Ból sromu – sprawdź, co go wywołuje

Data: 25 czerwca 2019, autor: Lek. Marta Osmólska

Pieczenie, kłucie, świąd, ale też zaczerwienienie i obrzęk. Do tych objawów dochodzi oczywiście także ból. Czynników wywołujących tak nieprzyjemne objawy w okolicach sromu i warg sromowych jest przynajmniej kilka. Część z nich nie musi wywoływać niepokoju, inne są zaś poważnymi chorobami, z rakiem sromu włącznie.

Srom – czym jest i jakiej higieny wymaga?

Srom jest zewnętrzną częścią układu płciowego. Składa się z takich narządów, jak wargi sromowe mniejsze i większe, które ochraniają pochwę przed wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych, ale także z przedsionka pochwy, łechtaczki i jej wędzidełka oraz napletka. Co istotne, jedną z funkcji sromu jest też dbanie o odpowiednie nawilżenie kobiecych obszarów intymnych. Umożliwiają to gruczoły Bartholina, które znajdują się w wymienionym wyżej przedsionku pochwy. 

Należy przy tym pamiętać, że to obszary nielubiące chemicznych środków higienicznych. Nieraz zaburzają one prawidłową florę bakteryjną, co znacznie zwiększa ryzyko infekcji oraz powoduje suchość pochwy. To ważne także ze względu na komfort współżycia, jeśli nawilżenie narządów płciowych jest osłabione, może skutkować to utrudnieniami w trakcie stosunków, z niemożliwością ich odbywania włącznie. Do regularnego mycia sromu poleca się więc naturalne produkty lub delikatne środki do higieny intymnej. Pochwa jest zaś narządem samoczyszczącym się – nie wprowadzamy do niej żadnych preparatów chemicznych.

Zobacz również: Wymaz z pochw – jak przygotować się do badania?

Co może być źródłem bólu sromu?

  • Infekcje – nieraz może dojść do zapalenia sromu i warg sromowych, których przyczyną są zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe czy grzybicze. W wielu przypadkach jest to związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oprócz bólu pojawia się wtedy także świąd, obrzęk i pieczenie. Przykłady: zakażenie bakterią chlamydii czy też grzybica sromu.
  • Liszaj twardzinowy – to choroba sromu i warg sromowych, którą uważa się za stan przednowotworowy, stąd też istotne jest leczenie. Co można w jej przebiegu zaobserwować? W obszarze narządów płciowych pojawiają się białawe lub perłowe zmiany, którym towarzyszy pieczenie, świąd skóry oraz ból. Podstawą jest w tym wypadku terapia farmakologiczna, rzadko niezbędne okazuje się leczenie chirurgiczne. Co ważne, choroba najczęściej występuje u kobiet w wieku pomenopauzalnym. 
  • Alergia – ból sromu, jego pieczenie i swędzenie może wynikać także z reakcji alergicznej, np. na różnego rodzaju środki do higieny intymnej. Uczulenie mogą wywoływać także perfumowane podpaski, tampony czy nawet papier toaletowy. Należy również uważać na tkaniny, z których wykonana jest bielizna – zwłaszcza te sztuczne i nieprzewiewne.

Podobnie warto zwrócić uwagę na proszki do prania oraz płyny do płukania. Jeśli uciążliwe objawy ze strony sromu pojawią się po tym, jak zaczniemy stosować nowe tego typu produkty, warto z nich zrezygnować i tym sposobem sprawdzić, czy to właśnie one nie są przyczyną problemów.

  • Podrażnienia mechanicznie – małe ranki mogą powstać np. wskutek otarcia źle dobraną bielizną. Nieraz zdarza się też brak uważności podczas depilacji okolic intymnych, co może wywołać podrażnienia skóry i bolesność.
  • Żylaki sromu – ich przyczyną jest nieprawidłowe krążenie krwi żylnej w obrębie miednicy. Szczególnie często pojawiają się u osób, które mają problemy z żylakami nóg oraz odbytu. Co istotne, przeważnie występują u kobiet ciężarnych, u których powiększona macica uciska na naczynia żylne. Zwiększone ryzyko ich wystąpienia istnieje także u osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia.

W niektórych przypadkach żylaki sromu cofają się samoistnie (np. po porodzie), w innych można zaś zastosować różnego rodzaju zabiegi, które mają na celu zamknięcie nieprawidłowo pracujących żył.

  • Ropień gruczołu Bartholina – jak już było opisane, gruczoły te znajdują się w przedsionku pochwy. Konkretniej, w tylnej części warg sromowych mniejszych. Gdy pojawia się owy ropień, ból jest bardzo ostry i może wręcz uniemożliwiać siadanie. Towarzyszy mu także zaczerwienienie, obrzęk i zgrubienie sromu. 

Leczenie ropnia gruczołu Bartholina polega na nacięciu zmiany i usunięcie z niej ropnej wydzieliny. Chcąc zapobiec nawrotom, dokonuje się też odpowiedniego zabiegu wszycia brzegów ścian ropnia. Ma to na celu uniemożliwienie jego ponownego zamknięcia. Konieczne jest także przyjmowanie antybiotyków. 

  • Vulvodynia – to ból zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwy, którego przyczyna jest nieznana. Hipotezy wskazują np. na czynniki genetyczne czy też specyficzne unerwienie obszarów kobiecych sfer intymnych. Oprócz bolesności może pojawić się także swędzenie, kłucie i pieczenie. 

Jako że nie jest znane źródło nieprzyjemnych objawów, nie ma też wskazanego konkretnego leczenia. Co więcej, to dolegliwość bardzo rzadka, co również utrudnia poszukiwanie skutecznej pomocy. Jako metody wsparcia wymienia się m.in. miejscowe środki znieczulające, fizjoterapię czy też leki przeciwdepresyjne.

  • Rak sromu – objawia się zmianą w postaci guzka, brodawki, owrzodzenia. Występuje przeważnie w okolicy warg sromowych większych oraz łechtaczki. Co istotne, ból przeważnie wynika nie tyle z samego nowotworu, co z towarzyszącego mu stanu zapalnego. Jakie mogą być rodzaje raka? Czerniak, rak gruczołu Bartholina, rak płaskonabłonkowy, mięsak prążkowanokomórkowy etc.

Jak wynika z powyższych, ból sromu może wiązać się z wieloma schorzeniami. Dlatego też należy w jego przypadku jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą ginekologiem i przeprowadzić dogłębną diagnostykę. 

Przeczytaj także: Co może być przyczyną bólu podbrzusza? Przyczyny oraz metody leczenia

Przeczytaj inne porady

Kup online