Krwawienie po porodzie – ile trwa?

Data: 6 czerwca 2019, autor: Lek. Marta Dąbrowska

Okres po porodzie zwany jest połogiem. To właśnie w ciągu tych pierwszych sześciu tygodni w ciele kobiety zachodzą ważne zmiany, związane z powrotem organizmu do stanu sprzed ciąży. Oznacza to, że macica ulega obkurczeniu i oczyszczeniu. To z kolei wiąże się z wydalaniem tzw. odchodów poporodowych, czyli wydzieliny z jamy macicy. Odchody połogowe złożone są ze śluzu, pozostałości błon płodowych i krwi. Ponieważ przez pierwsze dni odchody są krwiste, często określane są mianem krwawień po porodzie. Krwawienie po porodzie stopniowo zmienia swoją formę, odchody stają się brunatnokrwiste, brudnożółte, a w końcu szarawe. Zazwyczaj po 4. tygodniu krwawienie po porodzie ustaje.

Czym jest krwawienie po porodzie?

Połóg po porodzie to czas wydalania odchodów połogowych, nazywanych także odchodami poporodowymi. Zjawisko to często określane jest jako krwawienie po porodzie i trwa około 4 tygodni. Krwawienie po porodzie towarzyszy oczyszczaniu i obkurczaniu się macicy, która musi wrócić do stanu sprzed ciąży, co oznacza zmianę jej masy z 1000 g do 50-70 g. Proces powrotu macicy do pierwotnego rozmiaru, wielkości i położenia to inwolucja, która jest możliwa dzięki działaniu dwóch podstawowych mechanizmów: ustaniu wpływu hormonów na macicę (gonadotropiny łożyskowej, laktogenu łożyskowego, gestagenów i estrogenów) oraz wystąpieniu skurczów połogowych (umożliwiają wydalanie odchodów połogowych). Skąd biorą się odchody, czyli krwawienie po porodzie? Na skutek oddzielenia się łożyska wewnętrzna powierzchnia macicy staje się wielką raną poporodową, o średnicy około 20 cm. Resztki tkanek muszą zostać wydalone, co odbywa się przez kolejne tygodnie połogu. Wydzielina zawiera fragmenty nabłonka, śluz, skrzepy, krew. Ilość i wygląd krwawienia po porodzie zmienia się z czasem. Krwawieniu po porodzie nie powienien towarzyszyć nieprzyjemny zapach, ważne też, aby stopniowo zmieniała się jego intensywność oraz kolor i konsystencja odchodów. Pierwsze dni po porodzie to najbardziej obfite i krwiste odchody, następnie krwawienie po porodzie staje się mniej intensywne i uciążliwe, aż w końcu ustaje całkowicie. Panie powinny w tym czasie szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych, często podmywać się, zmieniać podpaski i wietrzyć krocze. Wszystko po to, aby proces powrotu do formy przebiegał bez komplikacji i aby nie doszło do nadkażenia czy problemów z gojeniem się krocza po porodzie.

Ile trwa krwawienie po porodzie?

Przez pierwsze dni połogu krwawienie po porodzie przypomina okres, jest dość intensywne, obfite, a wydzielina jest krwista. Taki rodzaj odchodów połogowych obserwuje się przez 3-4 dni, następnie przyjmują one kolor brunatnokrwisty, pojawia się w nich domieszka surowicy. W tym czasie następuje stopniowe zaciskanie naczyń w ścianie macicy. Pod koniec 2. tygodnia połogu krwawienie po porodzie ponownie zmienia swoją postać. Odchody przybierają barwę żółtobrudną, zostaje wydalony martwiczy materiał komórkowy, wydzielina zawiera większą ilość leukocytów. W okolicy 4. tygodnia połogu odchody stają się białe lub przezroczyste, zmniejsza się również ich ilość. Od tego momentu krwawienie po porodzie zaczyna stopniowo zanikać, aby po 4. tygodniu całkowicie ustąpić. Oczywiście, czasem trwa ono nieco dłużej, jednak prawidłowo przebiegający proces gojenia i obkurczania macicy, a co za tym idzie wydalania odchodów poporodowych, zamyka się w czasie połogu, a zatem zostaje zakończony w przeciągu 6 tygodni. Krwawienie po porodzie wymaga stałej obserwacji i kontroli, a także odpowiedniego postępowania. Należy zaznaczyć, że odchody zawierają liczne bakterie (gronkowce, paciorkowce), które namnażają się intensywnie w 2. i 3. dniu połogu. Aby zapobiec nadkażeniu ran poporodowych i nie dopuścić do poważnych komplikacji, należy przestrzegać zasad dotyczących higieny intymnej w okresie poporodowym.

