Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?

Data: 20 maja 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Szwy po porodzie zakładane są w sytuacji, gdy nastąpiło pęknięcie lub nacięcie krocza podczas porodu naturalnego. Najczęściej stosowane są szwy po porodzie wchłaniające się, których nie trzeba zdejmować, możliwe jest jednak również założenie szwów standardowych, zwykłych. Zszyta rana może dawać dolegliwości w postaci bólu, uczucia ciągnięcia czy szczypania. Wymaga także odpowiedniej higieny i zabiegów pielęgnacyjnych. Rana goi się zazwyczaj dość szybko, w przeciągu kilku dni, jednak wszystko zależy od jej rozległości. Szwy po porodzie mogą rozpuszczać się kilka tygodni, a czasem ich fragmenty można zauważyć na podpasce.

Kiedy zakładane są szwy po porodzie?

Bardzo często podczas porodu dochodzi do samoistnego pęknięcia krocza, zdarza się i tak, że krocze zostaje nacięte. Szacuje się, że około 90% porodów naturalnych kończy się nacięciem krocza, choć wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że tylko w mniej więcej 20% przypadków jest to uzasadnione działanie. Zabieg nacięcia krocza to procedura medyczna, o której pacjentka powinna zostać poinformowana, co więcej, powinna wyrazić zgodę na takie działanie. Niejednokrotnie nacięcie traktowane jest jednak jako rutynowy zabieg w trakcie porodu. Wskazanie medyczne do wykonania nacięcia krocza to ochrona mięśni dna macicy czy mięśni zwieraczy odbytu, które mogłyby zostać uszkodzone w momencie samoistnego pęknięcia krocza podczas porodu. Nacięcie wykonuje się w drugiej fazie porodu, która trwa od momentu uzyskania pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka. Nacięcie czy też samoistne pęknięcie krocza wiąże się z koniecznością założenia szwów po porodzie. Lekarz ma do dyspozycji szwy standardowe, tradycyjne, które należy zdjąć po kilku dniach lub szwy rozpuszczające się, które ulegają wchłonięciu. Szycie krocza może powodować dyskomfort, a także ból, choć wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Szwy po porodzie naturalnym mogą powodować pewien dyskomfort, wymagają również odpowiedniego traktowania i zabiegów pielęgnacyjnych. Kobieta powinna zostać poinformowana, że miejsca, gdzie założone zostały szwy po porodzie, są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje, dlatego tak ważne jest dbanie o okolice intymne w czasie połogu.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają szwy po porodzie?

Szycie krocza po porodzie kończy się założeniem szwów. Okolice intymne kobiety po porodzie są obolałe, obrzęknięte i wyjątkowo tkliwe. Wymagają również odpowiedniego traktowania i zabiegów higienicznych, ponieważ miejsca, gdzie założono szwy po porodzie, są narażone na atak drobnoustrojów chorobotwórczych i rozwój infekcji. Po porodzie następuje wydalanie tzw. odchodów połogowych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, dlatego tak istotne jest dbanie o to, aby:

  • podkłady i podpaski były zmieniane regularnie i odpowiednio często,
  • okolice intymne były myte często (zwłaszcza miejsca założenia szwów po porodzie),
  • delikatnie osuszać okolice intymne, najlepiej papierowym ręcznikiem,
  • często wietrzyć krocze, leżąc bez bielizny, jedynie na samym podkładzie,
  • zrezygnować na czas połogu z kąpieli, zastąpić je prysznicem,
  • zrezygnować z myjek i gąbek do higieny okolic intymnych,
  • miejsce założenia szwów po porodzie jak i samo krocze warto przemywać roztworem chlorowodorku benzydaminy, który łagodzi objawy stanu zapalnego: ból, świąd, pieczenie,
  • w przypadku dużej opuchlizny i dolegliwości bólowych stosować okłady z lodu,
  • w okresie połogu po porodzie unikać długiego stania czy dźwigania ciężarów, a czas przeznaczyć na odpoczynek i wzmocnienie,
  • ćwiczyć mięśnie Kegla,
  • w początkowym okresie połogu siadać na dmuchanym kole ratunkowym lub poduszce z dziurą, aby zminimalizować ból.

