Porady lekarza: Zielone, żółte, białe, brązowe – co oznaczają kolorowe upławy?

Data: 7 sierpnia 2018

Co oznaczają kolorowe upławy

Obecność wydzieliny z dróg rodnych to objaw jak najbardziej fizjologiczny, wynikający z uwarunkowań hormonalnych. Jej ilość jest szczególnie zwiększona w okresie okołoowulacyjnym i w ciąży. Zmiana wyglądu, barwy, konsystencji czy zapachu wydzieliny z pochwy może natomiast wskazywać na różnorodne patologie.

Jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy?

Obecność wydzieliny z pochwy wynika z uwarunkowań hormonalnych. Ilość i konsystencja śluzu zmieniają się cyklicznie. W okresie okołoowulacyjnym, kiedy występują podwyższone stężenia estrogenów, staje się on obfity i rozciągliwy, co ma na celu ułatwienie plemnikom penetracji do komórki jajowej. Śluz w drugiej połowie cyklu, w okresie występowania podwyższonego stężenia progesteronu, jest natomiast gęstszy i nierozciągliwy. Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest bezbarwna, ewentualnie biaława.

Co ważne, prawidłowy śluz z pochwy pozbawiony jest zapachu. Obecność nieprzyjemnej woni jest najczęściej objawem zaniedbań higienicznych, np. zbyt rzadkich wymian wkładek higienicznych. Dochodzi wówczas do rozkładu wydzieliny przez drobnoustroje naturalnie kolonizujące okolice krocza, co wiąże się z powstaniem nieprzyjemnego zapachu. Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że woń może być również objawem patologii, przede wszystkim niektórych z zakażeń dróg rodnych.

Zobacz także: Wydzielina z pochwy – o czym świadczy kolor wydzieliny

Pamietajmy, że prawidłowy śluz z pochwy pozbawiony jest zapachu

Białe upławy jako objaw infekcji grzybiczej

Najczęstszym rodzajem infekcji intymnych u kobiet jest zakażenie grzybicze drożdżakami z rodzaju Candida. Niestety, ma ono tendencję do nawracania, zwłaszcza przy braku zachowania odpowiedniej higieny czy u kobiet preferujących syntetyczną bieliznę, zamiast naturalnej bawełny. Szczególnie narażone są również pacjentki z obniżoną odpornością lub przyjmujące niektóre leki, np. antybiotyki.

W przebiegu grzybicy wydzielina z pochwy przyjmuje postać białawych, kłaczkowatych lub grudkowatych upławów. Dochodzi do drażnienia sromu przez wydzielinę, co skutkuje jego stanem zapalnym, objawiającym się obrzękiem, uporczywym świądem czy bólem, przede wszystkim podczas oddawania moczu. Leczenie opiera się na miejscowej lub ogólnoustrojowej terapii przeciwgrzybiczej.

Kolorowe upławy jako objaw innych zakażeń

Żółtawe albo zielonkawe upławy mogą być objawem innych rodzajów zakażeń, przyczyniających się do wystąpienia stanu zapalnego pochwy. Na przykład rzęsistkowe zapalenie pochwy, czyli w skrócie rzęsistkowica. Jest to infekcja wywoływana przez pasożyty, pierwotniaki z gatunku Trichomonas vaginalis. W jej przebiegu wydzielina ma dość charakterystyczny wygląd – jest zielonoszara i obfita, a do tego pieni się. Uwagę zwraca intensywny, bardzo nieprzyjemny, mdły zapach. Pacjentka odczuwa również silny ból krocza, jako wynik masywnego obrzęku, często uniemożliwiający przeprowadzenie badania ginekologicznego. Leczenie rzęsistkowicy polega na doustnym podawaniu metronidazolu. W okresie ciąży ogranicza się ono do terapii miejscowej.

Innym rodzajem infekcji są zakażenia bakteryjne. Najczęściej mają one postać niespecyficznego zapalenia pochwy, czyli tzw. bakteryjnej waginozy. W jej przebiegu (z nie do końca poznanych przyczyn) dochodzi do rozrostu jednego z gatunków baterii, najczęściej Gardnerella vaginalis, do nieprawidłowych ilości, co ma wpływ na wyparcie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. W tym przypadku zmiana zabarwienia wydzieliny z pochwy nie jest aż tak bardzo zauważalna, ale pojawia się intensywny, rybi zapach. Również w tej sytuacji leczenie opiera się na podawaniu metronidazolu.

Obecność ropnych, żółtych, gęstych upławów może wskazywać także na zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są to przede wszystkim rzeżączka i chlamydioza, w przebiegu których dochodzi do zapalenia szyjki macicy.

Czytaj także: Opryszczka narządów płciowych – jak leczyć?

O czym może świadczyć brązowe zabarwienie upławów?

Brązowe zabarwienie wydzieliny z pochwy najczęściej wskazuje na obecność w niej krwi. Z takim zjawiskiem można spotkać się krótko po miesiączce czy w okresie okołoowulacyjnym i wówczas nie jest to raczej powód do niepokoju.

Pamiętajmy jednak, że pojawienie się krwi w wydzielinie może być również objawem wielu patologii, takich jak polipy błony śluzowej macicy, mięśniak macicy czy torbiel jajników. Wymienione przykłady wymagają obserwacji oraz ewentualnego leczenia, ale są stosunkowo niegroźne. Z drugiej strony obecność brązowych upławów może być objawem nawet rozwijającego się nowotworu narządów rodnych, dlatego jest to symptom, którego stanowczo nie wolno ignorować i przy którym zawsze warto skonsultować z ginekologiem.

Przeczytaj również: Rzęsistkowica – objawy i leczenie

Bibliografia:

  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  2. http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie
  3. https://www.mp.pl/aids/przegladowe-wytyczne/15349,wytyczne-postepowania-w-zarazeniu-rzesistkiem-pochwowym
  4. http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy

Przeczytaj inne porady

Kup online