Zobacz również: Infekcje intymne w okresie ciąży, porodu i połogu

Co powinno zaniepokoić podczas krwawienia po porodzie?

Połóg jest zjawiskiem naturalnym i nieodzownym elementem porodu. Zazwyczaj przebiega bez komplikacji i nie stanowi większego problemu dla kobiet. Możliwe są jednak pewne powikłania, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jak powinno wyglądać krwawienie po porodzie i co powinno budzić niepokój. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast zasięgnąć porady położnej lub lekarza. Krwawienie po porodzie może przypominać typowe dolegliwości związane z miesiączką, najczęściej towarzyszy mu ból podbrzusza, który nasila się podczas karmienia piersią (skurcze służące obkurczaniu macicy). Podczas karmienia mogą też być wydalane większe ilości odchodów połogowych. Krwawieniu po porodzie nie powinien towarzyszyć brzydki zapach, który zawsze jest powodem do niepokoju. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

  • Zbyt długo utrzymująca się wydzielina o krwistoczerwonej barwie,
  • zbyt silne krwawienie po porodzie,
  • gorączka, dreszcze niezwiązane z infekcją ogólnoustrojową,
  • nagłe zatrzymanie wydalania odchodów,
  • powrót intensywnego krwawienia po upływie 1-2 tygodni połogu,
  • występowanie w wydzielinie dużych skrzepów,
  • bardzo silny, nieustający ból podbrzusza.

Krwawienie po porodzie powinno zanikać stopniowo, zmieniając swoją intensywność oraz formę, jeśli kobieta zauważy odchylenia od normy, a charakter odchodów połogowych zaniepokoi, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Ilość wydalanych odchodów nie powinna przekraczać 500 ml na dobę przy porodzie naturalnym. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku cesarskiego cięcia, kiedy to ilość wydalanych odchodów może być nieco większa. Przekroczenie 1000 ml może wskazywać na krwotok poporodowy, który jest stanem zagrażającym życiu.

Jak postępować podczas krwawienia po porodzie?

Podczas krwawienia po porodzie trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Należy podmywać się często, w kierunku od przodu do tyłu, nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę, często zmieniać podpaski. Zaleca się, aby wietrzyć krocze, zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica, stosować delikatne i sprawdzone kosmetyki do higieny intymnej. Warto również sięgnąć po preparaty do mycia czy podmywań, które działają przeciwzapalnie, antyseptycznie, dodatkowo łagodząc dolegliwości związane z połogiem.

Przeczytaj także: Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?


  • Monika Majewska, Połóg po porodzie naturalnym: ile trwa krwawienie po porodzie?, „mjakmama24”, 3 sierpnia 2018, [dostęp: 15 maja 2019], <https://docs.google.com/document/d/1KL2BV7JfdbjxzMIEO7LiO-vB9-D1rny4tS-vXnsIXoY/edit>
  • Anna Czupryniak, Macica po porodzie, „parenting.pl”, [dostęp: 15 maja 2019], <https://parenting.pl/macica-po-porodzie>,
  • Anna Szozda, Odchody połogowe,  „parenting.pl”, [dostęp: 15 maja 2019], <https://parenting.pl/odchody-pologowe>
  • Anna Ciaćma, Tomasz Langie, Krzysztof Zając, Wojciech Pabian, Nadmierne krwawienie w połogu – przypadek hemofilii nabytej, „Anestezjologia Intensywna Terapia”, 4/2002, [dostęp: 15 maja 2019], <http://www.czytelniamedyczna.pl/89,nadmierne-krwawienie-w-pologu-przypadek-hemofilii-nabytej.html>
  • Klinika Perinatologii, I Katedra Ginekologii i Położnictwa UM w Łodzi, Połóg, [dostęp: 15 maja 2019], <http://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Po%C5%82%C3%B3g.pdf>

Przeczytaj inne porady

Kup online