Szwy po porodzie należy także kontrolować. Oznacza to, że każdy niepokojący sygnał powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Co może wzbudzić niepokój? Pojawiająca się gorączka, dreszcze, przedłużający i nieustępujący ból krocza, uczucie ciągnięcia w okolicy założonych szwów. Pomocy wymaga również sytuacja, gdy z rany zaczyna sączyć się wydzielina, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, a odchody połogowe zmieniły konsystencję czy zapach na wyjątkowo nieprzyjemny. Czasem powodem problemów jest infekcja, czasem źle zszyte krocze po porodzie. W rzadkich przypadkach konieczny może okazać się zabieg korekcyjny.

Przeczytaj również: Połóg po porodzie – czego się spodziewać? Jak pielęgnować ciało?

Jak szybko rozpuszczają się szwy po porodzie?

Już od pierwszych dni po porodzie panie muszą zwrócić szczególną uwagę na zabiegi wokół rany po nacięciu czy pęknięciu. Gojenie krocza po porodzie to dość indywidualna sprawa, czas powrotu do formy zależy w dużej mierze od tego, czy doszło do niewielkiego naturalnego pęknięcia krocza, czy też zostało ono nacięte. Samoistne pęknięcie krocza jest zwykle płytkie, dzięki czemu rana szybciej się goi, choć oczywiście również wymaga założenia szwów. Szwy na kroczu po porodzie mogą zostać również założone z powodu wykonanego nacięcia, które przebiega skośnie, przez co uszkodzenia mięśni czy skóry są nieco większe. Co za tym idzie, takie rany potrzebują więcej czasu na całkowite zagojenie. Jak szybko rozpuszczają się szwy po porodzie? Proces gojenia uzależniony jest od sposobu, w jaki kobieta dba o miejsca intymne w okresie połogu, a także indywidualnych predyspozycji. Przyjmuje się, że rozpuszczalne szwy po porodzie wchłaniają się w ciągu 2-3 tygodni, ale czas może się wydłużyć. W wielu przypadkach szwy rozpuszczają się częściowo, a fragmenty wypadają, dzięki czemu kobieta może zaobserwować je na podpasce. Trzeba zaznaczyć, że szwy mogą powodować uczucie dyskomfortu, jednak sama rana poporodowa goi się raczej dość szybko.

Czym są standardowe szwy po porodzie? Kiedy zdjąć szwy po porodzie?

Zamiast rozpuszczalnych szwów po porodzie lekarz może użyć szwów tradycyjnych, czyli takich, które będą wymagały usunięcia przez ginekologa. Zdjęcie standardowych szwów po porodzie następuje zazwyczaj w 6-8 dniu połogu. Zabieg nie jest bolesny, choć bywa nieprzyjemny dla pacjentki, która może czuć pieczenie lub ciągnięcie. Trzeba pamiętać, że nigdy nie należy zdejmować szwów samodzielnie, może zaś zrobić to położna (również w trakcie odwiedzin w okresie połogu). Po wyjęciu szwów po porodzie nadal należy przestrzegać zasad higieny okolic intymnych w połogu. Gojenie krocza po porodzie trwa nadal po zdjęciu szwów, zazwyczaj dłużej w przypadku nacięcia krocza niż jego pęknięcia.

Różnice między zwykłym a rozpuszczalnym szwem po porodzie

Rozpuszczalne szwy po porodzie zakładane są coraz częściej, a ich największym atutem jest to, że nie trzeba ich zdejmować. Zwykłe szwy po porodzie wymagają zdjęcia po kilku dniach połogu. W tym celu należy udać się do przychodni do położnej lub lekarza ginekologa. Można także poprosić położną, aby wyjęła szwy podczas wizyty domowej. Rozpuszczalne szwy po porodzie wchłaniają się przez około kilka tygodni (nawet do trzech), dlatego też panie dłużej narażone są na dyskomfort ich noszenia. Szwy mogą przeszkadzać, uwierać, a kobieta może mieć wrażenie, że „coś ciągnie”. Szwy po porodzie zwykle zostają dość szybko wyjęte, dlatego panie już po kilku dniach mogą odczuć ulgę. Kiedy zdjąć szwy po porodzie? Najczęściej następuje to w 6. lub 8. dobie po porodzie.

Czytaj także: Biocenoza pochwy – cena, przygotowanie do badania, interpretacja wyników


  • Agnieszka Kawa, Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? co warto wiedzieć o szwach?, „Drmax.pl”, 15 sierpnia 2018, [dostęp: 26 kwietnia 2019], <https://drmax.pl/blog-porady/jak-dlugo-rozpuszczaja-sie-szwy-po-porodzie-co-warto-wiedziec-o-szwach/>

Przeczytaj inne porady

Kup online