i z jakim kosztem należy się liczyć?
Czym jest waginoplastyka?
Waginoplastyka, inaczej plastyka pochwy, to popularny zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który ma na celu zwężenie wejścia do pochwy – nierzadko podczas procedury lekarz dokonuje również korekcji przedsionka pochwy oraz krocza. Waginoplastykę wykonuje się również, aby móc poprawić napięcie mięśni pochwy i podnieść komfort codziennego funkcjonowania kobiety. Główną przyczyną, jaka skłania pacjentki do poddania się tego typu operacji ginekologicznej, jest chęć poprawy jakości życia seksualnego, które w związku z przebyciem trudnego porodu (często wielu porodów), doświadczyły pęknięcia krocza, rozciągnięcia pochwy. Jako że wiele kobiet, które mają za sobą poród naturalny, miało nacinane krocze i doznało urazu pochwy (w większym lub mniejszym stopniu) – waginoplastyka cieszy się wśród Polek rosnącym zainteresowaniem. Uszkodzenia stref intymnych mogą powodować nietrzymanie moczu, a w skrajnych przypadkach nawet wypadanie macicy. Plastyka pochwy jest dedykowana również pacjentkom, które urodziły się z wrodzonymi wadami pochwy. Jak przygotować się do plastyki pochwy? Co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Jak przygotować się do waginoplastyki?
Waginoplastykę poprzedza wywiad medyczny z pacjentką, podczas którego omawiane są wszystkie przeciwwskazania, oczekiwania, co do efektów, i sam przebieg procedury. Po kwalifikacji do zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym zwykle konieczne jest wykonanie badań, takich jak:
- morfologii (HGB, Ht, RBC, WBC, PLT),
- badania moczu,
- cytologii,
- badania na obecność wirusa HIV,
- badania TSH,
- kreatyniny,
- elektrolitów,
- EKG.
Waginoplastyka – przebieg zabiegu
Wiele kobiet, które rozważają waginoplastykę, zastanawia się, jak przebiega operacja zwężenia pochwy. Plastykę pochwy wykonuje lekarz specjalista ginekologii lub ginekologii plastycznej. Waginoplastyka jest przeprowadzana zwykle w znieczuleniu przewodowym, o rodzaju znieczulenia decyduje lekarz, rozpatrując każdy przypadek indywidualnie. Warto zaznaczyć, że plastyka pochwy może być przeprowadzona za pomocą lasera lub skalpela. Laserowa plastyka pochwy jest mniej inwazyjną i bezkrwawą procedurą, nie wymaga też rekonwalescencji. Wiązka lasera prowadzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń w śluzówce pochwy, wymuszając w ten sposób naturalną regenerację. Laserowa waginoplastyka (z ang. LVR – Laser Vaginal Rejuvenation) trwa około 60 minut.
Waginoplastyka (operacja plastyczna pochwy) dzieli się na 3 etapy, które mogą być zrealizowane zbiorczo podczas jednej operacji lub tylko częściowo, w zależności od skali problemu:
- plastykę przedniej ściany pochwy,
- plastykę tylnej ściany,
- plastykę krocza.
Podczas operacji doświadczony lekarz zbliża powięzi i odtwarza dno miednicy, wykonuje precyzyjne nacięcia (wcześniej rysuje linie planowanych cięć), pozbywając się nadmiaru tkanki. Zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało pożądany przez pacjentkę kształt, bez pozostawienia widocznych na zewnątrz blizn (zabieg obejmuje zarówno śluzówkę, jak i mięśniówkę pochwy). Zabieg metodą chirurgiczną trwa około 60-120 minut.
Wskazania do waginoplastyki
Z waginoplastyki powinny skorzystać kobiety, które cierpią z powodu obniżenia ścian pochwy, powiększenia się przedsionka pochwy i wejścia do pochwy, wskutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz przebytych porodów siłami natury. Obniżenie satysfakcji z pożycia seksualnego i nietrzymanie moczu to częste przyczyny wykonywania zabiegu waginoplastyki. Wskazaniem do plastyki pochwy jest także dyskomfort odczuwany w związku z wrodzonymi defektami tkanki łącznej (np. szczątkowa pochwa lub jej całkowity brak).
Przeciwwskazania do zabiegu waginoplastyki
Do głównych czynników wykluczających możliwość poddania się waginoplastyce zaliczamy:
- ogólny zły stan zdrowia pacjentki,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- aktywną chorobę nowotworową,
- planowaną lub stwierdzoną ciążę,
- przewlekłe choroby, które utrudniają gojenie się tkanek.
Ile kosztuje zabieg waginoplastyki i czy można wykonać go w ramach NFZ?
Plastyka pochwy – cena zabiegu. Zalecenia po waginoplastyce pochwy
Cena waginoplastyki zależy w dużym stopniu od miasta i konkretnej kliniki, w której poddamy się zabiegowi, a także doświadczenia oraz reputacji lekarza wykonującego zabieg. Uśredniając, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 5-6 tysięcy złotych. Częstą praktyką jest łączenie waginoplastyki z innymi zabiegami z zakresu ginekologii estetycznej, np. labioplastyką (korekcją wyglądu warg sromowych mniejszych lub większych), wówczas koszt procedury jest odpowiednio wyższy. Niektóre kobiety zastanawiają się, czy waginoplastyka jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi operacyjne pochwy mogą być refundowane przez NFZ jedynie jeśli są ku temu wskazania medyczne, a nie estetyczne.
Jeśli chodzi o zalecenia pozabiegowe, pacjentka powinna przestrzegać zasad, takich jak:
- częste podmywanie się pod bieżącą wodą i stosowanie do podmywania preparatu Tantum Rosa (chlorowodorek benzydaminy),
- unikanie napinania krocza i pozycji siedzącej przez okres 7 dni,
- unikanie wysiłków fizycznych i dźwigania przez okres 14 dni.
Podsumowując, waginoplastyka to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala kobietom pozbyć się dyskomfortu wynikającego m.in. z obniżenia ścian pochwy. To bezpieczna procedura, dzięki której pacjentka odzyskuje satysfakcję podczas zbliżeń intymnych, pozbywa się kompleksów i wstydu w czasie wykonywania wielu codziennych aktywności.